تنظیم فونت و فاصله خطوط در نرم افزار ایندیزاین

آخرین بروزرسانی: ۲۵ دی ۱۳۹۸
62
۰
تنظیم فونت و خط

بعد از تنظیم نوع فونت و سبک آن، مشخصه بعدی در صفحه آرایی تنظیم فونت و فاصله خطوط در نرم افزار ایندیزاین است. تغییرات اندازه فونت از ۶ پوینت تا ۷۲ پوینت و بیشتر با توجه به فونت قابل تنظیم است. فونت‌های Open و True Type را می‌توان به هر اندازه‌ای تغییر مقیاس داد و این فونت‌ها در هر اندازه‌ای خوب به نظر می‌رسند و چاپ می‌شوند. فونت‌های نقشه بیتی را نمی‌توان تغییر مقیاس داد و باید از اندازه‌های دردسترس برای آنها استفاده کنید تا خوب چاپ شوند. باوجود این، فونت‌های نقشه بیتی بهترین انتخاب برای کارهای چاپی تجاری هستند. حرف «O» در کنار فونتهای Open Type و حرف «TT» در کنار فونت‌های True Type ظاهر می‌شوند و حرف «a» برای فونت‌های نقشه بیتی در زیر منوی Font دیده می‌شود.

تغییر اندازه فونت

 1. ابزار تایپ را از پانل Tools انتخاب کنید و متن دلخواه برای تغییر را انتخاب کنید.
 2. می‌توانید ابزار انتخاب را برگزینید و فریم متنی را کلیک کنید تا تمام متن موجود در فریم را تغییر دهید.
 3. پانل Character را انتخاب کنید.
 4. منوی Type را انتخاب کنید و Character‌  را کلیک کنید.
 5. یک اندازه فونت به واحد پوینت وارد کنید یا فلش فهرست Front Size را کلیک کنید و یک اندازه فونت انتخاب کنید. کلید Enter یا Retun (مکینتاش) را برای اعمال مقدار فشار دهید.
 6. همچنین می‌توانید کلیدهای Ctrl+Shift فشار دهید و کلید > را برای افزایش اندازه و < را برای کاهش اندازه فونت فشار دهید.
 7. از کلیدهای Ctrl+Alt+Shift برای تغییر اندازه فونت هربار به اندازه ۵ پوینت استفاده کنید.

نکته: یک پوینت در تغییرات اندازه فونت چیست؟ اندازه هر کاراکتر فونت به واحد پوینت اندازه‌گیری می‌شود (یک پوینت تقریباً معادل ۱.۷۲ اینچ است). می‌توانید از هر فونتی که روی کامپیوتر شما نصب شده است در سند خود استفاده کنید، اما فونت پیش فرض Time New Roman در اندازه ۱۲ پوینت است.

تغییر فاصله میان خطوط

Leading یا تنظیم فاصله خطوط فاصله از خط زمینه در یک خط تا خط زمینه در خط بعدی است و به واحد پوینت اندازه‌گیری می‌شود. هر خط متنی و اندازه متنی یا پاراگرافها می‌تواند اندازه متفاوتی برای فاصله خط‌ها داشته باشد. می‌توانید یک تنظیم خاص را اعمال می‌کنید یا از گزینه Auto که درصدی از بزرگترین اندازه متن در خط است، استفاده کنید. Leading به متن افقی اعمال می‌شود. اگر می‌خواهید فاصله عمودی در متن را تغییر دهید، باید فاصله افقی میان کلمات را تغییر دهید.

تغییر فاصله میان خطوط

 1. ابزار تایپ را از پانل Tools انتخاب کنید و متن موردنظر برای تغییر را انتخاب کنید.
 2. همچنین می‌توانید با ابزار انتخاب، فریم متنی را کلیک کنید تا تمام متن را تغییر دهید.
 3. پانل Character را باز کنید.
 4. از منوی Type گزینه Character را انتخاب کنید.
 5. فاصله بین خطوط را به واحد پوینت وارد کنید یا فلش‌های Leading را کلیک کنید و یک اندازه را انتخاب کنید. برای اعمال مقدار کلید Enter را فشار دهید.
 6. همچنین می‌توانید کلید Alt را نگه داشته و کلید جهت پایین را برای افزایش سایز و کلیدهای جهت بالا را برای کاهش سایز فشار دهید.
تنظیم فاصله خطوط در ایندیزاین

متن به اندازه تنظیم شده Type Preferences Leading به بالا و پایین می‌رود.

 • برای جابه‌جایی کاراکترها به بالا و پایین خط زمینه، یک مقدار برای خط زمینه وارد کنید یا فلش‌های Baseline Shift را کلیک کنید و یک مقدار خط زمینه را انتخاب کنید. مقدار مثبت به فاصله اضافه می‌کند و مقدار منفی از فاصله کم می‌کند. کلید Enter (ویندوز) یا Retun مکینتاش را برای اعمال مقدار فشار دهید.
این مقاله رو دوست داشتم
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + دو =

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی