خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

اصول کلی تایپوگرافی کتاب

تایپوگرافی
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸
بروزرسانی: ۱۹ آذر ۱۳۹۸

یکی از اصول اساسی در صفحه آرایی کتاب مربوط به تایپوگرافی کتاب می‌باشد. اطلاع کافی از اصول کلی تایپوگرافی کتاب بسیار اهمیت دارد چراکه تصمیم‌گیری در طراحی کتاب اولین نکته است که بر خوانایی کتاب تأثیر می‌گذارد. تایپوگرافی و اصول کلی تایپوگرافی کتاب هنر و تکنیکی است که می‌توانید با استفاده از آن متن را قابل خواندن و جذابتر کنید.

نحوه بیان کلمات شما در صفحه و همچنین فونتهایی که شما برای استفاده انتخاب کرده‌اید مانند انواع حروف، اندازه نقطه، طول خط، فاصله خط، فاصله نامه و تنظیم فضای بین دو حرف ازجمله مواردی است که در تایپوگرافی مورد بررسی و توجه قرار می‌گیرد تا کتاب به بهترین شکل ممکن به نظر برسد.

اصطلاح تایپوگرافی به نحوه چیدمان و شکل ظاهری حروف، اعداد و نمادها گفته می‌شود، تایپوگرافی حرفه‌ای تخصصی در بحث صفحه‌آرایی کتاب، مجلات و سایر نشریات چاپی و الکترونیکی می‌باشد. بنابراین زمانی که شما به عنوان طراح جهت خوانایی بیشتر از تیکنیکهایی چون استفاده از سریال‌ها، بزرگنمایی و یا کوچک کردن نمادها و فونتها، تغییر کنتراست و… استفاده کنید میتوانید تایپوگرافی خاص خود را طراحی کنید.

تاریخچه تایپوگرافی به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد زمانی که در بین نهرین و یونان باستان نوشته‌ها را برروی مهرها و یا تمبرهای آجری حک می‌کردند. به مرور زمان و پیشرفت صنعت چاپ طرح‌های تایپوگرافی کشیده شده با دست با استفاده از دستگاه‌های چاپ برروی کتاب و سایر نشریات چاپ میشده.

پیشرفت سریع فناوری و تکنولوژی دیری نپایید که طراحان توانستند با دستگاه‌های تایپ، ماشین‌های تحریر و پس از آن کامپیوترهای شخصی خود و با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی متون را بصورت دیجیتالی حروفچینی کنند. و این سرآغاز تحولات عظیم در صنعت چاپ و با سرعت بیشتر، هزینه کمتر و تنوع در طرح‌های تایپوگرافی بود.

بیشتر بخوانید  آشنایی با اجزای کتاب
تایپوگرافی

تایپوگرافی صفحات کتاب

برای طراح صفحات کتاب باید توجه داشته باشید که از چه عناصری استفاده کنید تا کتاب شما حرفه‌ای به نظر برسد و در عین حال خواندن مطالب آسان و لذت‌بخش باشد. برای رسیدن به این هدف نیاز است به چند نکته در طراحی صفحه توجه داشته باشید.

تایپوگرافی

انتخاب قلم مناسب

شما برای تایپوگرافی کتاب می‌توانید به هزاران نوع قلم دسترسی داشته باشید اما تنها تعداد کمی از آنها هستند که می‌‌توانند گزینه مناسبی برای طراحی جلد و یا صفحات داخلی کتاب شما باشند. توجه به فونتهای زیبا با حفظ نوع خاص تایپوگرافی باعث می‌شود که کتاب شما در عین زیبایی به راحتی قابل خواندن باشد.

بسیاری از طراحان جوان کتاب خود را با استفاده از فونتهای متنوع و غیرمتعارف طراحی میکنند که تنها نتیجه آن داشتن طرحی غیرعادی است که که خواندن کتاب سختتر شده، باعث شود از محتوای کتاب منحرف شده و حتی مخاطبین خود را از دست دهد.

تایپوگرافی

کتابهای الکترونیک

تا چند دهه پیش تایپوگرافی بصورت دستی و سنتی بوده و اغلب کتابها بصورت چاپی در اختیار علاقه مندان خود قرار می‌گرفت. دیجیتالی شدن دنیای امروز باعث شده است که کتاب‌ها و به همین ترتیب طراحی کتاب بیشتر رنگ و بوی دیجیتالی به خود بگیرد.

تحولاتی که در تایپوگرافی امروزه رخ داده است مسیری غیر قابل پیش بینی را پیش روی طراحی کتاب قرار داده است. امروزه استفاده از فایلهای دیجیتالی کتاب باعث شده است که طراحان علاوه بر توجه به نسخه‌های چاپی کتاب طراحی شده به جذابیت کتاب در وسایل الکترونیک نیز توجه داشته باشند.

[تعداد: ۴۶   میانگین: ۴.۸/۵]

2 پاسخ به “اصول کلی تایپوگرافی کتاب”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ