خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

نکات کلیدی در طراحی جلد مجله

طراحی جلد مجله
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۸
بروزرسانی: ۱۷ آذر ۱۳۹۸

توجه به نکات کلیدی در طراحی جلد مجله برای طراحی موفق یک مجله، ضروری است چراکه طراحی جلد بسیار حرفه‌ای و کاملاً پیچیده است. جلد مجله یکی از بخشهای مجله است که زمان بسیار زیادی برای آن صرف می‌شود و البته نیاز به دقت بسیاری دارد.

یک مجله خوب دو کار انجام می‌دهد ابتدا توجه خواننده را به خود جلب کرده تا خوانندگان بالقوه آن را انتخاب و خریداری کنند.دوم موضوع مجله را به خوبی بیان می‌کند بطوری که خواننده به خوبی محتوای این مجله را با دیدن جلد آن دریابد. گنجاندن تمام این ویژگی‌ها تنها در یک صفحه کار مشکلی است.

جلد مجله جایی نیست که شما بتوانید تمام مطالبتان را در آن بازگو کنید. حفظ سادگی، ارائه سرفصل‌های اصلی، عناوین مهم، استفاده از ترکیب رنگهای متناسب با هم می‌تواند بر جذابیت طرح شما بیافزاید. بطور مثال با مشاهده جلد مجله مد، اگر لباس یا تصویر جلد از رنگهای متنوعی برخوردار است لازم است پس زمینه‌ای استفاده شود که در آن رنگ زیادی بکار برده نشده تا پیام اصلی طراح به درستی به مخاطب منتقل شود.

بهترین مکان صفحه را به عنوان اختصاص دهید. عنوان مهمترین بخش در جلد مجله است که در هر شماره تکرار می‌شود و هویت مجله شما را می‌سازد.

طراحی-جلد-مجله

طراحی مجله کاری تیمی است ویراستار و نویسنده برروی محتوای مجله کار می‌کنند و طراح برروی ظاهر و جلد مجله، طراحان می‌توانند از پیشنهادات محتوانویسان مجله در ارائه بهترین طرح کمک بگیرند.

توجه به متن به تنهایی برای موفقیت مجله کافی نیست، یک طراح باید هر مرحله از کار را تصور کند تا متن را با ظاهری بی عیب و نقص طراحی کرده و باعث رضایت هرچه بیشتر مخاطبان خود شود.

بیشتر بخوانید  اصول کلی تایپوگرافی کتاب

ایجاد یکپارچگی همراه با تنوع بصری

طراحی در مجله‌هایی که بصورت ادواری طراحی می‌شوند باید از روش طراحیشان کاملاً قابل شناسایی باشند ولی از موضوعی تا موضوع دیگر نیز متفاوت باشند. به این معنی که مجله از نوع طراحی خاص خود قابل شناسایی باشد اما این حس را در خواننده ایجاد نکند که گویی از این طرح قبلاً استفاده شده است. استفاده از المانهای ثابتی همچون موقعیت‌ها، رنگ،لوگو، تایپوگرافی ثابت و منحصربه فرد یا استایل عکاسی ثابت می‌تواند طراحی جلد را تشکیل دهد.

عنوان مجله

عنوان مجله در شمارگان مختلف تغییری نخواهد کرد تنها ممکن است رنگ آن بسته به محتوای شماره جدید تغییر کند.. پس در تایپوگرافی آن دقت کنید. طرح چشم نواز، خوانا و متناسب با موضوع  کلی مطالب مندرج در مجله همخوانی داشته باشد. در مورد سلسله مراتب تایپوگرافی، موضوع و عنوان اصلی باید از همه بزرگتر باشد تا به خوبی نظر خواننده را به خود جذب کند.

به دنبال یک نقطه کانونی برای جذب نگاه مخاطب باشید این نقطه ممکن است عکسی جذاب و یا عددی بزرگ باشد. نقطه کانونی اهرمی قوی برای ترغیب توجه مخاطب است. فراموش نکنید اگر مخاطب مجله را از روی میز روزنامه فروشی بلند کند، نصف کار انجام شده است.

توجه به مخاطبان مجله

یک طراح خوب همیشه اول به مخاطبان خود فکر می‌کند. به مردمی فکر کنید که می‌خواهند این مجله را بخوانند، در مورد ذهنیت آنها فکر کنید و تنها در این صورت است که می‌‌توانید مخاطبان خود را بصورت هدفمند جذب کنید.

انتخاب رنگ صحیح برای طراحی مجله

رنگ قرمز بیشترین رنگ استفاده شده در طراحی جلد مجله است چون دارای کیفیت جذب مخاطب است. در هر صورت استفاده از رنگ‌ بندی مناسب اهمیت فراوانی دارد ترکیب رنگی که انتخاب می‌کنید برروی تن و احساسی که از جلد دریافت می‌شود تأثیر دارد.

بیشتر بخوانید  انواع مجله

رنگ مشکی برخلاف تصور زمینه خوبی برای ایجاد طراحی و تایپوگرافی است و بر جذابیت جلد می‌افزاید. رنگ قرمز و زرد در عین جذابیت می‌تواند این پیام را به مخاطب بدهد که شما فردی گستاخ و سطحی هستید پس در انتخاب نوع و ترکیب رنگ‌ها دقت کافی را داشته باشید. این تصور وجود دارد که استفاده از رنگ سبز در طراحی جلد جذاب نیست اما استفاده از رنگ‌های پانتون روشن و در مقابل استفاده از ترکیبات CMYX که همیشه رنگ‌ها را تیره‌تر نشان می‌دهد، نتیجه‌ای متفاوتی خواهد داشت.

سعی کنید از تمامی عناصر اطرافتان ایده بگیرید. این جهان پر از منابع الهام برای طراحی است. میتوانید یک دفترچه تهیه کنید و هر ایده را پیش از آنکه از یاد ببرید یادداشت کنید.

و نکته آخر اینکه از خلاقیت نترسید. استفاده از طرح‌های جذاب و جدید یکی از عوامل جذب مخاطب خواهد بود. طراحی جلد هیچ قاعده مشخصی ندارد پس شما می‌توانید تمام نبوغ و استعداد خود را به نمایش بگذارید.

[تعداد: ۵۲   میانگین: ۴.۸/۵]

یک پاسخ به “نکات کلیدی در طراحی جلد مجله”

  1. سلام. ممنون که این همه مطلب های جالب و آموزنده میذارین.
    لطفا مطلب درمورد طراحی مجله بیشتر بذارید، من خیلی تو طراحی مجله مشکل دارم. سپاسگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ