خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

گریدبندی در صفحه آرایی

گرید
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۸
بروزرسانی: ۲۵ دی ۱۳۹۸

سازماندهی یا گریدبندی در صفحه آرایی یعنی تقسیم وظایف بینی اجزای یک سازمان و ایجاد هماهنگی بین آنها. وقتی تعداد صفحاتی که باید لی‌ آوت شود زیاد باشد، حفظ انسجام و هماهنگی کلی مجموعه، ایجاد سازماندهی را برای طراح امری چاره‌ناپذیر می‌سازد.

گرید یا شبکه توری

برای ماهیگیری در یک رودخانه، روش‌های مختلفی وجود دارد، مثل انسان‌های اولیه با دست، چوب و نیزه یا کمی پیشرفته‌تر با قلاب. اگر صفحه‌ی کار را به رودخانه تشبیه کنیم، اطلاعات متنی و تصویری درون آن ماهی‌هایی هستند که قرار است صید شوند. حال می‌توان روش‌های صید را هم مشابه‌سازی کرد، به این ترتیب که مثلاً ایجاد مانع و بستن مسیر رودخانه برای به دام انداختن ماهی‌ها، مشابه تقسیم صفحه با یک خط راست است.

اما هنگامی که صیاد به صید بیشتری نیاز دارد، چه بکند؟ عده‌ای از مواد منفجره استفاده می‌کنند! که نتیجه‌اش فوری ولی بسیار مخرب است. راه معقول‌تر اما، به کار بردن تور ماهیگیری است. تور ماهیگیری ویژگی‌هایی دارد، اول از همه «چشمه‌ی تور» یا همان سوراخ‌های آن است، که بسته به نوع صید، بزرگ و کوچک دارد و «شبکه‌ی توری» را می‌سازد.

اگر صفحه‌ی کار را تور ماهیگیری فرض کنیم گریدبندی در صفحه آرایی را می‌توان لبه‌ی پهنِ تور یا همان حاشیه‌ی امنیت صفحه دانست که از صفحه محافظت می‌کند. فضای داخلی صفحه نیز، بسته به تقسیماتش، یک یا چند خانه از «چشمه‌ی تور» است. وقتی صفحه، یک چشمه‌ی تور دارد، اطلاعاتِ متناسب با ابعاد آن، در صفحه قرار می‌گیرد. برای جایگذاری اطلاعات خردتر نیز،‌«شبکه‌ی توری» ریزتر استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید  چاپ افست چیست؟

هدف گرید، ایجاد نظم عمومی در صفحه آرایی

گرید همان سازماندهی و ساختاری است که براساس آن تقسیم وظایف و هماهنگی اطلاعات متنی و تصویری انجام می‌شود. این ساختار کلی، شامل ابعاد صفحه، حاشیه‌های عطف و برش؛ عرض و طول و فاصله‌ی ستون‌ها و تقسیمات لازم دیگر مانند محل قرارگیری اطلاعات تکرار شونده است. پیش بینی تمام این موارد، به ترسیم ساختار کلی صفحات یا همان شبکه‌ی توری (گرید) منجر می‌شود.

[تعداد: ۲۱   میانگین: ۴.۷/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ