خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

انتظام بخشیدن به متن

ایجاد نظم در متن
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۰۵ آذر ۱۳۹۸

انتظام بخشیدن به متن طبق اصول اساسی نوشتاری و ویرایشی باعث میشود که متن شما بصورت اصولی و مطابق با استانداردهای جهانی پردازش شود. به ترتیب عناصر تشکیل دهنده متن در ادامه به ترتیب و تفصیل شرح داده خواهد شد.

۱.عنوان‌های اصلی

عنوان‌های اصلی، مقدمه و معرفی متن را فراهم می‌سازند. از آنها برای جلب توجه خواننده و ترغیب وی به مطالعه استفاده می‌شود. یک شعار جالب توجه، بلافاصله نگاه بیننده را به خود جلب می‌کند. عنوان‌ها باید کوتاه، پرمحتوا و صریح باشند، بدین ترتیب به آسانی قابل خواندن و قابل فهم خواهند بود. نوع قلم یا حروف چاپی عنوان‌ها باید کاملا متمایز از متن باشد تا ایجاد تضاد کند و به صفحه جلوه بدهد.

روش‌های ایجاد تأکید و تمایز عنوان‌ها

 • قلم یا حروف چاپی عنوان‌ها باید بزرگتر از قلم متن باشد.
 • اگر برای عناوین و متن از یک قلم استفاده می‌شود، حروف عنوان باید بزرگتر باشد.
 • درحد امکان برای عناوین از قلم متفاوتی استفاده کنید. مثلا اگر قلم یا حروف متن از نوع لوتوس است، برای عناوین از قلم یاقوت استفاده کنید.
 • برای مؤکد کردن از حروف سیاه استفاده کنید.
 • اگر طول عنوان زیاد است، از حروف متراکم استفاده کنید یا در دو سطر حروف‌چینی کنید.
 • عناوین را در حد امکان به دو یا سه سطر محدود کنید.
 • اگر عنوان کوتاه است، می‌توان برای تأکید بیشتر زیر آن خط کشید.
 • عناوین با یک یا دو سطر را می‌توان وسط چین کرد. اگر عنوان بیش از دو سطر دارد و وسط چین است، خواندن آن دشوار است. بهتر است در این گونه موارد عنوان راست چین شود.
بیشتر بخوانید  تمپلیت چیست؟

۲.عنوان‌های فرعی

عنوان‌های فرعی به خواننده امکان می‌دهد تا توجه خواننده از عنوان‌های اصلی به متن منتقل شود. به‌علاوه آنها جذابیت بیشتری به صفحه می‌دهند و به خواننده کمک می‌کنند تا اطلاعات را بهتر شناسایی کرده و تشخیص دهد.

برای مؤکد کردن و تمایز کردن عناوین فرعی

 • حروف عناوین فرعی باید بزرگتر از حروف متن و کوچکتر از حروف عناوین اصلی باشند.
 • باید حتی‌المقدور نزدیک به متن زیر خود جای داده شوند و با متن پیش از خود فاصله داشته باشند.
 • بهتر است قلم عناوین فرعی با قلم عناوین اصلی مشابه باشد تا ارتباط بین آنها مؤکد شود.
 • عناوین فرعی را می‌توان بسته به چارچوب نهایی صفحه‌آرایی به‌صورت وسط‌چین، چپ‌چین یا راست‌چین قرار داد.
 • می‌توان برای ایجاد تأکید بیشتر در زیر عناوین فرعی خط کشید.
 • نوع حروف عناوین فرعی باید در سرتاسر اثر چاپی یکسان و ثابت باشد.

۳.برگه‌ها و الگوها

در بسیاری از نرم‌افزارهای صفحه‌آرایی امکانی تهیه شده تا طراح شکل خاصی را برای برگه‌های چاپی در تمامی آثار برقرار سازد. وقتی شکل برگه را مشخص کردید، آن‌گاه متن در سرتاسر آثار چاپی ثابت و واحد خواهد بود. می‌توانید برای متن، عناوین اصلی و فرعی و شرح تصاویر را مشخص کنید تا تمامی ویژگی‌های مورد نظر خود را در صفحات اعمال کنید. با استفاده از نرم‌افزارهای صفحه‌آرایی و حروف‌چینی این امکان وجود دارد که بتوان درصورت نیاز، قلم یا اندازه حروف عناوین یا متن را در سرتاسر اثر چاپی تغییر داد. مثلا می‌توان قلم عناوین را که قبلا «یاقوت» بوده است به قلم «ترافیک» تغییر داد. در این صورت در تمامی متن به‌طور اتوماتیک قلم یاقوت به ترافیک تغییر خواهد یافت.

بیشتر بخوانید  نگارش چکیده مقاله

۴.سرصفحه

سرصفحه به‌عنوانی گفته می‌شود که در بالای صفحات کتاب، مجله یا دیگر آثار چاپی چند صفحه‌ای دیده می‌شود. سرصفحه می‌تواند معرف ناشر، عنوان فصل یا شماره صفحه باشد، سرصفحه به خواننده، امکان می‌دهد تا به سرعت اطلاعات مهم را بیابد. در این کتاب سرصفحه صفحات چپ حاوی عنوان فصل و شماره صفحه است و در سرصفحه صفحات راست عنوان کتاب و شماره صفحه است.

۵.پانوشت و یا زیرنویس

پانوشت هم اطلاعاتی مشابه به سرصفحه  دارد، اما در پایین صفحه قرار می‌گیرد.

۶.ارجاع به دنباله

اگر متن به صفحه دیگری ادامه یابد، برای نشان دادن صفحه حاوی ادامه اطلاعات از «ارجاع به دنباله» استفاده می‌شود. استفاده از این روش به‌خوبی خواننده را به مکانی که ادامه متن(مقاله) درج شده است، راهنمایی می‌کند.

۷.شرح تصویر

درصورتی که از تصویر یا عکس استفاده شود، خواننده مایل است اطلاعاتی درباره آن‌ها داشته باشد. آیا تا به حال واکنش مردم را در یک نمایشگاه آثار هنری دیده‌اید؟ آنها معمولا برای کسب اطلاع درباره تصویر و خالق آن برگه‌های راهنمای زیر آثار را می‌خواند.

مطالعات نشان می‌دهد که مردم شرح تصاویر را بیش از دیگر بخش‌های آثار چاپی می‌خوانند. شرح تصاویر باید اطلاعات مهم مربوط به  تصویر یا عکس را به خواننده بدهد. قلم شرح تصاویر باید کوچکتر از متن باشد و نزدیک به تصویر یا عکس مربوطه قرار گیرد و از متن اصلی هم فاصله داشته باشد. شرح تصاویر باید در محدوده حاشیه تصویر قرار گیرد و می‌تواند به‌صورت وسط چین یا در جوانب باشد. شرح تصاویر باید پرمحتوا ولی ساکت باشند و کانون اصلی توجه صفحه نباشند.

بیشتر بخوانید  بروز رسانی وب سایت نشر آنلاین

۸.سرلوحه

سرلوحه حروف نگاره روی جلد (مجله، آگهی) که عنوان آن انتشارات را مشخص می‌کند و در تمام شماره‌ها چاپ می‌شود. سرلوحه باید قابل تشخیص و متمایز باشد و در تمامی شماره‌ها همیشه به یک شکل و در یک مکان خاص چاپ شود.

۹.سرعنوان

سرعنوان شامل سرلوحه به‌همراه دیگر اطلاعات لازم سردبیری است که ممکن است شامل نام سازمان یا مالک انتشارات، کارکنان، شماره مجله و تاریخ چاپ باشد.

۱۰.سوتیتر

سوتیتر نقل قولی است که از یک داستان یا مقاله استخراج شده و جداگانه چاپ می‌شود تا نظر خواننده را به خود جلب کند. سوتیتر بخشی از اطلاعات موجود در مقاله را به خواننده می‌دهد. از آن به‌عنوان ابزاری برای جلب خواننده و شگردی برای ایجاد جلوه بصری و گرافیکی صفحه استفاده می‌شود. معمولا حروف آن بزرگتر از حروف متن است و گاه علائم نقل قول (”  “) بزرگ دارد.

۱۱.چکیده

داستان کوتاه‌تر و چکیده‌ای از داستان اصلی در روزنامه یا مجله است. معمولا در یک کادر سایه‌دار ظاهر می‌شود.

[تعداد: ۱۴   میانگین: ۴.۷/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ