طراحی یونیفرم (قالب | ساختار کلی)

خدمات طراحی قالب کلی (یونیفرم)

چرا خدمات نشرآنلاین

طراحی قالب کلی کتاب و مجله

برای هویت بخشی و ایجاد یکپارچگی و زیبایی بصری میان یک مجموعه کتاب، مجله، نشریه یا تولیدات مختلف یک انتشارات، موسسه، سازمان یا شرکت، بهترین کار طراحی ساختار کلی (یونیفرم | قالب) است. طراحی یونیفرم (قالب کلی) نه تنها باعث طراحی اصولی و افزایش سطح کیفی کار می شود بلکه به هویت بخشی و ایجاد حس مثبت و ارتباط بهتر در مخاطب نقش مهمی را دارد.
به عنوان مثال ثابت بودن ساختار ظاهری یک مجله یکی از بایدهایی است که باعث هویت مجله و ثبت آن در نگاه مخاطب می‌شود. این موضوع قاعدتا باید در حین زیبایی و رعایت اصول ساختاری با نوع محتوای آن همخوانی کامل داشته باشد که ایجاد این ارتباط در زمان طراحی یونیفرم مجله اتفاق می‌افتد. طراحی یونیفرم مجله با بررسی و توجه به ماهیت مجله و در نظر گرفتن همه موارد ساختاری و جزییات، پیش از صفحه آرایی انجام می شود. این روند باعث افزایش سطح کیفی و شخصیت بخشیدن به پروژه می شود.

طراحی یونیفرم (قالب کلی / ساختار) کتاب، مجله و … اولین گام اساسی در رسیدن به یک طراحی و صفحه آرایی (صفحه بندی) حرفه ای است که ساختار کلی یک پروژه را برای زیبایی و ایجاد یکپارچگی و استاندارد های لازم طراحی و تعیین می کند. همچنین طراحی ساختار کلی یک کتاب، مجله یا نشریه، کاتالوگ، بروشور و … ، باعث ایجاد یکپارچگی و نظم میان تمامی عناصر از جمله متون، تصاویر، اشکال، خطوط و … می شود.

ساختار کلی را می توان هم برای متن (صفحات داخلی) و هم برای جلد طراحی و تعیین کرد. 

ساختار کلی متن با توجه به موضوع و محتوا برای قسمت های ثابت و متغیر پروژه تعریف می شود، که با توجه به نیاز پروژه می تواند شامل ساختار صفحات ورودی، سرفصل،بخش ها، محل قرارگیری سرصفحه، گرید متون و تصاویر، تعیین فونت و اندازه متن اصلی، تیتر، روتیتر، زیر تیتر، لید، سوتیتر، میان تیتر، پاورقی و غیره باشد. در طراحی ساختار کلی حفظ یکپارچگی و هویت اثر مد نظر قرار میگیرد و تلاش می شود تا جای ممکن از عناصر مرتبط و با مفهوم بصری استاده شود. توجه به جزییات و رعایت قاعده در کار می تواند نقش مهمی در رسیدن به یک قالب کلی حرفه ای ایفا کند.

در طراحی ساختار کلی جلد نیز مواردی نظیر نوع و محل قرارگیری عنوان اصلی و عنوان فرعی، محل و نوع قرارگیری تصویر یا تصاویر، رنگ، طرح، بافت و یا پترنی که در طرح مورد استفاده قرار می گیرد، نوع قرارگیری متون مختلف در روی جلد، عطف و پشت جلد یا لبه برگردان داخل جلد، محل قرارگیری لوگو انتشارات یا موارد دیگر مد نظر گرفته می شود. به این دلیل که معمولا قالب کلی جلد برای استفاده و طراحی یک مجموعه کتاب و یا بخش زیادی از کتاب های یک نویسنده یا انتشارات یا یک مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرد، لذا می بایست به شکلی طراحی شود که نه تنها هویت نویسنده یا مجموعه را بیان کند بلکه انعطاف پذیر باشد و قابلیت استفاده در موضوعات مختلف را داشته باشد. البته قالب کلی در برخی مواقع برای یک موضوع مشخص طراحی و تنظیم می‌شود.

در طراحی قالب کلی، این موارد مد نظر قرار میگیرد

 • طراحی قاعده مند و یکپارچه
 • طراحی و انتخاب عناصر بصری مرتبط با موضوع
 • طراحی خلاقانه بر اساس هویت و محتوای پروژه
 • انتخاب رنگ‌بندی متناسب با موضوع و هویت تولید کننده اثر
 • انتخاب فونت یا فونت های مناسب و تعیین اندازه و نوع فونت ها در لایه بندی های مختلف متن
 • طراحی صفحات ورودی شامل بسم الله، شناسنامه، فهرست و …
 • طراحی صفحات ورودی بخش ها و سرفصل ها
 • طراحی ساختار صفحات خاص با توجه به موضوع و نیاز پروژه
 • طراحی ساختار و محل قرارگیری هدر یا فوتر
 • تعیین و طراحی ساختاری بصری و نوع قرار گیری سوتیترها، پاورقی ها، نکته ها و …
 • طراحی و تعیین ساختار بصری اشکال، نمودار ها و جداول و نوع فونت و رنگ آنها
 • طراحی و تعیین ساختار بصری و محل قرارگیری تصاویر

موارد ذکر شده بخشی از مواردی هستند که معمولا بطور مشترک در طراحی قالب کلی پروژه های مختلف مانند کتاب، مجله، کاتالوگ و بروشور وجود دارند و مد نظر قرار میگیرند، موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که با توجه به گستردگی و تنوع پروژه ها و نیاز آنها می تواند مد نظر قرار گیرد. ما در نشرآنلاین با توجه به تجربه و توانایی خود، قادر هستیم تمام موضوعات و اشکال مختلف پروژه های این حوزه را با کیفیت، خلاقیت و رعایت استاندارهای لازم انجام دهیم!

خدمات ما در نشرآنلاین شامل موارد زیر می‌شود.(برای مشاهده هر یک، روی آن کلیک کنید)

ساختار کلی یکبار طراحی می شود که می توان از آن در چندین پروژه بهره گرفت، از این رو کاملا مقرون بصرفه بوده و باعث افزایش سطح کیفی پروژه ها می شود.

این مقاله رو دوست داشتید؟

میانگین امتیاز: 4.1 / 5. تعداد امتیازها 10