طراحی جلد مجله

آخرین بروزرسانی: 20 آبان 1398
553
2
جلد مجله

به این علت که در آغاز، طراحی جلد مجله توجه خواننده را به سمت خود جلب می نماید، می بایست یک طراحی جذاب و دلپسند برای روی جلد مجله یا نشریه خود ارائه نمایید.

نکاتی در خصوص طراحی جلد مجله

1_ گاهی اوقات طراحی روی جلد مجله با محتویات درون آن بسیار متفاوت است. ولی بهتر است در نظر داشته باشید که این انتخاب کاملاً آگاهانه صورت بگیرد، تا لطمه ای به انسجام طراحی کلی مجله وارد نشود.

2_ طراحی روی جلد مجله نشان دهنده صفحه بندی و محتویات موجود درون یک مجله می باشد. بدین جهت در تعیین طرح روی جلد مجله بسیار دقت نمایید. چرا که اگر طراحی روی جلد به طور نامناسب تعیین شود و با محتویات درون مجله همخوانی لازم را نداشته باشد، خواننده دیگر به محتویات درون مجله توجهی نخواهد کرد.

3_ در طراحی رویه مجله تأثیر رنگ ها را در نظر داشته باشید. طراحی زیبای رویه مجله با ترکیب و تلفیقی از رنگ های جذاب و متنوع روی ذهن خواننده بسیار اثرگذار خواهد بود. مثلاً تضاد رنگ هایی از قبیل مشکی، آبی و زرد از جذابیت و زیبایی بسیار زیادی برای جذب بیشتر مخاطب برخوردار است.

4_ طراحی جلد مجله لازم است از جذابیت کافی برخوردار باشد، تا این توانایی را داشته باشد توجه مخاطبان را در بین انواع نشریه های مختلف به سمت خودش جلب کند و در میان دیگر مجله ها یک جلد بی نظیر و متفاوتی داشته باشد.

5_ شایان توجه است که به طور کلی باید طراحی رویه مجله با محتویات درون آن هماهنگی و همخوانی داشته باشد، تا خواننده ارتباط بیشتری با محتویات درون مجله برقرار نماید. به عنوان فرض برای یک مجله با موضوع هنری و اقتصادی استفاده از دو طراحی مختلف ضروری است.

طراحی عکس روی جلد

گاهی اوقات انتشار تصویری روی جلد مجله برای جلب توجه بیشتر مخاطبان، ضروری است. چنانچه عکس به چاپ رسیده روی جلد مجله، به شخص خاصی از قبیل افراد سیاسی و… مربوط نباشد؛ می توان تغییراتی در زاویه دید شخص روی جلد مجله اعمال نمود و به طرف محتویات درون مجله معطوف داشت.

نوع و جنس کاغذ مورد استفاده برای مجله ها می تواند در کیفیت انتشار عکس افراد روی جلد مجله اثراتی داشته باشد؛ چرا که اگر جنس کاغذ مورد استفاده برای مجله نامرغوب باشد هراندازه هم تصویر روی جلد باکیفیت باشد، مجله مورد پسند خوانندگان واقع نمی شود.

چنانچه فرد روی جلد مجله زاویه دید خاصی دارد بهتر است تصویر شخص را به طرف بخش باز شو مطالب مجله انتشار دهید. در این صورت مخاطب تشویق می شود که از محتویات درون مجله آگاهی یابد.

شایان توجه است که به کار گیری از طیف رنگ های هم خانواده و متفاوت می تواند در طراحی جلد مجله نیز بسیار اثربخش باشد. به عنوان نمونه به کار بردن سه رنگ خاکستری، سفید و مشکی روی جلد مجله ها یک جلوه بصری جذاب ایجاد خواهد نمود.

از آنجایی که خواننده در نگاه اول چگونگی رنگ امیزی و طراحی رویه مجله را بررسی خواهد نمود و با آن ارتباط برقرار خواهد کرد؛ بنابراین چنانچه خواننده در دید اول، مجله را جذاب مشاهده کند، به مطالعه و خریداری مجله مورد نظر اقدام خواهد نمود.

این مقاله رو دوست داشتم
5/5 - (1 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر
دیدگاه خودتون رو بنویسید
    1. منون از شما. بله حتما؛
      ما همیشه به دنبال این هستیم که مقالات کامل و مفیدی رو برای استفاده دوستان و همراهانمون ارائه بدیم. البته در برخی موارد هم ترجیحمون مختصر و مفید هست تا بیشتر کاربردی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی