نکات کلیدی در طراحی و تولید یک مجله

آخرین بروزرسانی: 25 دی 1398
891
0
مجله

جدا از محتوا و کیفیت کاغذ و چاپ از نکات کلیدی در طراحی و تولید یک مجله می توان به مواردی از قبیل نوع چیدمان متون و تصاویر، عکس های رنگی، تصویر پردازی ماهرانه وبهره گیری از رنگ ها و غیره اشاره نمود که همه این مجموعه در صفحه آرایی گنجانده می گردد.

صفحه آرایی یا لی آوت عبارت است از طرح ریزی برای یک صفحه یا بخشی از صفحات؛ ولی در اصطلاح به الگوی پایانی صفحات به چاپ رسیده لی آوت می گویند. از سویی دیگر لی آوت ابزاری است به منظور ارائه اطلاعات نویسنده در انواع اشکال از جمله تصویر، متن یا ترکیبی از تصویر و متن و دیگر عوامل نمایش دهنده می باشد.

از عناصری در صفحه آرایی استفاده می شود که کاربرد هر یک از آن ها تابع ضوابط و قوانین خاصی است، گرچه در کل سلیقه و ذوق هنری هنرمند اثرات قابل توجهی در صفحه بندی جذاب و تخصصی دارد. اسم مجله، رنگ، قطع، عکس، طراحی صفحه ها، سوتیتر و تیتر، انتخاب حروف و ستون بندی، مواردی از عناصر مهم صفحه بندی یک مجله محسوب می گردند.

طراحی مجله

تصویرسازی ضعیف، کاغذ نامرغوب، صفحات سرهم بندی شده معمولا مورد پذیرش واقع نمی شوند. بیشترین استفاده از مهارت های گرافیکی در جلب توجه مخاطب، یک امر ضروری و با اهمیت می باشد. لذا، هرچند ضوابط طراحی و تایپوگرافی امکان دارد مشابه باشند، اما کاربرد آن ها لازم است متفاوت باشد. اصول صفحه آرائی مجله ها به تبلیغات مشابه تر می باشد تا به روزنامه ها.

قطع مجله

معمولا قطع مجله از روزنامه کوچکتر می باشد و تعیین آن مطابق با اندازه کاغذ جهت پرهیز از دور ریختن کناره های بیشتر و همچنین سهولت در استفاده می باشد. چندین اصل اساسی وجود دارد که لازم است در تعیین قطع اعمال شود:
– تناسب میان محتوا و اندازه ی مجله.
– راحتی و سهولت برای درست گرفتن.

با گذری به تاریخ مجله های ایران به این نتیجه می رسیم که قطع مجله های عمومی اغلب بزرگتر از مجله های تخصصی است و معمولا بصورت رحلی (A4) در نظر گرفته می شود. عرف قطع مجله های کودکان در ایران 21* 16.5 سانتیمتر می باشد و قطع های بزرگتر برای این مورد کابرد چندانی ندارند. همچنین گاهی محدودیت فنی از نظر دستگاه های چاپ مشخص کننده معیار اندازه قطع مجله می باشد.

نام مجله

اسم مجله، یک نشانه یا علامت تجاری می باشد که لازم است چشمگیر، مشخص و به راحتی قابل تشخیص و شناسایی و در عین حال جذاب باشد. نام مجله، اغلب در بالای روی جلد قرار میگیرد و سه اصل ظاهر دلپذیر، جذابیت بصری و درک آسان لازم است در آن رعایت گردد. برای جذابیت و بازخورد پیشنهاد می شود عنوان مجله طراحی شود تا اینکه حروفچینی گردد.

طراحی روی جلد مجله

عنصر مهمی که نظر خواننده و مخاطب را به خود جلب می نماید، روی جلد می باشد. چندین عامل، طرح روی جلد و ظاهر مجله را مشخص می نماید. این عوامل عبارتند از:
1. عوامل فرهنگی، مانند هدف جلب مخاطب جهت بالا بردن تیراژ تا اندازه سقوط به سلیقه توده ها و ارزش های اشتباه مخاطبان و تبعیت از جریان های غلط فرهنگی که ممکن است روی ظاهر (روی جلد) مجله اثراتی داشته باشد. به طور فرض در رژیم سابق عکس خانم ها مخصوصا هنر پیشه های داخلی و خارجی، به عنوان تصویر روی جلد، نشان دهنده یک جریان فرهنگی به عنوان یکی از ابزار فرهنگ مورد استفاده بوده است.
2. عمومی یا تخصصی بودن مجله ها
3. مخاطب های خاص، عامل دیگری می باشد که ظاهر و ترکیب روی جلد را مشخص می نماید. به طور مثال تصاویر روی جلد مجله های ورزشی با مجله های کودکان بسیار متفاوت می باشد.
4. کشمکش ها، دگرگونیها و رویدادهای اقتصادی،اجتماعی و سیاسی که موجب تغییرات اساسی در جامعه می گردد، همچنین به طور موقت روی جلد ها اثرگذار بوده است. به طور مثال تصاویر روی جلد مجله ها در سالهای 1331 تا 1333 با مضامین سیاسی به شکل عکس و موتثاژ عکس (شخصیت ها ی سیاسی) بسیار دیده شده است.
لازم است روی جلد مجله مناسب با محتوا و شخصیت مجله باشد، علاوه بر این، روی جلد می بایست توجه مخاطب را جلب نماید و اشتیاق به مطالعه و ورق زدن و توجه به محتوا را در وی ایجاد کند.

طراحی جلد مجله

تصویر پردازی روی جلد می تواند نمونه ای برگزیده از محتوای داخلی مجله باشد که در این صورت، مخاطب را به مطالعه محتوای مجله مشتاق می کند.

چندین عامل زیر را می توان به عنوان عوامل اساسی در موفقیت روی جلد ذکر نمود:
– ناآشنا و عجیب بودن طرح روی جلد، تا اندازه زیادی موجب موفقیت مجله می شود، در این صورت که حدود این عجیب بودن به اندازه ای نباشد که مخاطب را دلزده کند، بلکه لازم است آنچنان باشد که، حس کنجکاوی مخاطب را برانگیزد.
– تصویر پردازی و طرح در هر شماره، دارای تنوع لازم باشد.

این مقاله رو دوست داشتم
Rate this post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی