Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wpt_remove_version' not found or invalid function name in /home/onlinepu/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288
خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

صفحه آرایی کتاب های مصور

کتاب های مصور

کتاب و داستان های مصور، درواقع مجموعه‌ای از نقاشی‌های دنباله‌دار می باشد که داستانی را روایت می‌کند. داستان های مصور اغلب به وسیله یک تیم دونفره که یک شخص داستان را می‌نویسد و شخص دیگر مشغول جوهرزنی و تصویرگری است، روایت می شوند.

صفحه آرایی کتاب های مصور

در کتاب های مصور، به غیر از طراحی یک ساختار کلی برای صفحه آرایی کتاب تعیین شکل سرفصل ها، صفحه حقوق، صفحه عنوان و غیره ضروری است که صفحه آرا در خصوص تلفیق و ترکیب کمپوزسیون یا هنری و در کل مبانی هنرهای تجسمی آشنایی لازم را داشته باشد تا بتواند در صفحه، درمورد عناصر بصری، تصمیم های مطلوب و مناسبی بگیرد.

گرید کتاب های مصور لازم است به شکل دو صفحه مجاور هم طراحی شود چرا که هر دو صفحه مجاور یکدیگر میدان عمل صفحه آرا می باشند و چنانچه صفحه را به یک بوم نقاشی تشبیه نماییم، دو صفحه مقابل هم یک بوم را برای ارائه ابداع هنری تشکیل می دهند. در کتاب های مصور، گرید دو صفحه ای لازم است دارای تعدادی خط عمودی باشد که می بایست برای گذاشتن تصاویر استفاده شوند.

تعداد تقسیم بندی عمودی، توسط طراح، بستگی به تعداد و نوع تصاویر دارد. در کتاب های درسی و آموزشی که اغلب دارای تصاویر نیز می باشند، تعیین نوع و مکان تصاویر می بایست بسیار منطقی و کاربردی باشد و تصاویر، با نوشته مرتبط به آن نزدیک باشند. لازم است برای اندازه و نحوه استقرار تصاویر در نوشته، تصمیمی درست اتخاذ نمود.

یکی از انواع پایه کارهای کتاب که طراحی آن به نوآوری و تجربه تجسمی نیاز دارد، طراحی پایه کار آلبوم های عکس می باشد. یک روش قدیمی که برای نیل به این مقصود می توان به آن اشاره کرد، شیوه گرید یا واحد بندی مدوله است. در این شیوه، سطح موثر هر صفحه، یعنی سطحی را که بعد از کسر حاشیه ها باقی مانده است، به چندین واحد مربع مستطیل یا مربع تقسیم بندی می نماییم.

بیشتر بخوانید  طراحی گرافیک چیست؟

یکی از روش هایی که در کتاب های مصور می توانیم برای مشخص نمودن کادر تصاویر از آن بهره بریم، رعایت نسبت ثابت طول به عرض در چند تصویر می باشد که در نزدیکی هم در صفحه قرار دارند. این روش ایجاد نوعی تعادل می نماید. در صفحه بندی، به کارگیری از شکل هندسی مربع که یکی از سه شکل اصلی می باشد شیوه مطلوبی است که صفحه بند بتواند سریع و به آسانی به ساختار بصری زیبایی برسد.

به این مفهوم که کادر برخی از تصاویر یا برخی از ستون های حروف، می تواند به شکل مربع باشد تا صفحه بند را برای نیل به ساختار بصری مطلوب کمک کند. کادر تصاویری هم که عرض و طول آنها کمی اختلاف دارد؛ در صفحه بندی کتاب های درسی مصور، نقش بسزایی ایفا می نماید و لازم است عوامل مربوط به آن، مثل گروه سنی مخاطب کتاب و توانایی و دانسته های او و همچنین، جنبه های روان شناسانه و فرهنگی خواننده کتاب در نظر گرفته شود.

صفحه آرایی این نوع از کتاب ها از اهمیت فراوانی برخوردار است و اثرات بسیاری در امر آموزش دارد. اخذ تصمیم نهایی در خصوص ایده کلی و خطوط مولفان کتاب، بهتر است با کمک متخصصان یا متخصص روان شناسی کودک و نوجوان و یک یا چندین طرح زبده و یک یا چندین معلم باتجربه و آگاه صورت پذیرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 19 =