خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

اندازه استاندارد حاشیه کتاب

مارجین چیست
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹
بروزرسانی: ۲۴ مهر ۱۳۹۹

حاشیه یا مارژین چیست؟

حاشیه یا Margin فضای سفیدی است که در اطراف متن تا لبه کاغذ قرار می‌گیرد. حاشیه مانند یک قاب، به دیده شدن بهتر آنچه در صفحه قرار داده شده کمک می‌کند و بر زیبایی کار می‌افزاید، همچنین محلی برای قرارگیری عناصر تکرار شونده (مانند سرصفحه و شماره صفحه) می‌باشد. انتخاب اندازه استاندارد حاشیه کتاب نقش مهمی در کیفیت کار شما دارد.

حاشیه مارژین چیست margin

حاشیه استاندارد

برای بدست آوردت حاشیه استاندارد (Standard Margins) می تواند از روش‌های مختلفی مانند روش محاسبه حاشیه بر اساس نسبت طلایی استفاده کرد، اما این چیزی نیست که همیشه و در همه جا کاربرد داشته باشد، لذا نیاز به دانش و تجربه فراوانی دارد. اندازه حاشیه‌ها معمولا به عهده طراح یا صفحه آرا است و طراح بسته به موضوع و نوع محتوا، همچنین ایده‌های بصری و گرافیکی، مقدار این حاشیه را تعیین می‌کند. برای مثال: معمولاً حاشیه کتاب‌های شعر نسبت به کتاب‌های دیگر بیشتر در نظر گرفته می‌شود و در مقابل بسیاری از کتاب‌های کمک آموزشی حاشیه را کم در نظر می‌گیرند و تا جایی که ممکن است از فضای صفحه برای درج محتوا استفاده می‌کنند.

روش محاسبه حاشیه کتاب بر اساس نسبت طلایی

این شیوه، روشی قدیمی برای محاسبه حاشیه کتاب است که نه تنها در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، بلکه در عصر حاضر نیز تا حدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از این نوع حاشیه بیشتر در کتاب‌های نوشتاری استفاده می‌شود. در این روش با خطوطی رسم می شود که از ارتباط بین آن‌ها محاشیه مورد نظر بدست می‌آید. در تصویر زیر می توانید نحوه بدست آوردن این حاشیه را مشاهده کنید.

حاشیه استاندارد کتاب بر اساس نسبت طلایی

روش های دیگری نیز برای تعیین حاشیه کتاب و نشریات مورد استفاده قرار می‌گیرد که سعی می‌شود با ایجاد تناسباتی یکسان و نزدیک به هم برای حاشیه ها، ساختاری منظم و چشم نواز ایجاد کرد.

جدول حاشیه بر اساس قطع کتاب

در جدول زیر اندازه حاشیه پیشنهادی در قطع های مختلف کتاب قرار گرفته است. البته با توجه به مطالبی که قبلا گفته شده انتخاب حاشیه استاندارد باید بر مبنای موضوع و نوع محتوا باشد، لذا می تواند حاشیه مناسب متفاوت از موارد ذکر شده باشد.

قطعOutsideinsidebottomtop
رقعی و وزیری۲۳ میلیمتر۲۳ میلیمتر۲۵ میلیمتر۳۰ میلیمتر
خشتی۲۳ میلیمتر۲۲ میلیمتر۲۰ میلیمتر۲۰ میلیمتر
رحلی تک ستون۳۰ میلیمتر۲۵ میلیمتر۳۰ میلیمتر۴۰ میلیمتر
رحلی دوستونی۲۵ میلیمتر۲۰ میلیمتر۲۵ میلیمتر۳۰ میلیمتر
پالتویی۱۵ میلیمتر۱۵ میلیمتر۱۵ میلیمتر۲۰ میلیمتر
جیبی۱۵ میلیمتر۱۵ میلیمتر۱۵ میلیمتر۲۰ میلیمتر
شعر رقعی۳۰ میلیمتر۲۰ میلیمتر۲۵ میلیمتر۲۰ میلیمتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ