خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

صفحه آرایی سرفصل کتاب ها

سرفصل
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸

در خصوص صفحه آرایی سرفصل کتاب ها ، ملاک و معیار خاصی وجود ندارد جز این که شکل سرفصل ها می بایست با شکل صفحه های معمولی و موضوع آن، تناسب و هماهنگی داشته باشد. به طور مثال نقش اسلیمی به عنوان سرفصل کتابی مورد استفاده قرار می گیرد که موضوع آن به نوعی با فرهنگ اسلامی رابطه مستقیم داشته باشد.

سرفصل کتاب

همان طور که در طراحی قالب کلی (یونیفرم) ذکر شده است؛ شکل برخی از طرح های اسلیمی، دارای حرکت و جهت معینی می باشد و چشم را به جهت مشخصی هدایت می نماید. به طور مثال نوشته را در برابر آن قرار می دهیم که چشم را به سمت نوشته عنوان فصل هدایت نماید. در کتاب هایی که تعداد فصل ها نسبت به کل حجم کتاب، زیاد باشد، امکان دارد سر فصل ها نیز در صفحه های فرد و زوج نیز قرار داشته باشد و بعد از اتمام هر فصل، بلافاصله طرح سر فصل آورده شود.

هدف از طراحی عنوان زیبا، تنظیم لحن و ایجاد تصور ذهنی به مخاطب از فصل پیش رو است. سرفصلها به خوبی طراحی شده اند، و با وجود محتوا فضای قابل لمسی را در طراحی کتاب ارائه می‌دهد. خوانندگان تمایل دارند پیش از شروع کتاب مطالب را مرور کنند و اطمینان خاطر کسب کنند که کتاب پیش رو از جذابیت کافی برخوردار است در اینجاست که طراحی با استفاده از زیبایی بصری به همراه جذابیتهای محتوایی مخاطب را جذب به ادامه مطالعه مطالب می‌نماید.

نکاتی در خصوص صفحه آرایی سرفصل کتاب ها

بهتر است در سرفصل ها نیز، جمله ها و نوشته ها وارد سطح حاشیه هایی نگردند که با خطوطی منظم تعیین گشته اند. اما اگر طرح یا خط و نقش حاشیه ها را قطع نماید و تا برش صفحه ادامه پیدا کند، اشکالی ندارد. در طراحی سرفصل ها خلاقیت و نوآوری و شخیصت بصری کتاب، تنها با موضوع آن تناسب دارد، عوامل مهمی وجود دارند که لازم است به آن ها توجه شود.

بیشتر بخوانید  انتخاب چارچوب کار و پلتفرم مناسب
سرفصل کتاب

همچنین می‌توانید از تصاویر گرافیکی، آیکون و نماد برای زیباتر ساختن عناوین استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که طراحی برای زیباتر نمودن و جلب توجه عنوان استفاده می‌شود و صفحات نباید به گونه‌ای باشد که توجه مخاطب را از اصل محتوا منحرف سازد.

طرح سرفصل کتاب معمولاً به نقش و نگار نیازی ندارد و نبایست به سادگی کتاب لطمه ای وارد کند. چنانچه در یک کتاب، یک صفحه کامل را به سرفصل اختصاص دهیم (باید روی برگه طرح سرفصل باشد و پشت آن سفید)، در صفحه بعد که آغاز مطلب فصل می باشد، لازم است تقریباً ۳/۱ بالای برگه را خالی گذاشته آنگاه مطلب را شروع کنیم و به هیچ وجه نبایست مطلب فصل، کاملاً از بالای برگه آغاز شود.

کتابها همه شبیه به هم نیستند، هرکدام بسته به نوع محتوا و موضوع به فصل یا بخشهای مختلفی تقسیم می‌شوند. گرچه برخی از آنها عناوین پیچیده و زیبایی دارند اما اگر کتابها از عناوین یکنواخت و کلیشه‌ای استفاده کنند نمی‌تواند برای خوانندگان جذابیتی به همراه داشته باشد. نویسنده با گمان اینکه محتوای متن است که خواننده را به دنبال کردن مطالب وادار می‌کند تمام تمرکز و تفکر خود را برروی نوشتن متنی زیبا و مؤثر می گذارد غافل از اینکه این عنوان است که می‌تواند خواننده را ترغیب به دنبال نمودن مابقی مطالب کند.

شایان توجه است که در صفحه های عادی کتاب و همچنین صفحه هایی از کتاب که سراسر آن یک تصویر و یا یک جدول باشد، لغات سرصفحه و شماره صفحه می بایست قرار داده شود ولی در صفحه های سرفصل و پشت آن که سفید می باشد، لازم نیست شماره برگه و کلمات مرتبط با سرصفحه و مواردی از این قبیل را قرار داد.

بیشتر بخوانید  طراحی جلد مجله

در بیشتر گرید های (خطوط راهنمای داخل کتاب) کتاب، حاشیه سفید برگه ها به طور دقیق معین می کنند تا صفحه آرا در زمان صفحه بندی، از شکل صفحه تصور صحیحی داشته باشد. به حاشیه سفید اطراف صفحه ها در اصطلاح « مارژین » گفته می شود که لغتی انگلیسی می باشد به معنای حاشیه و کناره.

چهار فاصله اطرف صفحه، یعنی همان فاصله سطح نوشته ها در هر برگه تا عطف و بالا و پهلو و پایین به یک اندازه نمی باشند و اندازه های استاندارد رایج به ترتیب به نسبت اعداد ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۶ یا ۵/۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ است که از تناسب طلایی این نسبت ها به دست آمده است.

از آغاز انتشار کتاب به شیوه حروف چینی، این تناسب طلایی در حاشیه برگه های کتابهای لاتین به کار گرفته می شد اما در دهه های سابق با گسترش ارتباطات و تحولات هنری دنیا و ظهور مکتب های هنری سنت شکن مثل « دادئیسم » دیگر، در صفحه آرایی ضوابط و الزامی وجود ندارد که رعایت تناسب طلایی ضروری باشد. در صفحه آرایی کتاب مطابق با سلیقه ی صفحه آرا و ناشر و روحیه موضوع کتاب حاشیه ها نسبت به حالت طلایی تغییر پیدا می کنند.

تناسب طلایی حاشیه

عدم رعایت تناسب طلایی در حاشیه ها بهتر است طبق منطق کاربردی باشد. در هر صورت، بسیار کم پیش می آید که جهت کوچک نمودن فاصله سطح حروف از لبه مخالف عطف، از فاصله همین سطح تا عطف داشته باشیم و حدوداً همواره، فاصله سطح نوشته های کتاب تا عطف، لازم است از سه حاشیه دیگر کمتر باشد چرا که این فاصله از میان، چهار فاصله حاشیه های صفحه تنها فاصله ای می باشد که در دو برگه رو به روی هم کنار خودش تکرار می شود و همچنین از لحاظ حسی از آنجایی که دو صفحه رو به روی هم یک نمای بصری را ایجاد می کنند، توصیه می شود میان دو نیمه ی این نما، حداقل فاصله لازم وجود داشته باشد.

[تعداد: ۱۳   میانگین: ۴.۸/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ