خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

انتخاب فونت مناسب در صفحه آرایی

فونت مناسب
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸
بروزرسانی: ۱۷ آذر ۱۳۹۸

در مقالات پیشین درباره تایپوگرافی، انواع و اصول آن در صفحه آرایی توضیح دادیم. در ادامه به بررسی انواع فونت، اصول انتخاب فونت مناسب در صفحه آرایی و همچنین تفاوت میان فونت و تایپوگرافی خواهیم پرداخت.

انواع فونت

در حال حاضر هزاران نوع فونت بصورت رایگان و یا با پرداخت هزینه در دسترس طراحان قرار دارد و تنها کافی است که با خلاقیت نوع مناسبی از این فونتها را انتخاب کنید. در ادامه سعی بر آن است که نکات کلیدی در جهت انتخاب فونت مناسب  ارائه دهیم:

استفاده از قلم مناسب هدف نوشته را به مخاطب انتقال خواهد داد. فونتی را انتخاب کنید که باعث شود طرح شما احساسات مخاطب را برانگیزد. عملکرد قلم و زمینه‌ای که در آن استفاده خواهد شد را در نظر بگیرید.

هر قلم دارای طراحی خاص است، با ویژگی‌های خاصی ارتباط برقرار می‌کند و شخصیت خاص خود را دارد. قلم‌های سنتی، مدرن و سایر فونتهای جدید که بسیار تمیز و بی‌عیب هستند. فونتهایی که جزئیات به ظرافت آنها می‌افزاید.

در انتخاب نوع فونت توجه داشته باشید خوانایی مهمترین نکته در یک طراحی است. اگر تایپوگرافی و یا فونت انتخابی شما قابل خواندن است، پس ۵۰ درصد راه را با موفقیت طی کردید.

اصول انتخاب فونت مناسب

اگر میخواهید به عنوان یک طراح حرفه‌ای قلم مناسب را برای طراحی خود انتخاب کنید، لازم است که برای انتخاب فونت مناسب در صفحه آرایی با تمامی فونتها آشنایی داشته باشید. در انتخاب شیوه‌های مربوط به استفاده از فونت و استفاده از فونتها را همیشه بروز باشید و جدیدترین مقالات مربوط به تایپوگرافی را مطالعه کنید و نمونه‌های خوب و بد را تحلیل کنید.

بیشتر بخوانید  تنظیم فونت در نرم افزار ایندیزاین

استفاده از دو فونت متفاوت و در عین حال متناسب بهترین شیوه در طراحی صفحه است. یکی از فونتها برای استفاده در بدنه متن و دیگری برای سرفصلها و تیترها، این ترکیب پیام شما را بهتر به مخاطب منتقل می‌کند.

هدفتان را از انتخاب فونت تعیین کنید

بخش های مختلف بسته به نوع و محتوای مطلب به منظور نشان دادن ویژگی‌های عاطفی و بیان احساس سبک خاصی از قلم‌ها را انتخاب می‌کنند. انتخاب قلم باید براساس خود برند و هدف طراحی باشد. به عنوان مثال، بسیاری از برندهای فناوری در حال حاضر از فونت‌های هندسی و مدرنی استفاده می‌کنند که نشان دهنده مینیمالیسم، سادگی و زیبایی هستند.

سریف و سنزریف

سریف به خطوط کوچکی گفته می‌شود که در نقاط پایانی حروف، رقم‌ها و یا نمادها افزوده می‌شود. صورت‌های نوشتاری (فونتها)

تضاد را در عین سازگاری حفظ کنید

انتخاب فونتهایی که با یکدیگر کاملاً متضاد هستند، تأثیر مطلوبی بر بیننده می‌گذارند، قلم‌های متضاد به شما امکان می‌دهد تا به راحتی خواننده را راهنمایی کنید. قلم‌های متضاد خواننده را قادر می‌سازد به راحتی صفحه را اسکن کرده و مهمترین قسمت‌های متن را مشخص کند. با استفاده از ترکیبی از سریفها و فونتهای بدون سری، کنتراست تصویری خوبی را ایجاد کنید.

تفاوت فونت و تایپوگرافی

امروزه با طراحی دیجیتالی اسناد، ممکن است که این دو واژه بجای یکدیگر استفاده شوند. در اینجاست که لازم است تفاوت فونت و تایپوگرافی مشخص شود.

فونت یک فایل دیجیتالی شامل اطلاعات در مورد وزن، سبک و اندازه است. هنگامی که سبکهای مختلف فونت را در نرم افزار طراحی خود مرور می‌کنید یا آنها را از طریق اینترنت بارگیری می‌کنید، در اصل نوع تایپ یک نوع طراحی خاص است و یک متن می‌تواند با انواع مختلفی از فونتها نوشته شود.

بیشتر بخوانید  آشنایی با نرم افزار ایندیزاین

تنها نکته اصلی در تفاوت فونت و تایپوگرافی این است که تایپوگرافی منشأ غیر دیجیتالی دارد و توسط نویسنده‌ و طراح ماهر ایجاد می‌شود. بطور کلی تایپوگرافی هنر چیدمان واژه ها برای رسیدن به یک زبان تصویری است. و طراح می‌کوشد با تغییر عناصر متن، مثل اندازه،‌ فاصله حروف، شکل حروف، فاصله خطوط، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان بصری برای تایپ بوجود آورد. تایپوگرافی در طیف گسترده‌ای از امور هنری، مثل ساخت تیتراژ فیلم، طراحی گرافیک، طراحی کتاب‌های کمیک، طراحی مالتی مدیا و… کاربرد دارد. تایپوگرافی با خطاطی و دست‌نویس تفاوت دارد، هر چند طراح تایپ می‌تواند از خط و دست‌نویس نیز برای تایپوگرافی بهره ببرد.

[تعداد: ۴۷   میانگین: ۴.۸/۵]

2 پاسخ به “انتخاب فونت مناسب در صفحه آرایی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ