خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک
امروز : سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸
Shop NasherOnline incoming - طراحی گرافیک چیست؟
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷

طراحی گرافیک جزء آن دسته از تولیدات فرهنگی است که با بیانی بصری با جامعه ارتباط برقرار می‌کند وفرهنگ بشری ویژه خود را در اذهان مردم تلقین می‌کند، آموزش می‌دهد و مستقر می‌سازد.

آن‌چه اهمیت دارد پرداختن به این مهم است که:

طراحان به طور ضمنی سلیقه افراد جامعه را شکل می‌دهند، بنابراین اگر نتوانند به صراحت این نقش را ساماندهی کنند و اگر فضا برای کسانی که ناواردند ولی به دلیل رشد تکنولوژی جدید، دست به کار دیزاین شده‌اند، خالی بگذارند، دیگر چیزی برای عرضه به فرهنگ مردم وجود نخواهد داشت.

حرفه طراحی گرافیک

عموم مردم درک صحیحی از حرفه و وظیفه طراح ندارند. معمولا طراحان حکایت یک طراح گرافیک را نقل می‌کنند که تلاش داشت تا حرفه‌اش را برای مادر بزرگش توصیف کند. وی در حالی‌که یکی از آخرین کارهایش را به مادر بزرگش نشان می‌داد گفت: “شما پرسیدید که کار من چیست، من یک طراح گرافیک هستم و این اثر را طراحی کرده‌ام.”

مادر بزرگ در حالی‌که به عکسی که در طرح وجود داشت اشاره می‌کرد، پرسید: “این تصویر را تو طراحی کرده‌ای؟”. طراح پاسخ گفت: “نه مادر بزرگ، این یک عکس است. من آن‌را نقاشی نکرده‌ام، بلکه آن‌را طرح‌ریزی کرده‌ام، یک عکاس انتخاب کردم و برای انتخاب موضوع، اجرای ترکیب بندی و راهنمایی به وی کمک کرده‌ام و بعدا مشخص کردم که متن عکس انتخاب شود و عکس را مطابق با طرح خودم برش زدم و جا دادم.”

-‌ “پس حتما تو این متن را برای طرح نوشته‌ای؟”. طراح گفت: “در واقع نه. من با همکاری نویسنده‌ متن آگهی توانستیم به این متن برسیم.” بعد مادر بزرگ در حالی‌که به عنوان طرح اشاره می‌کرد، گفت: “آها فهمیدم! پس تو این حروف بزرگ را در طرح گذاشته‌ای؟” طراح پاسخ داد: “آه نه. آنها را حروف‌چین گذاشته است. اما من مشخص کرده‌ام که با چه قلمی و با چه اندازه‌ای حروف‌چینی شود.”

بیشتر بخوانید  آشنایی با اجزای کتاب

-‌ “اما حتما این تصویر کوچک را که این گوشه قرار دارد، تو کشیده‌ای؟”

– “نه، اما من از یک تصویرگر خواستم تا یک چنین طرحی بکشد و مشخص کردم که در کجای طرح و با چه اندازه‌ای قرار گیرد.”

-‌ “شاید تو این طرح کوچک را، یا به قول خودتان، این علامت اختصاصی را کشیده‌ای؟”

-‌ “آه نه. یک شرکت طراحی گرافیک که در زمینه هویت بصری تخصص دارد، آن‌را برای سفارش دهنده کشیده است.”

در اینجا مادر بزرگ تاحدی گیج و مبهوت مانده بود که بالاخره کاری که نوه‌اش انجام داده، چیست؟ و اصولا چه ادعایی برای کارهایی که دیگران انجام داده‌اند، دارد.

طراح گرافیک چه می‌کند؟

ماهیت ذهنی فرایند طراحی گرافیک موجب شده تا عموم مردم تصور روشنی از حرفه طراح نداشته باشند. در واقع طراح، عناصر گرافیک را کنار هم می‌چیند – عناصری همچون کلمات، تصاویر و دیگر عناصر ترسیمی – تا یک کلیت (گشتالت) ارتباط تصویری را بسازد. واژه گشتالت آلمانی است و به معنی یک شکل یا ساختاری است که فراتر از جمع بخش‌های مجزاست.

صفحه آرایی یا طراحی صفحه

وظیفه طراح سامان بخشیدن به عناصر به نحوی است که بیننده را از طریق اطلاعاتی که در صفحه جای داده است، هدایت و جهت دهد. عناصر طراحی، حروف چاپی و گرافیک باید به شیوه‌ای سامان و نظم یابد که مطالب صفحه به آسانی قابل خواندن باشد و خواننده را به پیگیری مطالب ارائه شده، ترغیب کند. معمولا طراح از برخی شیوه‌های خاص استفاده می‌کند تا عناصر درون صفحه را انتظام بخشد.

طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب به‌عنوان بخشی از هنر کهن کتاب‌سازی ایرانی، یکی از مهمترین دغدغه‌های کتاب سازان دیروز و طراحان گرافیک امروز بوده و هست.

بیشتر بخوانید  آشنایی با تیتر و اجزای آن

طرح روی جلد کتاب، ازجمله عناصر پیرا متنی است که آستانه‌ای برای ورود به محتوای کتاب و هویت شناسی آن بشمار می‌آید. بنابراین می‌توان به اهمیت طراحی جلد از چندین منظر  متفاوت نگریست:

۱٫‌ طرح روی جلد کتاب، کنجکاوی بالقوه خواننده را برای توجه به کتاب جلب می‌کند.

۲٫ طرح جلد، شامل ژانر کتاب، مضمون اصلی و محتوا و عناصری از محتوای کتاب است.

۳٫‌ رسانه‌ای مانند «جلد کتاب» می‌تواند ذائقه بصری و عادات و معیارهای زیبایی شناسانه و دیداری مخاطبان را شکل دهد.

از سوی دیگر با آن‌که در بیشتر مواقع، جلد کتاب در شمارگانی بیش از سایر رسانه‌های گرافیکی (مانند پوستر) تکثیر شده و به عنوان یک اثر هنری – کاربردی که ذائقه بصری مخاطب با دیدن آن شکل می‌یابد، در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد، اما همواره از منظر نمایش و نقد و پژوهش، کم‌تر مورد اقبال بوده است. این کم توجهی، متأثر از سرمایی است که از پنجره‌ای چهارگوش به درون جامعه طراحان گرافیک می‌وزد؛ پنجره ای که ناشر، اقتصاد نشر، مخاطبان و سیاست‌های کلان فرهنگی با نسبت‌هایی موازی و گاه متقاطع اضلاعش را تشکیل می‌دهند. نمودار نشر کتاب در ایران، همواره شیبی نزولی را طی کرده است. در طول سال‌هایی که از عمر انتشار کتاب (به مفهوم گسترده و صنعتی‌اش) می‌گذرد، جلد کتاب نیز متأثر از اوضاع نشر، کیفیت‌های متفاوتی را پشت سر گذاشته است. از سوی دیگر علل بی توجهی نسبت به مقوله نقد طراحی جلد کتاب در ایران، همانا همگام نبودن معیارهای طراحی جلد کتاب‌های ایرانی با معیارهای جهانی است.

منبع: چالش‌های طراحی جلد کتاب دهه اخیر در ایران، مؤلف: میترا معنوی راد و فاطمه مرسلی توحیدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط