خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

نکات مهم طراحی پیش از چاپ

طراحی-پیش-از-چاپ
امروز : سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸
Shop NasherOnline incoming - نکات مهم طراحی پیش از چاپ
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۶

عمولا برخی طراحان به علت عدم اطلاع کافی از تفاوت مود رنگی مانیتور (RGB) و چاپ (CMYK) و ترکیبات رنگ ها و هم چنین تفاوت آن ها از مانیتور تا چاپ، رنگهایی در طراحی خود استفاده می کنند که باعث می شود نتیجه چاپ آن رنگ ها در فرم های عمومی و در مواقع زیادی حتی در فرم های اختصاصی متفاوت از آنچه در نظر دارند شوند. برای جلوگیری از این مسئله مواردی را به صورت مختصر توضیح می دهیم که در انتخاب رنگ بسیار مهم هستند.

قبل از شروع این نکته را به یاد داشته باشید. همیشه درصدی از اختلاف رنگی در مانیتور و چاپ وجود دارد، البته این موضوع به مانیتور و کالیبره شدن آن هم بستگی دارد. بهتر است این موضوع را با مشتری در میان بگذارید تا پس از چاپ مشکلی برای توضیح تفاوت رنگ های احتمالی در کار نداشته باشید.

فقط CMYK
مود رنگی چاپ CMYK می باشد که از رنگ های اصلی Cyan-Magenta-Yellow-Black تشکیل شده است و از ترکیب این ۴ رنگ میلیون ها رنگ تولید می شود. مثلا برای ایجاد رنگ سبز از رنگ های آبی و زرد استفاده می شود یا برای ایجاد رنگ قرمز از رنگ سرخابی و زرد استفاده می شود.
استفاده از مودهای رنگی دیگر مانند RGB که بر اساس ترکیبات نور می باشد و مناسب برای نمایش در مانیتور می باشد  در کارهای چاپی که اساس آن ترکیب چهار رنگ  Cyan-Magenta-Yellow-Black است، سبب اختلاف رنگ های چاپ شده با رنگ مورد نظر شما می شود.

ترکیب رنگ ها
سعی کنید برای ایجاد یک رنگ از رنگ های اصلی کمتری استفاده کنید با این کار اختلاف رنگ شما بعد از چاپ کمتر می شود. بدیهی است خطای رنگی یک ترکیب که از دو رنگ اصلی استفاده شده است کمتر از مواردی است که از ۳ یا ۴ رنگ اصلی برای ایجاد یک ترکیب رنگ استفاده می شود.
توقع نداشته باشید هر رنگی که داخل مانیتور می بینید قابل اجرا در فرم های عمومی باشد.در نظر داشته باشید رنگ هایی مانند: قهوه ای، زرشکی، بنفش و بعضی رنگ ها که برای ایجادشان باید از هر ۴ رنگ اصلی استفاده شود با اختلاف بیشتری مواجه خواهد شد.
بهترین روش برای انتخاب رنگ مناسب استفاده از مراجع معتبر و وارد کردن کد رنگ آن در طرح ها می باشد. با این حال بخصوص در چاپ های عمومی احتمالا شاهد مقداری تغییر رنگ خواهیم بود.

بیشتر بخوانید  انتظام بخشیدن به متن

رنگ های خاص (رنگ پنجم):
رنگ هایی از قبیل طلایی (Gold)، نقره ای (Silver)، اکلیلی و … در ترکیبات CMYK وجود ندارد. به این رنگ ها، رنگ های پنجم می گویند. در صورت تمایل به استفاده از این رنگ ها می بایست مرکب این رنگ ها که دارای شماره فنی خاص می باشد خریداری شده و به صورت رنگ های تفکیکی یا رنگ پنجم چاپ شوند.

مشکی یا خاکستری
اگر میخواهید زمینه مشکی پر رنگ( اصطلاحا مشکی پرکلاغی) داشته باشید از مشکی ۴ رنگ استفاده کنید.
C=65  M=50  Y=50  K=100

اگر زمینه طراحی خود را مشکی تک رنگ (Black=100) انتخاب کنید نتیجه چاپی آن خاکستری خواهد شد. حدالمقدور در زمینه های تمپلات از این رنگ استفاده نکنید. غیر از اینکه سفارش شما مشکی پر رنگ نخواهد شد نتیجه نهایی مطلوب نخواهد بود.
اگر زمینه خاکستری مورد انتخاب شماست به هیچ دلیل از رنگ خاکستری ۴ رنگ استفاده نکنید و از درصد های مختلف رنگ مشکی برای بدست آمدن آن استفاده نمایید.

Overprint 
در این تکنیک هنگامی که رنگی را overprint انتخاب می کنید زیر آن با پس زمینه ای که رنگ overprint شده روی آن قرار دارد پر می شود چنانچه این تکنیک اعمال نشود با کوچکترین جا به جایی رنگ نوشته یا رنگ پس زمینه هنگام چاپ دور نوشته شما سفیدی می زند. توجه داشته باشید رنگ زیر نوشته overprint شده روی آن تاثیر می گذارد.
در ایندیزاین فونت های مشکی رنگ (BLACK) بصورت اتوماتیک زمانی که روی رنگ دیگری قرار می گیرد حالت Overprint بخود می گیرد.
در نرم افزار فتوشاپ می توانید حالت (Mode) لایه نوشته ها را روی حالت Multiply تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید  صفحه آرایی چیست؟

انتخاب فونت
در متن ها به رنگ، خوانایی و سایز فونت ها توجه نمایید. فونت های کوچکتر از ۷pt به سختی خوانده می شوند و استفاده از رنگ هایی که از بیش از یک رنگ اصلی تشکیل شده باشند احتمال خرابی کار را بالا می برد.

خط برش (فاصله اطمینان)
در تمامی کارها حداقل ۳ میلی متر فاصله برش از لبه های کار در نظر بگیرید و از قرار دادن محتوی اصلی در آن بخش پرهیز کنید. این فاصله برای کارت های دور گرد و لمینت ۵ میلی متر است و ممکن است در محصولات مختلف با توجه به خدمات متغیر باشد. (در راهنمای ارسال فایل هر محصول ذکر شده است).

 

فرمت و خروجی مناسب

انتخاب اشتباه رزولیشن فایل نکته ای است که بسیاری از طراحان را با مشکلات چاپی و خروجی نامناسب روبرو می کند. در بهترین حالت اگر طراح قبل از چاپ متوجه این موضوع شود، طراح مجبور است طرح خود را دوباره از ابتدا اجرا کند.
کیفیت فایل (DPI) شما برای چاپ های افست و دیجیتال که شامل مواردی مثل کارت های ویزیت، تراکت و پوسترها، CD  و کاور، ست های اداری و پاکت ها می بایست ۳۰۰pixel/inches باشد. این رقم برای چاپ های سایز بزرگ شامل بنر ها، فلکس ها و … می تواند تا ۷۲pixel/inches کاهش یابد.
مود رنگی فایل ها باید به صورت CMYK باشد و به صورت ۸bit تنظیم شده باشد. در غیر این صورت چاپ مناسبی از طرحتان نمی توانید داشته باشید.
برحسب نوع کاغذ سفارش نوع رنگ بندی فایل را انتخاب کنید به عنوان مثال اگر کاغذ سفارشتان کتان است به هیچ وجه نباید از رنگ تمپلات استفاده کنید و یا در فرم های تحریر حدالمقدور از رنگ های تمپلات استفاده نکنید زیرا رنگ های روی کاغذ تحریر کدر تر می شود.
فایل را حتما بر اساس سایز اعلام شده در محصول و یا سایز مورد نظر خودتون (در محصولاتی که امکان پذیره) و با توجه به کیفیت فایل مطرح شده در بند اول طراحی نمایید. در غیر این صورت امکان تغییر سایز و یا دفرم شدن طرح ها و یا افزایش قیمت تمام شده چاپ وجود خواهد داشت.
فایل نهایی را به صورت عکس و با پسوند های tiff – jpg یا pdf برای چاپ ارسال کنید. توجه داشته باشید اگر فایل خود را در نرم افزار های برداری یا ایندیزاین طراحی می کنید، فایل های pdf این امکان را به هر فردی می دهد تا بتواند به قسمتهای مختلف طرح شما بصورت مجزا دسترسی داشته باشد. 

 

بیشتر بخوانید  اهمیت طراحی جلد

 

[تعداد: 8    میانگین: 4.6/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط