خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

ارزیابی ساختار پمفلت و بروشور

بروشور پمفلت
امروز : سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸
Shop NasherOnline incoming - ارزیابی ساختار پمفلت و بروشور
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷

ر ارزیابی ساختار یک بروشور و پمفلت می بایست به محتوا، طراحی و کیفیت تولید بروشور و پمفلت دقت شود.

طراحی بروشور و پمفلت

در بررسی طراحی بهتر است به ۷ مورد زیبایی فونت ها و اجزای گرافیکی، نوآوری و خلاقیت، هماهنگی و تنوع رنگ های استفاده شده در محتوا، تناسب حجم مطالب با قطع و تعداد صفحات، تناسب پس زمینه و محتوا و رعایت استاندارد تعداد صفحات مورد توجه قرار گیرد.

 • تا چه اندازه در طراحی ها، اجزای گرافیکی و فونت ها به منظور جذابیت بیشتر بروشور و پمفلت به کار رفته اند؟ در اين حوزه به کار بردن از رنگ هایی زیبا، فونت ها، ‌صفحه آرایی، نمودارها و جداول مورد توجه واقع می شود.
 • آيا در طراحی مطالب در بروشور و پمفلت نوآوری و خلاقيتی اعمال شده است؟ قیاس با موارد مشابه به وسیله یک شخص صاحب نظر مي تواند اساس ارزيابي قرار گيرد.
 • آیا رنگ های مورد استفاده هماهنگی دارند و با محتوا در تناسب هستند؟ به کار بردن از رنگ های زیبا و مناسب موجب ارائه بهتر مطالب و جلب توجه مخاطب می گردد. از سوی دیگر تعیین نامناسب نوع و تعداد رنگ امکان دارد اثراتی معکوس داشته باشد.
 • آیا تعداد صفحات بروشور و پمفلت و قطع (اندازه) آنها برای درج مطالب مد نظر مناسب می باشد؟ به وجود تناسب بین حجم متن و تعداد صفحات (تراکم مناسب نوشته ها و استفاده بهینه از فضا) و مناسب بودن قطع پمفلت برای استفاده مخاطب دقت فرمایید.
 • آیا تعداد صفحات استاندارد در بروشور و پمفلت رعایت شده است؟ تعداد صفحات طبق تعريف يونسكو از ۵ تا ۴۸ صفحه می تواند می باشد. لیفلت می تواند دارای ۲ تا ۴ صفحه باشد.
 • آیا پس زمینه استفاده شده با محتوا هماهنگی و تناسب دارد؟ تناسب طراحي، رنگ و شكل هاي مورد استفاده در پس زمينه را از نظر مناسب بودن با پيام پمفلت و یا بروشور ارزيابی نمایید. دقت فرمایید که پس زمینه، روی محتوا اثر منفی نداشته باشد و باعث کاهش توجه مخاطب به اصل پیام نگردد.
بیشتر بخوانید  نکات کلیدی در طراحی و تولید یک مجله

کیفیت تهیه بروشور و پمفلت

در حوزه ارزیابی كیفيت چاپ، رنگ ها و كاغذ مورد استفاده همگي روی زیبایی طراحي بروشور اثرگذارند. همچنین چگونگی اتصال یا كيفيت تاخوردن صفحات بسیار اهمیت دارد. كيفيت چاپ می بایست طوری باشد كه به خوبي لغات و حروف خوانا باشند. به کار بردن از چندین رنگ (سه رنگ، دو رنگ، تک رنگ) و کیفیت چاپ رنگ ها بسیار مهم است. رعایت این نکات بسیار ضروری است که استفاده از تعداد رنگ های بیشتر، اگر موجب افزایش کیفیت و جلب توجه مخاطب و انتقال بهتر پیام نگردد، فقط باعث هدر رفتن منابع می شود. در بررسی کیفیت به ۴ مورد زیر توجه نمایید.

متن بروشور و پمفلت

متن بروشور و پمفلت می بایست زیبا و خوانا باشد و به همین علت ضروری است از فونت های با تنوع و اندازه مناسب استفاده گردد. اغلب در محتوای بروشور و پمفلت بيش از ۳ نوع فونت نبایست استفاده شده باشد. نحوه به کار بردن از فونت هاي درشت و خمیده (ایتالیک) در نوشته ها برای تأکید بر نکات برجسته و با اهمیت نیز بسیار مهم است.

ضمن اینکه توجه به کادر بندی و آرايش مناسب متن و تناسب میان فضاي نوشتاري، فضاي خالي و بخش تخصیص يافته به اجزای گرافيكي در کیفیت و اثرگذاری بروشور و پمفلت از اهمیت بسیاری برخوردار است. اغلب برگه رويي دارای عنوان بروشور و پمفلت ، آرم يا تصويري مربوط به تهيه كننده يا محتواي آن می باشد. در برگه اول می بایست از حداقل متن استفاده شود. در صفحه پشتي اغلب اطلاعات تماس برای مخاطبین وجود دارد.

بیشتر بخوانید  نکات اساسی در خصوص صفحه آرایی

صفحه اول داخل، بهترين برگه بروشور و پمفلت است كه در آن لازم است هدف مهم تولید بروشور و دلیل انتخاب مخاطب درج گردد. سایر برگه های بروشور به ترتيب و با توجه به اولويت، مطالب بروشور و پمفلت را دارا می باشند. بهتر است منابع محتوای ذکر شده در قسمتی از بروشور و پمفلت قید شود و همچنین توصیه می شود اطلاعات مورد نیاز به منظور دسترسي مخاطب به سازمان يا واحد مربوطه برای پیگیری یا کسب اطلاعات بیشتر ذکر شود. در نتیجه در ارزیابی متن می توان ۷ نکته را مورد بررسی قرار داد.

 • آیا فونت های استفاده شده در متن بروشور و پمفلت قابلیت خوانایی دارند؟
 • آیا تعداد فونت های مورد استفاده در متن مناسب (حداکثر ۳ فونت) می باشد؟
 • آیا اندازه فونت ها و استفاده از فونت های مایل و درشت با توجه به اهمیت مطالب تنظیم شده است؟
 • آرایش و کادر بندی متن به چه نحوی می باشد؟
 • هماهنگی میان متن، فضاهای خالی و اجزای گرافیکی تا چه اندازه مناسب است؟
 • آیا در متن بروشور و پمفلت به منابع مورد استفاده اشاره شده است؟
 • آیا در متن بروشور و پمفلت اطلاعات تماس(نشانی، فاکس، تلفن، پست الکترونیک و پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی) برای کسب اطلاعات بیشتر و پیگیری برای مخاطبین قید شده است؟
[تعداد: 10    میانگین: 4.8/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط