خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

طراحی و صفحه آرایی کتاب

فروشگاه قالب آماده کتاب مجله - ایندیزاین و ورد

توجه به زیبایی ظاهری کتاب‌ها و نشریات در کنار محتوا و بار معنایی یک کتاب باعث جذابیت بیشتر کتاب و موفقیت آن در امر توسعه کتابخوانی خواهد شد.
طراحی و صفحه آرایی (صفحه بندی) کتاب بعنوان مرحله ای پر اهمیت در تولید کتاب محسوب می شود. اگر طراحی و صفحه آرایی بصورت اصولی و حرفه ای انجام شود، باعث زیبایی و جذابیتی می شود که به مخاطب برای مطالعه کتاب انگیزه بیشتری می دهد.

در صفحه بندی کتاب سامان بخشیدن به عناصر باید به نحوی باشد که بیننده را از طریق اطلاعاتی که در صفحه جای داده است، هدایت کند و جهت دهد. عناصر طراحی، حروف و گرافیک باید به شیوه ای نظم یابند که مطالب صفحه به آسانی قابل خواندن باشد و خواننده را به پیگیری مطالب ارائه شده ترغیب کند. معمولا طراح از برخی شیوه های خاص استفاده میکند تا عناصر درون صفحه را انتظام بخشد.

این نکته غیر قابل اجتناب است که بهره گیری از طراح و صفحه آرای با تجربه و حرفه ای باعث جذب هرچه بیشتر مخاطبان و در نتیجه فروش بیشتر کتاب نیز خواهد شد،‌ پس این موضوع باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

صفحه آرایی صفحه بندی یونیفرم (قالب) ، صفحه و جلد کتاب بازگشت غرب به عفاف

طراحی و صفحه آرایی کتاب بطور کامل شامل سه بخش طراحی قالب کلی، صفحه آرایی و طراحی جلد می باشد،

 • قالب کلی (یونیفرم): این بخش شامل طراحی و تعیین نوع قرارگیری متون و تصاویر، نوع فونت ها، شکل و نحوه ی قرار گیری تیترها و میان تیترها، سوتیترها، شکل ظاهری صفحات ابتدایی و سرفصل ها، سر صفحه ها و موارد متعدد دیگر می باشد که می توان گفت بخش اصلی یک طراحی خوب را در بر می گیرد.
 • صفحه آرایی: در این بخش طراح و صفحه آرا در اصطلاح به آراستن و چیدمان صفحه می پردازد. در حالت پایه اگر برای کتاب قالب کلی طراحی نشده باشد صفحه آرا طبق نظر خود شکل ظاهری، نوع و اندازه فونت، نوع چیدمان متون، تصاویر و … را تعیین و اقدام به صفحه آرایی می کند، در حالت حرفه ای اگر برای کتاب قالب کلی طراحی شده باشد صفحه آرا طبق مواردی که از قبل طراحی و تعیین شده است، صفحه بندی کتاب را انجام می دهد.
 • طراحی جلد: جلد بعنوان اولین عنصر بصری برای ارتباط با مخاطب از اهمیت بسزایی برخوردار است. طراحی جلد حرفه ای و مرتبط با موضوع کتاب باعث جذب بیشتر مخاطبان می شود. در طراحی جلد به مواردی نظیر ترکیب بندی متون و تصاویر، رنگ بندی، طراحی تصاویر و طر های خلاقانه، محل قرار گیری لوگو ها و عناصر تصویری دیگر، طراحی عطف و … توجه می شود.

رنگ در طراحی و صفحه آرایی کتاب

از موارد مهّم دیگر در صفحه آرایی کتاب، رنگبندی صفحات داخلی است؛ کتاب را می توان با توجه به نوع و یا برحسب نیاز و سلیقه، تک رنگ، دو رنگ و یا چهار رنگ طراحی و صفحه آرایی کرد.
طراحی و صفحه آرایی کتاب بصورت دو رنگ، باعث ایجاد شخصیت و زیبایی بصری در کتاب شما می شود. همچنین به دلیل استفاده دو رنگ چاپی، باعث کاهش هزینه ها در چاپ افست می شود.

برای چاپ این نوع کتابها می توانید از رنگ های ساختگی (ترکیبی) استفاده کنید؛ بطور مثال می توانید از دو رنگ مشکی و نارنجی به صورت دو رنگ چاپ استفاده کنید، حتی می توانید به جای مشکی از رنگ های ساختگی دیگر مثل قهوه ای تیره ، آبی تیره و … نیز استفاده کنید. صفحه آرایی کتاب های دورنگ به دلیل نوع رنگ بندی و تنظیم متون و تصاویر نیاز به صرف دقت و زمان بیشتری دارد، از این رو هزینه این نوع خدمات بیشتر از خدمات دیگر است.
در مواردی می توانید، صفحات ابتدای کتاب را برای جذابیت بیشتر دو رنگ یا رنگی و بقیه صفحات را تک رنگ (سیاه و سفید) طراحی و صفحه آرایی کنید.

توجه به زیبایی ظاهری کتاب‌ها و نشریات در کنار محتوا و بار معنایی یک کتاب باعث جذابیت بیشتر کتاب و ترغیب مخاطب به مطالعه و موفقیت آن در امر توسعه کتابخوانی خواهد شد. بطور کلی صفحه‌آرایی به هنر چینش اجزا و عناصر تشکیل دهنده انواع کتاب گفته می‌شود که می‌تواند شامل نوع و اندازه فونت، جایگاه سرفصل‌ها، طرح خاص صفحات، تیترها، متون، تصاویر و بطور کلی ترکیب کلی کار ما در نشر آنلاین باتوجه به سال‌ها تجربه در زمینه طراحی و صفحه آرایی می‌توانیم بهترین جلوه بصری را به کتب و نشریات شما بیافرینیم.

صفحه آرایی صفحه بندی یونیفرم (قالب) ، صفحه و جلد کتاب مرواریدی برای نیرنگ

طراحی و صفحه آرایی کتاب بعنوان مرحله ای پر اهمیت در تولید کتاب محسوب می شود. اگر صفحه آرایی اصولی و حرفه ای انجام شود، باعث زیبایی و جذابیتی می شود که به مخاطب برای مطالعه کتاب انگیزش بیشتری می دهد. در صفحه بندی کتاب سامان بخشیدن به عناصر باید به نحوی باشد که بیننده را از طریق اطلاعاتی که در صفحه جای داده است، هدایت کند و جهت دهد.

عناصر طراحی، حروف و گرافیک باید به شیوه ای نظم یابند که مطالب صفحه به آسانی قابل خواندن باشد و خواننده را به پیگیری مطالب ارائه شده ترغیب کند. معمولا طراح از برخی شیوه های خاص استفاده میکند تا عناصر درون صفحه را انتظام بخشد.

دسته بندی کتاب ها

بطور معمول کتاب ها را از نظر موضوعی و گروه سنی به انواع مختلفی تقسیم بندی می کنند. کتاب ها از نظر دسته بندی موضوعی به بخش های شعر، داستانی، عمومی و تخصصی، آموزشی و کمک آموزشی، واژه نامه و دایره المعارف تقسیم می شوند، همچنین دسته بندی کتاب ها از نظر گروه سنی به دو گروه کودک و نوجوان و بزرگسال تقسیم بندی می گردند. در بخش کودک و نوجوان تقسیم بندی دیگری نیز وجود دارد، که کتاب ها را بر اساس سن مخاطب در گروه های الف/ب/ج/د/هـ قرار داده می شوند.

به اندازه طول و عرض هر برگ کتاب قطع می‌گویند. در جهت استفاده آسان‌تر یا متناسب با نیاز و کاربرد کتاب برای کتاب‌ها قطع‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. درواقع قطع‌های مختلف از آن جهت که حمل و نقل و نگهداری کتاب راحتتر شود کاربرد دارد. همچنین انتخاب ابعاد و نوع قطع کتاب متناسب با نوع و سایر ویژگی‌های کتاب می‌تواند از دورریز کاغذ هنگام برش نیز جلوگیری کند.

رایج‌ترین قطع کتاب وزیری می‌باشد که در موضوعات و کاربردهای مختلف از آن استفاده می شود. بعد از وزیری، رقعی و جیبی بعنوان دیگر قطع های رایج شناخته می شوند که همانند وزیری در موضوعات مختلف از این ابعاد بهره گرفته می شود. از قطع خشتی بطور معمول برای کتاب‌های کودکان و از قطع رحلی بیشتر برای کتاب های نفیس و هنری استفاده می شود. (برای آشنایی با قطع های استاندارد کتاب به صفحه قطع های استاندارد کتاب مراجعه نمایید)

پیش از آغاز کار صفحه آرایی توجه به موضوع کتاب از نکات حائز اهمیت است بسته به نوع کتاب و موضوع آن باید قطع مناسب را انتخاب کرد. بطور مثال کتابهایی با موضوعات شعر و رمان اغلب در قطع رقعی و کتب آموزشی و دانشگاهی در قطع وزیری می‌باشند.

صفحه آرایی صفحه بندی طراحی یونیفرم (قالب) ، صفحه و جلد کتابچه توانبخشی CBR

طراحی و صفحه آرایی کتاب بطور کامل شامل سه بخش طراحی قالب کلی، صفحه آرایی و طراحی جلد می باشد،

 • قالب کلی (یونیفرم): برخی با این طرز فکر که طراحی کتاب کاری ساده است. ایجاد فضای مناسب در کتاب با رعایت جذابیت‌های بصری بدون ایجاد خستگی در مخاطب حتی در کتابهای داستانی با حروف چینی به ظاهر ساده امری ضروری است. بخش طراحی قالب کلی شامل طراحی و تعیین نوع قرارگیری متون و تصاویر، نوع فونت ها، شکل و نحوه‌ی قرار گیری تیترها و میان تیترها، سوتیترها، شکل ظاهری صفحات ابتدایی و سرفصل‌ها، سر صفحه‌ها و موارد متعدد دیگر می‌باشد که می‌توان گفت بخش اصلی یک طراحی خوب را در بر می‌گیرد.
 • صفحه آرایی: در این بخش طراح و صفحه آرا در اصطلاح به آراستن و چیدمان صفحه می‌پردازد. در حالت پایه اگر برای کتاب قالب کلی طراحی نشده باشد صفحه آرا طبق نظر خود شکل ظاهری، نوع و اندازه فونت، نوع چیدمان متون، تصاویر و … را تعیین و اقدام به صفحه آرایی می کند، در حالت حرفه‌ای اگر برای کتاب قالب کلی طراحی شده باشد صفحه آرا طبق مواردی که از قبل طراحی و تعیین شده است، صفحه بندی کتاب را انجام می‌دهد.
 • طراحی جلد: جلد بعنوان اولین عنصر بصری برای ارتباط با مخاطب از اهمیت بسزایی برخوردار است. طراحی جلد حرفه ای و مرتبط با موضوع کتاب باعث جذب بیشتر مخاطبان می شود. در طراحی جلد به مواردی نظیر ترکیب بندی متون و تصاویر، رنگ بندی، طراحی تصاویر و طر های خلاقانه، محل قرار گیری لوگو ها و عناصر تصویری دیگر، طراحی عطف و … توجه می شود.
 • انتخاب فونت: فونت از مهمترین بخشهای صفحه‌آرایی است. در انتخاب فونت توجه به موضوع کتاب، گروه سنی مخاطب، هدف از انتشار کتاب و… بسیار مهم است. فونت مناسب باعث جذب بیشتر مخاطب برای دنبال نمودن ادامه مطلب بدون خستگی و پراکندگی ذهن خواهد بود. در عین حال توجه به فونت مناسب تنظیمات فونت در صفحه آرایی نیز از نکات قابل توجه است اندازه قلم، میزان کشیدگی و فصول بین خط نیز در تشویق خواننده برای دنبال نمودن ادامه مطالب بسیار تأثیرگذار است.
صفحه آرایی صفحه بندی یونیفرم (قالب) ، صفحه و جلد کتاب جادوگران برهنه

نرم افزار طراحی و صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب با نرم افزارهای مختلفی انجام می شود؛ نرم افزار ورد (word) بعنوان نرم افزاری متداول در کشور که بیشتر برای تایپ طراحی شده است، مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل امکانات اولیه و محدودی که این نرم افزار دارد نمی تواند نیازهای طراح و صفحه آرا را برای یک صفحه بندی حرفه ای و خلاقانه تأمین کند. از این رو باید از نرم افزاری استفاده شود که امکانات مناسبی برای صفحه آرایی داشته باشد.

زمانی که صحبت از صفحه آرایی حرفه‌ای می‌شود در دنیا هیچ نرم افزاری نمی‌تواند جایگزین نرم افزار تخصصی و قوی نشر و صفحه‌آرایی مانند ایندیزاین شود. ایندیزاین صرفا برای صفحه‌آرایی و نشر طراحی و تولید شده است و امکانات زیاد و ویژه‌ای را برای صفحه‌آرایی حرفه‌ای در اختیار طراح و صفحه‌آرا قرار می‌دهد.

در مجموعه نشرآنلاین نیز، در جهت افزایش کیفیت خدمات از نرم افزار ایندیزاین برای طراحی و صفحه‌آرایی کتاب بهره گرفته می‌شود.

تولید مجموعه‌ای از متون و تصاویر که مخاطب را برای درک اطلاعات سردرگم کند یا رغبتی در او ایجاد نکند، صفحه‌آرایی محسوب نمی شود.

طراحی جلد کتاب شغل شریف

طراحی جلد کتاب

جلد ظاهری کتاب در ارتباط با محتویات درونی کتاب، بیانگر پیام نویسنده به مخاطب و گویای کلیت محتوای درج شده در کتاب است به همین دلیل باید پس از مشخص شدن اندازه و قطع کتاب وگذراندن مرحله صفحه آرایی، طراحی جلد کتاب آغاز ‌شود.

مشخص بودن سایز کتاب، رنگ کاغذها، تعداد صفحات و مهم‌تر از همه موضوع و محتوای کتاب برای ایده پردازی و طراحی جلد کتاب نقش کلیدی خواهند داشت. در طراحی جلد کتاب علاوه بر توجه به نکات موجود رعایت یکسری اصول برای ارائه طرحی جذاب‌تر ضروری است.

 • انتخاب سایز مناسب برای عنوان کتاب: عنوان کتاب باید بزرگ بوده و مخاطب در اولین نگاه و به راحتی عنوان کتاب را برروی جلد پیدا کند. چرا که مخاطب در برخورد با کتاب به اولین نکته‌‌ای که توجه می‌کند عنوان آن است.
 • استفاده از فونت‌های مناسب: برخی فونتهای نامأنوس و عجیب ممکن است به نوعی بیانگر خلاقیت و ارائه طرحی جدید توسط نویسنده درخواست شود و یا توسط طراح جلد ارائه گردد اما با توجه به این نکته که ناخوانا بودن قلم ممکن است نتیجه منفی در ذهن مخاطب ایجاد کند بهتر است علاوه بر توجه به خلاقیت از نگاه خواننده نیز به عنوان کتاب نگاه کنید. فونتهای معمول در نوشتار فارسی B-Lotus، B-Nazanin، B-Zar و این قبیل فونتها هستند، البته پیشنهاد می کنیم همچون ما در نشرآنلاین از فونت های نرم افزار قلم برتر استفاده کنید.
 • استفاده از فونتهای مختلف برروی جلد: استفاده از فونتهای مختلف در جلد کتاب علاوه بر برهم ریختن نظم ظاهری کتاب باعث ایجاد آشفتگی در ذهن مخاطب خواهد شد. همچنین ایتالیک، بولد کردن و یا سایه دار کردن خطوط و کلمات نیز می‌تواند از جذابیت صفحه بکاهد.
 • انتخاب طرح حرفه‌ای: در این مورد کمک گرفتن از یک طراح حرفه‌ای می‌تواند بهترین گزینه برای نویسنده کتاب باشد. طراح با استفاده از جدیدترین متود و نرم‌افزارها در عین توجه به استانداردهای طراحی بهترین جلد را برای کتاب شما طراحی خواهد کرد.
 • سعی کنید در طرح جلد از گرادینت استفاده نکنید: استفاده از طرحهای گرادینت به عنوان پس زمینه کتاب باعث ایجاد جلوه‌ای غیرحرفه‌ای می‌شود. توصیه می‌شود از این روش استفاده نشود.
 • جلد کتاب را در ابعاد کوچکتر هم در نظر بگیرید: امروزه بسیاری از مخاطبان بصورت اینترنتی کتاب مورد نظر خود را خریداری می کنند و تصویر موجود در وب‌سایتها اغلب کوچک هستند. توجه به جذابیت عکس در ابعاد کوچک، کیفیت و شفافیت عکس در جذب مخاطبان اینترنتی کتاب مؤثر است.

تولید مجموعه‌ای از متون و تصاویر که مخاطب را برای درک اطلاعات سردرگم کند یا رغبتی در او ایجاد نکند، صفحه‌آرایی محسوب نمی شود. 

قطع کتاب

در جهت استفاده آسان تر یا متناسب با نیاز و کاربرد کتاب برای کتاب ها قطع های مختلفی در نظر گرفته شده است. رایج ترین قطع کتاب وزیری می باشد که در موضوعات و کاربردهای مختلف از آن استفاده می شود.

بعد از وزیری، رقعی و جیبی بعنوان دیگر قطع های رایج شناخته می شوند که همانند وزیری در موضوعات مختلف از این ابعاد بهره گرفته می شود.

از قطع خشتی بطور معمول برای کتاب های کودکان و از قطع رحلی بیشتر برای کتاب های نفیس و هنری استفاده می شود. (برای آشنایی با قطع های استاندارد کتاب به صفحه قطع های استاندارد کتاب مراجعه نمایید)

ناشران، نویسندگان، همکاران وعلاقه مندان حوزه نشر می توانند بهترین خدمات و مشاوره را از مجموعه نشر آنلاین کسب کنند. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.مشاهده تعرفه کتاب

[تعداد: ۱۰۸    میانگین: 4.7/5]