نیم فاصله در ایندیزاین و ورد

آخرین بروزرسانی: ۰۱ آذر ۱۳۹۹
761
۰
نیم فاصله

نیم فاصله یا Semi Space فاصله‌ای کوتاه و نامحسوس است که برای جداسازی حروف و کلمات بدون ایجاد فاصله مشخصی بین آن‌ها استفاده می‌شود. نیم فاصله در ویراستاری و درست نویسی زبان فارسی بسیار کاربرد دارد و در نگارش صحیح زبان فارسی باید از آن استفاده کرد.
بسیاری از افرادی که برای تولید مقاله، صفحه آرایی و طراحی کتاب و نشریات مختلف با نرم افزار ایندیزاین و ورد کار می‌کنند مشکل نیم فاصله دارند و معمولا یا نیم فاصله را نادیده می گیرند یا آن را به روش درستی درج نمی‌کنند. عدم توجه و درج درست نیم فاصله نه تنها ازنظر نگارشی در ساختار متن مشکل ایجاد می‌کند، بلکه باعث به هم ریختگی ظاهری متن نیز می شود و در بسیاری از موارد در جابجایی متن بین نرم افزارهای مختلف مشکلی پیش می‌آید.

دلایل استفاده از نیم فاصله

خوانش بهتر متن

استفاده کردن از نیم فاصله باعث خوانایی بهتر و درک بهتر متن می‌شود و همچنین از ایجاد اشتباهات نگارشی در فاصله‌گذاری بین کلمه‌ها جلوگیری می‌کند.

نظم و زیبایی بصری متن

یکی دیگر از مواردی که استفاده از نیم‌فاصله را برای ما ضروری می‌کند، موضوع نظم و زیبایی بصری متن است. زمانی که از نیم‌فاصله استفاده می‌کنید نه تنها اصول نگارشی را رعایت می‌کنید بله از مشکلاتی مانند قرار گرفتم پیشوند و پسوندها با فاصله یکسان بین دو کلمه جلوگیری می‌کنید و پیشوند یا پسوند را به کلمه مرتبط خود نزدیک می‌کنید. همچنیین زمانی که از نیم‌فاصله استفاده نکنید ممکن است بخشی از کلمه در آخر خط بالایی و بخش از آن در اول خط پایینی قرار گیرد.

کاربرد نیم فاصله

 1. فعل‌هایی که نیاز به نیم فاصله دارند.
  ماضی استمراری (می‌گفت)
  ماضی نقلی (می‌آید)
  مضارع اخباری (گفته‌ام)
 2. نیم فاصله در اسم‌ها
  اسم‌های دوجزئی یا مرکب (نوشت‌افزار)
  ضمایر ملکی متصل (خانه‌‌شان)
  نشانه‌های جمع فارسی (آن‌ها)
 3. نیم فاصله در صفت‌ها
  پسوند «تر» (گرم‌تر)
  پسوند «ترین» (قشنگ‌ترین)
  صفت‌های دوجزئی و چندجزئی (شیک‌پوش)
 4. نیم فاصله در قیدها
  قیدهای دوجزئی و چندجزئی(به‌زودی)

روش مناسب درج نیم فاصله

بهترین و اصلی‌ترین گزینه برای قرار دادن نیم فاصله در ایندیزاین و ورد استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+2 است که نه تنها در نرم افزار ورد و ایندیزاین،‌ بلکه در اکثر نرم افزارهای کامپیوتری و اینترنت قابل استفاده است و نیم فاصله به درستی درج می‌شود. البته توجه داشته باشید کیبورد شما باید در حالت فارسی (Fa) باشد و در حالت انگلیسی امکان درج نیم فاصله وجود ندارد.

نیم فاصله

توجه داشته باشید برای درج نیم فاصله با استفاده از کلید Ctrl+Shift+2 کیبورد شما باید در حالت فارسی (Fa) باشد

نکته دیگری که در مورد این کلید میانبر وجود دارد این است که معمولا قرار دادن نیم فاصله به این روش در جابجایی متن بین نرم افزارهای مختلف خطا و مشکلی ایجاد نمی‌کند. بعنوان مثال اگر با روش‌های قدیمی برای قرار دادن نیم فاصله در ورد استفاده کنیم زمانی که متن را به نرم افزار منتقل کنیم نیم فاصله ها یا نمایش داده نمی‌شوند یا بصورت کاراکترهای نامفهوم در بین متن پدیدار می شوند.

البته در نسخه های قدیمی نرم افزارهای مانند ورد Office Word کلید میانبر Ctrl+Shift+2 کار نمی‌کند، لذا برای قرار دادن نیم فاصله باید از Ctrl+Space یا Ctrl+ (-) یا Alt+0157 و غیره استفاده کرد.

این مقاله رو دوست داشتم
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی