خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

طراحی و صفحه آرایی مجله

فروشگاه قالب آماده کتاب مجله - ایندیزاین و ورد

بعد از تولید محتوای خوب و مفید برای مخاطبان مجله، به جرات می توان گفت طراحی و صفحه آرایی (صفحه بندی) مجله مهمترین مرحله در تولید یک مجله پر مخاطب است. طراحی و صفحه آرایی حرفه ای یک مجله نه تنها می تواند در جذب و اشتیاق مخاطبان تاثیر گذار باشد بلکه در خوانایی و درک بهتر محتوای مجله نقش بسزایی دارد. در ادامه به بررسی بیشتر طراحی و صفحه آرایی مجله و بخش های مختلف آن می پردازیم…

صفحه آرایی مجله چیست؟

طراحی و صفحه آرایی مجله را می توان اینگونه توصیف کرد: ساماندهی و ایجاد روابط منطقی و منظم بین عناصر نوشتاری (تیتر، سوتیتر، زیرتیتر، میان تیتر، لید و متن) و عناصر تصویری (تصاویر، طرح ها، تصویرسازی ها، شکل ها، نمودارها و …) و فضاهای خالی (فضای منفی/سفید) در دو صفحه مقابل هم، در جهت دست یابی به زیبایی، جذابیت، سهولت در خواندن و ایجاد اشتیاق در خواننده را صفحه آرایی (صفحه بندی) مجله می گویند. طراح و صفحه آرا باید مقالات خام را بصورتی خلاقانه، زیبا و درعین حال یکپارچه و منظم صفحه بندی کند که نه تنها خواننده خسته نشود بلکه راغب به مطالعه و پیگیری مطالب مجله گردد.

صفحه آرایی مهمترین عامل جذابیت یک مجله

مهم‌ترین جنبه ی جذابیت یک مجله را گرافیک و صفحه‌ آرایی عالی آن مشخص می‌کند، شاید این جمله را به این شکل نیز می توان گفت که تکنیک‌های گرافیکی مجلات، امری ضروری، لازم و غیرقابل اجتناب است؛ چرا که وقتی مجله‌ای در پیش‌خوان روزنامه‌فروشی‌ها یا فروشگاه‌های تصویرسازی پرزرق و برق مجلات می‌باشد، این طراحی و صفحه آرایی حرفه ای است که باعث جذب مخاطب و فروش مجلات می شود. از این‌روست که صفحه‌ بندی و طراحی مجله نوعی اصول تبلیغی نیز به شمار می‌رود و گرافیست‌های مجلات می‌بایست دارای تخصص و تجربه کافی در این زمینه باشند. بطور کلی هدف از صفحه آرایی ایجاد انگیزه و اشتیاق برای خواندن، زیبایی تصاویر و ایجاد جذابیت بصری در مجله است.

صفحه آرایی صفحه بندی حرفه ای طراحی مجله نشریه چتر نارنجی سازمان بهزیستی

صفحه‌آرایی مجله اگر چه کاری ذوقی و احساسی است، ولی قانون‌ها و دستورالعمل‌های تدوین شده و مشخصی دارد. به طور طبیعی در پس هر یک از این دستورالعمل‌ها، استدلالهای حسی، منطقی و تجربی نهفته است. از زمانی که صفحه بندی در نشریه‌ها مورد توجه قرار گرفت، اختلاف بین روزنامه و مجله آشکار شد.

طراحی و صفحه آرایی مجله به سه بخش تقسیم می شود که شامل طراحی ساختارکلی (یونیفرم)، صفحه آرایی و طراحی جلد می شود.

در طراحی و صفحه آرایی مجله مواردی متعدد و مختلفی وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد، مواردی نظیر:

گرید بندی، بسته به نوع پروژه متن در یک یا چند ستون از یکدیگر تفکیک می‌شوند و اطلاعات را واضح‌تر به مخاطب منتقل می‌کنند.

– نوع و نحوه ی قرار گیری عناصر تشکیل دهنده متن، توجه داشته باشید که آیا متن مورد نظر تیتر دارد، سرتیتیر، فهرست، سوتیتر، زیر تیتر، لید، میان تیتر که به این ترتیب اطلاعات مهم‌تر از اطلاعات کم اهمیت‌تر تفکیک شده و مخاطب در مسیر مورد نظر نویسنده قرار می‌گیرد.

– نحوه ی قرار گیری تصاویر و عناصر گرافیکی، رنگها به صفحه جان می‌بخشند و هنگام انتقال پیام حس روحی و روانی مثبتی را ایجاد می‌کنند. در عین حال استفاده از رنگ‌های زیاد باعث شلوغی صفحه و دشواری در جهت‌یابی اطلاعات متن می‌شود.

– نسبت و میزان فضاهای مثبت و منفی، فضا اطلاعات را منتقل می‌کنند. هنگام گریدبندی توجه به نظم اطلاعات و انتقال سریع آن به مخاطب ازجمله نکات کلیدی است. ایجاد فضای زیاد باعث تمرکز برروی متن اصلی شود و و خواننده را به مکث و تأمل وادارد.

فرم و نحوه ی قرار گیری توضیحات/لیبل ها/ اعداد، اطلاعات سرصفحه و شماره صفحه، نحوه تقسیم بندی و بخش بندی مطالب و … نیز از موارد قابل اهمیت می باشد که در طراحی و صفحه بندی مجله به آنها پرداخته می شود.

با توجه به تنوع و گستردگی مجله ها از نظر موضوع، محتوا و مخاطبان، باید ساختار متفاوتی را برای طراحی و صفحه آرایی هر مجله طراحی و تعیین کرد.

صفحه آرایی صفحه بندی حرفه ای طراحی مجله نشریه داخلی انجمن مدیریت پروژه جوان

قالب کلی (یونیفرم/تمپلیت) مجله

بطور کلی می توان گفت در طراحی ساختار کلی مجله به تعیین نوع و روش چیدمان و قرارگیری عناصر نوشتاری و بصری پرداخته می شود. بطور معمول طراحی قالب کلی مجله در دو بخش انجام می گیرد، طراحی ساختار کلی جلد و طراحی قالب کلی متن. طراحی قالب کلی  به طراح و صفحه آرای مجله این امکان را می دهد تا مجله را بطور یکپارچه و قاعده مند طراحی و صفحه آرایی کند. 

طراحی جلد مجله

می توان گفت جلد مجله مهم‌ترین جزء یک مجله را تشکیل می‌دهد؛ طراحی جذاب برای ایجاد پلی میان ذهن مخاطب و محتوای مجله می‌تواند جذابترین بخش کار طراح باشد. مخاطبین از جلد به عنوان سریع‌ترین و آسان‌ترین رابطه بین چشم و مطالب درونی مجله سود می‌برند لذا برای جذب و جلب‌توجه نمودن ابتدایی و به دام انداختن چشم خوانندگان احتمالی طراحی ویژه و هنرمندانه شرط اساسی می‌باشد. غالباً ساختار جلد مجله باید به شکلی طراحی شود که دارای شخصیت خاص خود باشد و در ذهن مخاطب ثبت شود تا به مخاطب به سهولت در بین ده ها مجله، مجله مورد نظر خود را بیابد. یکی از بهترین عوامل گره‌زنی چشم مخاطب با مجله به واسطه اسم مجله است. البته فراموش نکنید طراحی اسامی نباید به قدری عجیب‌الخلقه شود که سردرگمی بیننده و پس زدن آن را به همراه داشته باشد.

معمولاً در طراحی جلد مجله از یک تصویر واقعی، تصویرسازی، طراح گرافیکی و یا تصویر ترکیبی بعنوان تصویر اصلی روی جلد استفاده می شود، که با تیترهای مطالب مهم مجله و در مواقعی چند تصویر کوچک از مطالب مهم چیدمان و طراحی می شوند.

توجه به تضاد رنگی میان تصویر و متن ایجاد کنتراست مناسب میان آنها، جذابیت تصاویر استفاده شده و خوانایی متون نوشته شده برروی جلد ازجمله نکات حائز اهمیت در طراحی جلد مجله است. مهمترین نکته در مرحله طراحی جلد مجله ابتکار و خلاقیت طراح است. در این مرحله است که طراح می‌تواند خلاقیت و هنر خود را به معرض نمایش بگذارد.

صفحه آرایی صفحه بندی حرفه ای؛ طراحی مجله نشریه هادی

لوگو مجله

لوگو مجله بعنوان عنصری که معمولا همیشه در مجله ثابت می ماند و در ذهن مخاطبان ثبت می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لوگوی مجلات معمولا بصورت حروف تایپی و درقالبی گرافیکی و زیبا طراحی می شود که به آن در اصطلاح تایپوگرافی یا لوگوتایپ گفته می شود؛ در طراحی لوگو مجله می بایست علاوه بر زیبایی و جذابیت به سادگی و خوانایی آن دقت ویژه ای شود.

[تعداد: ۷۷    میانگین: 4.7/5]