خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

نکات مهم در صفحه آرایی

صفحه آرایی کتاب

در صفحه آرایی باید چند نکته را در نظر بگیرید:

۱- انتخاب فونت مناسب
۲- متناسب بودن فاصله ی سطرها
۳- در نظر گرفتن فضاهای پر و خالی بین کلمات
۴- تناسب رنگ مرکب
۵- انتخاب نوع کاغذ

مجلات ، نشریاتی هستند که در بازه زمانی معینی به طور متناوب با هدف قرار دادن گروه سنی خاصی منتشر می شوند که در آن موضوع واحدی در قالب‌های مختلف بررسی می گردد. مهم‌ترین بعد یک مجله را گرافیک و صفحه آرایی آن تشکیل می دهد، شیوه کار گرافیکی مجلات، امری ضروری است؛ زیرا شانس جذب خواننده را بالا میبرد.
از این‌روست که صفحه آرایی و طراحی مجلات نوعی اصول تبلیغی به شمار می‌رود و گرافیست‌های مجلات می‌بایست علاوه بر دانش گرافیکی لازم و تجربه کافی، از علم روان‌شناسی در جذب مشتری نیز آگاه باشد.

روزنامه‌ها به دلیل این که یکی از ابزارهای اطلاع‌ رسانی هستند و آیتم‌های مختلف خبری زیادی نیز دارا می باشند ، خوانندگان خاص و تقریباً ثابتی دارند به همین دلیل نیازی به صفحه آرایی و طراحی گرافیکی خاص و خلاقانه در هر شماره ای که منتشر می شود ، ندارد . قابل ذکر است که طراحی و صفحه آرایی جذاب باعث جذب خوانندگان بیشتر و افزایش تیراژ آن می شود.

انتخاب فونت مناسب
سایز و نوع فونت و سایر ویژگی های فونت بسته به محتوا، گروه سنی مخاطبین، موضوع کتاب و با نظر طراح گرافیک تعیین می شود. به طور مثال برای کتاب هایی با موضوعات جدی و تئوی فونت لوتوس، بدر و … یا برای کتاب های رمان و داستان میترا، نازنین و … برای کتاب های کودک و نوجوان فونت رویا مناسب هستند.

صفحه آرایی کتاب های کودکان 

مهم ترین اصل در صفحه آرایی کتاب های کودک رعایت سادگی و پرهیز از پیچیدگی می باشد.در کتاب کودک نباید صفحات از تصویر متن پر شوند و سفیدی نداشته باشند. سفید خوانی ، یعنی وجود سطوح سفید علاوه بر حاشیه ها و رعایت آن در صفحه آرایی کتاب کودک ، بسیار ضروری است.اما تقسیم این سفیدی ها در صفحات ، باید با رعایت ضوابط و مبانی بصری صورت گیرد و به سهولت خواندن و درک مفهوم کمک کند. گروه سنی کودک نیز باید در نظر گرفته شود. سفید خوانی کتاب کودک ۶ تا ۷ ساله نسبت به سفید خوانی کتاب های نوجوانان بیشتر است. در صفحه آرایی کتاب های کودکان ، دو صفحه مقابل هم را با تاکید زیاد ، باید یک تابلو و یک صفحه دید و در حد امکان ، این دو صفحه را به هم مربوط نمود که به صورت یک تابلو دیده شود. یکی از روش های رایج برای رسیدن به این هدف ، ادامه تصویر از یک صفحه به صفحه مقابل است.

بیشتر بخوانید  روش ایجاد کادر در نرم افزارword

تعادل در صفحه آرایی

دستگاه حسی انسان به گونه ای عمل می کند که انسان ، هنگام مشاهده یک طرح یا تصویر ، تمایل شدیدی به تعادل دارد. در صفحه آرایی یکی از راه های رسیدن به تعادل ، تقارن است. در کتاب های خطی و نیز کتاب های چاپ سنگی دوره قاجار ، صفحات دارای تعادلی که بر مبنای تقارن آرایش یافته اند ، فراوان یافت می شود. اما باید توجه کرد که امروزه در صفحه آرایی ، ایجاد تعادل به وسیله تقارن راه حل ارزشمند و هوشمندانه ای به شمار نمی رود و تقارن ، زبان بصری مناسب قرن ما نیست. از این رو ، بهتر است با استفاده از روشهایی غیر از تقارن ، تعادل را در دو صفحه مقابل هم ایجاد کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پنج =