خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

نکات صفحه آرایی حرفه ای

professional 300x300 - نکات صفحه آرایی حرفه ای
امروز : سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
BannerShop Nashreonline - نکات صفحه آرایی حرفه ای
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۵

صفحه آرایی عبارت است از طرح ریزی برای یک صفحه یا گروهی از صفحه ها. از طرفی صفحه آرایی وسیله ای است برای ارائه اطلاعات نویسنده از قبیل متن، تصویر یا ترکیب متن و تصویر.
در واقع صفحه آرایی شاخه ای از ارتباطات تصویری است که موضوع آن ایجاد روابط مناسب و هدفدار در صفحه بین عناصر نوشتاری، تصویری و فضای خالی در چهارچوبی معین و از پیش طراحی شده.
صفحه آرایی برای ناشرین و فروشندگان کتاب نیز دارای ارزش است و در صورت موفقیت می تواند موجب فروش بالای کتاب و درخواست زیاد مطالعه کنندگان گردد. حال می خواهیم درباره ی صفحه آرایی کتاب و مجله بپردازیم:

در صفحه آرایی یکی از نکته های مهم، فونت کلمات می باشد که در انتخاب آن باید دقت و تجربه کافی وجود داشته باشد. فونت موردنظر باید خوانا و آسان و مناسب با موضوع باشد.

علاوه بر فونت ، قطع کتاب نیز مهم است که باید متناسب با موضوع کتاب باشد. در صفحه آرایی باید گرید اختصاصی طراحی شود و نوع قرار گرفتن تیترها، میان تیترها، سوتیترها، متن، تصاویر، فصل ها، بخش ها و … نیز پیش بینی شود که به تنظیم و تعیین این موارد را یونیفرم (قالب کلی) گفته می شود.

می توان گفت هدف گرافیک از صفحه آرایی ایجاد انگیزه ی بیشتر برای خواندن، راحتی در خواندن و ایجاد زیبایی با به کارگیری عناصر بصری معقول است. هنر صفحه آرایی باعث می شود تا بیننده ساعات بیشتری صرف مطالعه کرده و در بیننده ایجاد جذابیت بیشتر می کند.

همچنین تجربه و تخصص در صفحه آرایی و اطلاع دقیق از انواع سیستم های چاپ باعث ارائه نتیجه نهایی با کیفیت بالا می گردد.

بیشتر بخوانید  تبلیغات

صفحه آرایی اگر چه کاری ذوقی و احساسی است، ولی قانون ها و دستورالعمل های تدوین شده و مشخصی دارد که باید به آن توجه شود.

برای مثال در صفحه آرایی مجله می توان دو هدف را در نظر گرفت: راحتی خواندن – انگیزه دادن به خواننده برای ادامه خواندن مطلب. مهم‌ترین بعد یک مجله را گرافیک و صفحه‌آرایی ممتاز آن مشخص می‌کند، شاید بتوان جمله را این چنین گفت که تکنیک‌های گرافیکی مجلات، امری ضروری، لازم و غیرقابل اجتناب است؛ چرا که وقتی مجله‌ای در پیش‌خوان روزنامه‌فروشی‌ها یا فروشگاه‌های تصویرسازی پرزرق و برق مجلات می‌باشد.
از این‌روست که صفحه‌آرایی و طراحی مجلات نوعی اصول تبلیغی به شمار می‌رود و گرافیست‌های مجلات می‌بایست علاوه بر دانش گرافیکی لازم و تجربه کافی، از علم روان‌شناسی در جذب مشتری نیز آگاه باشند. مهم ترین جزء یک مجله را جلد آن تشکیل می‌دهد؛ مخاطبین از جلد به عنوان سریع‌ترین و آسان‌ترین رابطه بین چشم و مطالب درونی مجله بهره می‌برند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 18 =

مطالب مرتبط