خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

اصول صفحه آرایی کتاب

اصول-صفحه-آرایی کتاب
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
بروزرسانی: ۲۸ مهر ۱۳۹۹

اهمیت رعایت اصول صفحه آرایی

صفحه آرایی کتاب بعنوان مرحله‌ی ‌مهم پیش از چاپ، قواعد و اصولی دارد که باید رعایت شود. اگر اصول صفحه آرایی کتاب به درستی انجام شود هم باعث افزایش سطح کیفیت کتاب و در نتیجه جذب بیشتر مخاطب می‌شود و هم از بسیاری از خطاها و مشکلات در زمان چاپ و بعد از چاپ جلوگیری می‌کند، لذا طراح و صفحه آرا باید با آگاهی کامل به اصول صفحه آرایی، کتاب را طراحی و صفحه آرایی کنند.‌

چک لیست صفحه آرایی اصولی

قواعد متعددی در صفحه آرایی اصولی هائز اهمیت هستند که با مطالعه و کسب دانش می‌توان از آن‌ها آگاه شد، اما بخش زیادی از این قواعد نیازمند تجربه کردن است، لذا دانش و تجربه مکمل یکدیگرند و در رعایت اصول صفحه آرایی باید هر دو را بدست آورد. مواردی که باید در صفحه آرایی اصولی در نظر گرفته شود شامل موارد زیر است.

انتخاب قطع استاندارد و مناسب

اگر قرار است کتاب یا نشریه ای چاپ شود باید قطع مناسب با موضوع و محتوای کار و بر مبنای استانداردهای چاپ انتخاب شود تا از بروز مشکلات متعدد جلوگیری شود. برای نشریه و کتاب الکترونیک هم شرایط همین هست و قطع کار باید مناسب با محتوا و موضوع باشد و نوع دستگاه یا فضایی که قرار هست در آن نمایش داده شود در نظر گرفته شود.

اصول صفحه آرایی گرید

استفاده از گریدبندی مناسب

گرید بعنوان تعیین کننده ساختار کلی صفحات، مشخص می کند که حاشیه صفحه، محل و نوع قرارگیری مطالب، ابعاد و تعداد ستون‌های متن و تقسیمات دیگر چگونه باشد. استفاده از گریدبندی مناسب، شما را در صفحه آرایی سریع و اصولی بخوبی کمک و راهنمایی می کند.

شاید برای شما مفید باشد  اصول کلی تایپوگرافی کتاب

انتخاب نوع و سایز فونت

فونت نیز باید با توجه به مخاطب و نوع محتوا در نظر گرفته شود. انتخاب درست نوع فونت می‌تواند مفهوم محتوا را بهتر انتقال دهد. انتخاب نامناسب فونت می‌تواند تاثیرگذاری یک اثر را به کلی از بین ببرد. انتخاب نوع فونت برای تیترها و بدنه متن، انتخاب سایز مناسب برای متن‌های مختلف، فاصله بین کلمات و فاصله بین سطرها و … از مواردی هستند که باید در این بخش به آن‌ها توجه شود.

ترتیب اجزای کتاب

اجزا و صفحات کتاب شامل ۳ بخش صفحه‌های پیش‌از متن، صفحه‌های متن و صفحه‌های پس از متن می‌شود که هر یک شامل بخش‌های مربوط به خود است. این یک استاندارد کلی و پیش‌فرض است که می‌تواند در کتاب‌ها با موضوع‌های مختلف متفاوت باشد.

نکات ساختاری متن

در پاراگراف بندی، تیتربندی و لایه‌بندی متن قواعدی وجود دارد که بسیاری مواقع به آن توجه نمی‌شود، همین مورد باعث می‌شود زمانی که کار صفحه آرایی ظاهرا تمام شده و جهت بررسی برای یک فرد آگاه به اصول صفحه آرایی ارسال می‌شود، با انبوهی از اشتباهات و خطاهای مرتبط با این موضوع مواجه شود که نیاز به اصلاح دارد. گاهی این موارد به قدری زیاد است که نیاز است صفحه آرایی مجدد انجام شود.
طراح و صفحه آرا وظیفه دارند ساختار متنی را به شکلی طراحی و چیدمان کنند که از هم از نظر ظاهری و هم از نظر اصولی زیبا و قاعده‌مند باشد که شامل موارد زیر است:

 • محل مناسب قرارگیری تیترهای مختلف در صفحه
 • محل قرارگیری آخرین خط یا خط‌های پاراگراف در ستون یا صفحه
 • نسبت‌های سطرها
 • ساختار ظاهری پاراگراف‌ها
 • و موارد دیگر
شاید برای شما مفید باشد  طراحی جلد کتاب
اصول صفحه آرایی رنگ بندی

رعایت اصول رنگ بندی در صفحه آرایی

شناخت و استفاده اصولی از رنگ بندی در کتاب و نشریات می‌تواند در همه جوانب بر روی کار تاثیرگذار باشد. رنگ بندی در طراحی و چاپ تاثیرگذار است و باید بطور دقیق به آن توجه شود. شناخت شیوه‌های استفاده از رنگ نه تنها می تواند در زیبایی کار صفحه آرایی تاثیر گذار باشد، بلکه استفاده اصولی از رنگ در کار باعث جلوگیری از مشکلات چاپی و در برخی موارد باعث کاهش هزینه‌های تولید کتاب و نشریات می‌شود.

اصول ترکیب بندی در صفحه آرایی

علم و شناخت قواعد و اصول ترکیب بندی نه تنها در موضوع صفحه آرایی، بلکه در هنرهای مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است و داشتن دانش کافی در آن باعث رسیدن به نتیجه ایده آل قطعا تاثیر بسزایی دارد.
شناخت قواعد ترکیب بندی در کنار خلاقیت باعث می‌شود صفحه آرایی کار جذاب و اصولی انجام شود و مفهوم به خوبی انتقال پبدا کند.
رعایت تناسبات، چیدمان درست عناصر بصری مختلف، استفاده درست از فضاهای مثبت و منفی در صفحه و … از نکاتی است که در ترکیب بندی به آنها توجه می‌شود.

مواردی که بیان شد بخشی از نکات اصلی صفحه آرایی است که برای رسیدن به یک کار حرفه ای و بدون اشکال باید به آن‌ها توجه کرد. اگر شما به عنوان یک طراح و صفحه آرا فعالیت می‌کنید قاعدتا باید در مورد نکاتی که گفته شد دانش و تجربه لازم را داشته باشید، آگاهی از این موارد لازمه‌ی صفحه آرایی حرفه‌ای است و اغماض پذیر نیستند.

[تعداد: ۶۹   میانگین: ۴.۸/۵]

11 پاسخ به “اصول صفحه آرایی کتاب”

  • سلام. بله البته
   شما میتونید از طریق سایت ثبت سفارش کنید و مشخصات سفارشتون رو توضیح بدید و فایل موردنظرتون رو در سیستم بارگذاری کنید. پس از بررسی کارشناسان ما هزینه و زمان لازم برآورد شده و بعد از اون صفحه آرایی کتاب الکترونیک شما شروع می شه.

 1. سلام. یادآوری بسیار خوبی بود.
  بسیاری از جوانان کشور و حتی نوجوان اهل مطالعه و تحقیق هم اکنون علاقمند به نگاشتن و تولید کتاب هستند گرچه شاید به نظر برسد دوران کتاب و نگارش آن بخاطر بوجود آمدن و گسترش شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی به سر رسیده باشد اما آنچه از تجربیات گذشته به اثبات میرساند این است که هر تکنولوژی و فناوری جای خود را در اجتماع دارد و ابزارهای جدید هرگز نمی تواند بطور کامل باعث تضعیف یا کنارزدن فناوری های پرکاربرد و ضروری قبلی شوند.
  اندک سوابق کاری و تخصصی دارم و در خدمتم
  موفق باشید

 2. با سلام
  خیلی صفحه آرایی کتاب ها مهمه هم برا تبلیغات وفروش وحتی روی برداشتی که خوانندگان کتاب از کتاب پیدا مینند اهمیت داره لطفا برین و با آموزش و پرورش صحبت کنید که کتابای بچه های دبستانی رو این قدر خشک وبی مزه چاپ نکنن که بچه دبستانی از هرچی کتاب هست بدش بیاد و برید باهاشون قرار داد ببندید و همکاری کنید
  ممنون

  • دقیقا همینطوره!
   ما هم علاقه مند این موضوع هستیم ولی متاسفانه بسیاری از سازمان ها و ارگان های ما شرایط خاص و یک جانبه ای برای همکاری دارن که همکاری باهاشون رو سخت میکنه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ