خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

انتخاب فونت مناسب در صفحه آرایی

انتخاب فونت مناسب
امروز : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸
BannerShop Nashreonline - انتخاب فونت مناسب در صفحه آرایی
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷

چگونگی بیان گفتار یکی از راه‌های افزایش اثر کلام است. افزایش دقت و سرعت در خواندن و درک محتوای کلام ازجمله مواردی هستند که لازم است در انتخاب فونت و سایز نوشتار مورد توجه قرار گیرند. در کلام نوشتاری انتخاب فونت و سایز مناسب  نوشتار امری کاملاً سلیقه‌ای است و کسی نمی تواند بصورت قطعی بگوید استفاده از فونتی خاص صحیح و یا غلط است درست مانند اینکه هرکس بنا بر سلیقه و ذوق شخصی دستخط نوع خاص خود را دارد. اما می‌توان فونت‌ها را به طور کلی در دو دسته رسمی و غیررسمی تقسیم‌بندی کرد که باتوجه به محتوای کتاب و نوشته از یکی از انواع فونت‌هایی که در این دو دسته قرار می‌گیرند استفاده نمود. علاوه بر این سایز و نوع فونت و سایر ویژگی‌های فونت بسته به محتوا، گروه سنی مخاطبین، موضوع کتاب و با نظر طراح گرافیک تعیین می‌شود. به طور مثال برای کتاب‌هایی با موضوعات جدی و تئوی فونت لوتوس، بدر و … یا برای کتاب های رمان و داستان میترا، نازنین و … برای کتاب های کودک و نوجوان فونت رویا مناسب هستند.

در جدول زیر فونت های پیشنهادی و همچنین ویژگی های دیگر آن را برای موضوعات مختلف کتاب قرار گرفته است.موضوع کتابTrackingLeadingPointفونت پیشنهادی
رمان و داستان- نمایشنامه فیلمنامه10-18.514میترا- نازنین
کودک و نوجوان15-1613رویا
پژوهشی و نظری10- تا 20-1814لوتوس- بدر نازنین – زر
شعر10- تا 15-1814میترا – جلال – بدر
قطع جیبی10-1512میترا-نازنین
بیشتر بخوانید  اهمیت طراحی جلد

چند نکته مهم

نکته اول: اندازه Tracking در متن کتاب معمولا نباید بیشتر از ۲۵- باشد.

نکته دوم: اندازه فونت کلمات لاتین داخل متن فارسی معمولا ۲ شماره کوچک‌تر از اندازه فونت فارسی در نظر گرفته می شود، زیرا معمولاً فونت‌های لاتین نسبت به فونت‌های فارسی کمی درشت‌تر هستند، فونت پیشنهادی برای متن های لاتین Arial است.

نکته سوم: معمولاً در کتاب های مرجع که حجم متن زیادی دارند و اینکه به طور پیوسته مطالعه نمی شوند از فونت ریزتر (به طور مثال لوتوس) می توان استفاده کرد.

[تعداد: 15    میانگین: 4.7/5]

یک پاسخ به “انتخاب فونت مناسب در صفحه آرایی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط