خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

ویراستاری چیست؟

ویراستاری
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۳۰ آبان ۱۳۹۸

ویراستاری چیست؟ به فرایند تعیین و مهیا نمودن آثار دیداری، نوشتاری، شنیداری، تصویری، و رسانه ای برای منتقل نمودن اطلاعات، ویراستاری یا ویرایشگری یا ادیتوری گفته می شود. در عمل ویرایش امکان دارد ساماندهی، تلخیص (خلاصه‌سازی)، تصحیح و دیگر تغییرات به منظور آفرینش اثری یکدست، منسجم، صحیح، جامع و دقیق صورت پذیرد. به فردی که عمل ویرایش را انجام دهد ویراستار یا ویرایشگر گفته می شود.

عمل ویرایش

هر اثری لازم است از جهات مختلف از جمله بیان، محتوا، اعتبار و صحیح بودن، نظم، دقت، علایم نگارشی و آراستگی مورد بازبینی و بررسی قرار گیرند. به این بررسی ویراستاری یا ویرایش گفته می شود.

ویرایشگر یا ویراستار این وظیفه را برعهده دارد که با رعایت سبک نویسنده یا مترجم، نواقص دستوری، تکرار، حشو، اغراق و واژگان پریشان و بی شیرازه را برطرف نماید.

انواع ویرایش

به طور کلی ویرایش، در دو نوع «ویرایش ویژه» و «ویرایش عمومی» تقسیم می گردد.

ویرایش عمومی ویرایش‌های «صوری»، «محتوایی ـ ساختاری» و «زبانی» که کلیه نوشته‌ها، بدون در نظر گرفتن محتوای آنها، به تمامی آنها احتیاج دارند، ویرایش عمومی می گویند. این سه نوع ویرایش اغلب توسط یک ویراستار به اسم «ویراستار عمومی» صورت می پذیرد.

ویرایش ویژه هر کدام از ویرایش‌های «علمی»، «ترجمه»، «گفتاری»، «تخصصی»، «نمایه ای»، «تصویری»، «تلخیصی»، «ادبی» و «تصحیحی» که هر اثری، طبق محتوایی که دارد، امکان دارد به یک یا بیشتر از یکی از آنها احتیاج داشته‌ باشد، «ویرایش ویژه» می گویند.

مترادف ها و ریشه لغت

ویرایش عبارتی جدید می باشد که در دهه‌های سابق بیان و وضع گشته است و مترادف تصحیح و اصلاح در زمینه نوشتاری می باشد. لازم به ذکر است معنای دیگر ویرایش نسخه ی جدیدی از یک اثر نیز است؛ به طور فرض به نسخه ی جدید یک بازی رایانه ای «ویرایشِ جدید» می گویند. به فردی که عمل ویرایش را صورت دهد، ویرایشگر یا ویراستار گفته می شود.

بیشتر بخوانید  نکات ویراستاری

لغت «ویراستن» از فارسی میانه به فارسی نو آورده‌ شده است و مطابق با قواعد این زبان، از این لغت، صفت مفعولی «ویراسته»، صفت فاعلی «ویراستار»، و اسم مصدر «ویرایش» ساخته شده است.

ذکر این نکته ضروری است که به منظور ورود به حرفه ویراستاری، شخص دوره‌های ویراستاری را گذرانده باشد. هر چند این آغاز راه است و شخص ضمن کسب تجربه هم به طور مداوم در حال یادگیری می باشد؛ در نتیجه ویراستاری به هیچ وجه حرفه راکدی نیست و یادگرفتن و کسب تجربه در آن تمامی ندارد، به عبارتی دیگر، در هر عمل و سفارش ویراستاری می‌توان تجربه های بسیاری در خصوص ویراستاری یاد گرفت.

به جرأت می‌توان بیان نمود که ویراستاری که به درجه نهایی رسیده باشد و نیازی به یاد گرفتن نداشته باشد، یا خیلی کم است یا اصلا وجود ندارد.ویراستار لازم است تواضع داشته باشد و آگاهی و اطلاعات بالایی داشته باشد هم چنین می بایست به طور دائم یاد بگیرد و همواره در حال کسب تجربه باشد.

این مسئله که چقدر زمان برای یک ویراستار مجرب شدن ضروری می باشد، وابسته به شرایط زیادی است. پیش‌زمینه علمی و اطلاعاتی، مهارت و قدرت فکری شما در میزان موفقیت و کامیابیتان در این حرفه اثرات فراوانی دارد.

[تعداد: ۱۸   میانگین: ۴.۸/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ