خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

گرید چیست ؟

گرید چیست
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۲۹ آذر ۱۳۹۸

 گرید چیست ؟ «گرید» یا «پایه کار» عبارت است از قانونمند کردن و مشخص نمودن عواملی مانند طول سطرها و فاصله آنها از یکدیگر؛ ایجاد فاصله از صفحه که واژگان در آن قرار گرفته اند از لبه های کاغذ ؛ فاصله ستون های حروف از هم و مواردی از این قبیل در یک کتاب یا اثر چاپی.

در صفحه آرایی با رایانه، گرید به معنای  « تعریف کردن این موارد به صورتی ثابت و مشخص برای رایانه است و در صفحه آرایی کتاب به روش سنتی معروف به « چسب و قیچی » به صفحه ای خط کشی شده بر اساس فاصله و طول سطرها نیاز داریم که علاوه بر واژه های « گرید » یا « پایه کار »، اصطلاح « صفحه ماکت » هم برای آن به کار برده است.

در صفحه ماکت خطوط با رنگ آبی چاپ می شود، که در فیلم خطی، این رنگ اثری ندارد و در نتیجه، وقتی حروف سیاه رنگ بر روی این صفحات چسبانده شوند، در عکاسی چاپ فقط سیاهی های  روی فیلم منعکس می گردند و از خطوط آبی اثری باقی نمی ماند. اگر کلمه یا نقشی باید در تمام صفحات کتاب تکرار گردد، بهتر است که در پایه کار با رنگ مشکی چاپ شود؛ یعنی پایه کار را دو رنگ چاپ کنیم:

آبی برای تمام خطوطی که نیازی به چاپ شدن آنها در کتاب نیست و رنگ مشکی، برای نقش یا  کلمه ای که قرار است در کل کتاب چاپ شود. در پایه کار کتاب، غیر از خطوط افقی مربوط به کرسی سطرها و خطوط عمودی مشخص کننده ابتدا و انتهای سطرها، باید هر خط و علامتی که در صفحه آرایی به صفحه آرا کمک می کند، رسم گردد.

بیشتر بخوانید  نگارش چکیده مقاله

پایه کار بعضی از کتاب ها شطرنجی می باشد؛ یعنی به جای خطوط کرسی و خطوط عمودی ، سطح حروف را به صورت شطرنجی چاپ می کنند تا راهنمایی برای دقیق چسباندن سطوح  کاغذی نمونه دوم حروف چینی باشد.

در این پایه کارها، بهتر است اندازه هر خانه شطرنجی به جای آن که بر حسب سیستم متریک باشد، بر حسب سیسیرو رسم گردد، یعنی اندازه هر خانه مربع، ۵/۴ میلیمتر باشد. 

پایه کار را معمولا با راپیدوگراف ۱/۰ یا ۲/۰ میلیمتر رسم می کنند و اگر هم آن را با رایانه رسم کنند، ضخامت خطوط را در همین حدود در نظر می گیرند. پایه کار باید برای استفاده از عناصر بصری متفاوتی مانند حروف متن، عنوانها، تصاویر و ریز نقش ها مناسب باشد.

گرید یک الگوی از پیش تعیین شده نیست بلکه در هر  کتاب شکل ویژه ای دارد. گرید، باعث ایجاد تناسب بین طرح و مطالب، تبدیل پراکندگی به تجمع، ایجاد خلاقیت های منطقی و جلوگیری از اتلاف وقت می شود و امروزه در تمام مواردی که با سطر هایی از نوشتار سروکار داریم، ضروری است.

در گرید برای تفکیک عملکردهای مختلف، می توان از انواع خط چین استفاده کرد و غیر از آن، طراح یرای سهولت در صفحه آرایی می تواند ، هر علامتی را که صلاح بداند، در گرید منظور نماید.

[تعداد: ۴۵   میانگین: ۴.۹/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ