خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

بررسی تاریخچه طراحی انواع مجله‌ها

magazine
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۲۴ آذر ۱۳۹۸

تاریخچه مجله

مجله ها به‌عنوان یکی از ثمرات «انقلاب صنعتی» و رشد و پیشرفت تکثیر عکاسی و چاپ خودکار ظهور یافت. بررسی تاریخچه طراحی انواع مجله‌ها نخستین مجله ها به‌صورت نشریات با محتوای سیاسی و ادبی تهیه می‌شدند و مانند نسخ دستی قرون وسطایی انتشار آنها بیش از حد گران و پرهزینه بود. این نشریات منحصرا برای افراد بسیار متمول چاپ می‌شد.

مجله هایی که در سوپر مارکت‌ها، کتاب‌فروشی‌ها و دکه‌های نشریات به فروش می‌رسند، نمونه گسترده‌ای از مجلات مصرف کنندگان است که امروز برای طیف متنوعی از مخاطبان تهیه می‌شود. تقریبا برای تمامی سلایق، مجله‌ای مخصوص وجود دارد: مانند مجلات موسیقی، مدلهای ساختمانی، اتومبیل، ورزشی، خیاطی، هنری و غیره. مجلات مختلفی برای افراد بالای پنج سال، برای نوجوانان هفده سال به پایین و مجلات جوانان به تفکیک برای آقایان و خانم‌ها در بازار موجود است.

طراحی مجله از هنگام ظهور تلویزیون که به رقیبی برای مطبوعات بدل شد، تغییرات و دگرگونی‌های زیادی به خود دیده است. در گذشته تمامی مطالب مجلات را از اول تا آخر می‌خواندند ولی خواننده امروزی فرصت اندکی برای مطالعه کل مجله دارد. از این‌رو تلاش‌های زیادی می‌شود تا مشتریان را به خرید مجله ترغیب کنند، طراحان گرافیک از فنون و روش‌هایی همچون استفاده از عکس‌های بزرگ جالب و یا عناوین جذابی که خواننده بالقوه را به خواندن مجله وا می‌دارد، استفاده می‌کنند.

اکثر خبرنامه‌های امروزین، اگر چه همگی در مقوله گاهنامه‌ها جا می‌گیرند و با طراحی مقاله مربوط هستند، احتمالا بیشتر توسط افراد غیرحرفه ای و با کمک کامپیوتر تهیه می‌شوند. هنوز هم مجلات بزرگ دارای یک گروه متخصص شامل مدیر هنری، طراح، مقاله‌نویس، دبیران و بازاریابان که همگی در امر نشر مجله همکاری دارند. افرادی که برای انجام وظایف محوله خود آموزش دیده‌اند. از هنگام ورود رایانه‌های شخصی، برخی از دبیران مجلات به‌دلیل داشتن رایانه و نرم‌افزارهای مخصوص ویرایش و نشر، علاوه بر کار ویرایشی خود ترکیب‌بندی مجله را هم برعهده دارند.

بیشتر بخوانید  نکته های کاربردی صفحه بندی مجله

طیف مجلات بسیار متفاوت از مجلات ارزان قیمت و با طراحی و نشر داخلی تا مجلات گران قیمت، زیبا و رنگی گسترش می‌یابد. گاه مجلات برای طیف خاصی از مخاطبین در یک رشته خاص تهیه می‌شود یا گاه برای طیف گسترده‌تر و عمومی‌تری.

طراحی مجله

طراحی مجله باید با اهداف و خط‌ مشی مجله همخوان باشد و برای گروه مخاطبین خود جالب باشد. مثلا مجله modern maturity که مخاطبین آن افراد بالای پنجاه سال سن هستند. اگر حال و هوای مجلات موج نوی موسیقی با حروف کوچک و سطرهای متداخل داشته باشد، مخاطبین خود را از دست خواهد داد. از سوی دیگر نیز مجلات موسیقی نیز اگر طراحی خشک و محافظه کارانه داشته باشند، نمی‌توانند با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنند. هر مجله‌ای به هویت یا شخصیت خاص خود نیاز دارد و باید خواننده‌ای که قصد دارد ارتباط برقرار کند، همخوان باشد.

مجلات کالاهای تفریحی شمرده می‌شوند. در حالی‌که عموم مردم روزنامه می‌خرند، اما نگاه خوانندگان به مجلات این‌گونه نیست. با نگاه به بررسی تاریخچه طراحی انواع مجله‌ها متوجه می‌شویم که مجلات برای کسب مخاطب بیشتر مدام در حال رقابت با هم هستند و تا وقتی چنین رقابتی وجود دارد، طراحی عاملی بسیار مهم محسوب می‌شود.

مردم کتاب و مجلات را به‌دلیل آن که جلب توجه جلد آنها می‌شوند، خریداری می‌کنند.

منبع: کتاب صفحه آرایی، مارسل لاپوتور، ترجمه: فرهاد گشایش

[تعداد: ۱۶   میانگین: ۴.۸/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ