خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

نکات اساسی در خصوص صفحه آرایی

صفحه آرایی
امروز : سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸
Shop NasherOnline incoming - نکات اساسی در خصوص صفحه آرایی
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷

نکات اساسی در صفحه بندی

از جمله نکات عمده ای که در صفحه آرایی باید رعایت شود عبارتند از:

 • متناسب بودن فواصل سطرها
 • تعیین مناسب نوع خط
 • تناسب رنگ مرکب
 • اعمال فضاهای خالی و پر میان واژگان
 • تعیین نوع کاغذ
 • چگونگی تنظیم واژه نامه های لاتین و فارسی
 • چگونگی فرایند ارجاع به منابع
 • چگونگی نمایه شدن لغات خاص
 • چگونگی برخورد با فرمول ها و اعداد ریاضی
 • چگونگی چیدمان سربرگ ها
 • چگونگی ترکیب بندی و نمایان شدن جدول ها، شکل ها و نمودارها
 • چگونگی نمایان شدن عناوین فصل ها، بخش ها، پاراگراف ها و زیربخش ها

روزنامه‌ها به این علت که یکی از ابزارهای اطلاع‌ رسانی می باشند و دارای سوژه های گوناگون خبری بسیار متنوعی هستند، مخاطبان ویژه و تقریباً ثابتی را دارا می باشند به همین علت به طراحی گرافیکی و صفحه بندی مخصوص و بدیع در هر شماره ای که به انتشار می رسد، نیازی نیست. البته صفحه بندی و طراحی زیبای  روزنامه موجب جلب توجه بیشتر مخاطبان و افزایش تیراژ آن می گردد.

همچنین صفحه بندی و طراحی کتاب‌ها بر اساس سلیقه و ذوق مخاطبان و موضوعات آنها صورت می گیرد؛ یکی از مشخصه هایی که تقریباً شامل همه کتاب ها می شود عدم گرافیکی بودن و سادگی آن ها است. اغلب در صفحه بندی کتاب ها، نوع چاپ و جنس کاغذ مورد توجه قرار می گیرد.

صفحه-آرایی-کتاب

رعایت تعادل در صفحه آرایی

دستگاه حسی انسان ها طوری عمل می نماید که افراد، زمان دیدن یک تصویر یا طرح، میل فراوانی به تعادل دارند. در صفحه بندی یکی از روش های رسیدن به تعادل، تقارن می باشد. در کتاب های خطی و همچنین کتاب های چاپ سنگی عصر قاجار، صفحه های متعادلی که بر اساس تقارن نظم یافته اند، بسیار دیده می شود.

بیشتر بخوانید  انواع کاغذ را بشناسید...

ولی می بایست توجه نمود که اینک در صفحه آرایی، حفظ تعادل از طریق تقارن راهکار مناسب و ارزشمندی محسوب نمی شود و تقارن، زبان بصری مناسب قرن ما نمی باشد. به همین دلیل، لازم است با استفاده از شیوه هایی به غیر از تقارن، تعادل را در دو برگه مجاور هم ایجاد نمود. لازم به ذکر است در برخی از کتاب ها همانند کتاب های کودکان ارتباط بین دو صفحه مقابل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در صفحه آرایی کتاب های کودکان، اصل اساسی، اجتناب از هر نوع پیچیدگی و رعایت سادگی می باشد. سفید خوانی، به معنای وجود سطوح سفید به غیر از حاشیه ها است که رعایت آن در صفحه آرایی کتاب کودک، بسیار اهمیت دارد. به این دلیل، نبایست صفحه ها سرشار از متن و تصاویر و بدون هیچ سفیدی باشند.

آرایی کتاب کودک 300x169 - نکات اساسی در خصوص صفحه آرایی

ولی تقسیم این سفیدی ها در صفحه ها، لازم است با رعایت مبانی و قواعد بصری انجام شود و به درک مفهوم و راحت خواندن کمک کند. ضمن اینکه گروه سنی کودک می بایست در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است سفید خوانی کتاب کودک ۶ تا ۷ ساله در مقایسه با سفید خوانی کتاب های گروه سنی نوجوانان بیشتر است.

در صفحه بندی کتاب های کودکان، لازم است دو صفحه مجاور یکدیگر را در حد امکان و با تأکید فراوان، به هم مربوط ساخت که به شکل یک تابلو دیده شود. یکی از شیوه های متداول برای نیل به این هدف، ادامه تصویر از یک برگه به برگه ی مجاور می باشد.

بیشتر بخوانید  انتخاب فونت مناسب در صفحه آرایی

اگر تصویرگذاری در کتاب های کودک از طریق کامپیوتر صورت پذیرد اغلب حداقل سایه را برای تصاویر اعمال می کنند، چرا که علتی ندارد برای یک کتاب کودک، تصاویر مشابه یک عکس دیده شوند یا حقیقی جلوه نمایند. شایان توجه است معمولاً برای کتاب های علمی یا آموزشی تلاش می شود تصاویر به واقعیت نزدیک تر باشند.

[تعداد: 16    میانگین: 4.9/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط