طراحی کتاب و نشریه الکترونیک

طراحی و صفحه آرایی حرفه ای کتاب و نشریه الکترونیک

چرا خدمات نشرآنلاین

طراحی اصولی و درست کتاب یا نشریه الکترونیک، در فضای الکترونیکی عصر حاضر، می‌تواند دست‌یابی به اهدافتان را تسریع ببخشد.

با رشد و توسعه تکنولوژی و افزایش مخاطبان ابزارهای الکترونیکی، کتاب‌ها و نشریات جدا از تولیدات فیزیکی(چاپی)، در قالب الکترونیک هم ارائه می‌شوند و امروزه این تولیدات الکترونیکی جایگاه ویژه‌ای در بین مخاطبان به دست‌آورده‌اند. طراحی کتاب و نشریه الکترونیک امروزه نه تنها می‌تواند مخاطبان بیشتری را جذب کند بلکه می‌تواند با هوشمندسازی مدل ارائه این تولیدات مخاطبانتان را به مطالعه، مشتاق‌‌تر کند.

نشریه و کتاب الکترونیکی با توجه به ساختار گسترده‌ای که دارند، ابزاری قدرتمند برای ارائه تولیدات در فضای آنلاین با دسترسی بیشتر و آسان‌تر مطالب برای مخاطبان هستند. نکته‌ی مهمی که در رابطه با نشریه و کتاب الکترونیک وجود دارد این است که این تولیدات با امکانات مختلفی که درون خود دارند، می‌توانند به عنوان رسانه‌ای قدرتمند و ارزان برای معرفی مناسب شما، خدمات‌ شما، کسب و کار شما و یا ارائه مقاله‌های آموزشی و… مورد استفاده قرار گیرند.

هوشمندسازی کتاب و نشریه الکترونیک PDF

در نسخه‌های PDF کتاب و نشریات الکترونیک شما می‌توانید با امکانات موجود در این نوع فرمت، به راحتی به هوشمندسازی کتاب، نشریات، کاتالوگ و بروشور و … با ایجاد رابط کاربری آسان برای مخاطبان خود بپردازید. به این صورت که می‌توان با ایجاد منوها و دکمه‌های مختلف به همراه رابط کاربری زیبا و کاربر پسند، به راحتی کاربران را به صفحات مورد نظرشان یا اهداف مورد نظر شما منتقل کرد. همچنین می‌توان با درج لینک‌های مختلف در صفحات مختلف، کاربران را به آدرس‌های مختلف اینترنتی منتقل کرد.

طراحی صفحه آرایی کتاب و نشریه الکترونیکی

طراحی کتاب الکترونیک و نشریه الکترونیک

قاعدتاً در کنار توجه به کیفیت و ساختار محتوایی، نوع ارائه بسیار اهمیت دارد و محتوا در مرحله طراحی کتاب الکترونیک یا نشریه الکترونیکی است که شکل می‌گیرد و آماده ارائه می‌شود. در طراحی کتاب و نشریه الکترونیک باید به جنبه‌های مختلفی مثل نوع پلتفرم ارائه، نوع مخاطب، موضوع و نوع محتوا به عنوان موارد اصلی و نکات طراحی توجه کرد. لازم است بدانید نوع و ساختار محتوای شما در طراحی می‌تواند تاثیر‌گذار باشد، لذا لازم است در زمان تولید محتوا به جنبه‌های مختلف طراحی و صفحه آرایی توجه شود.

انتخاب سایز صفحه، اندازه فونت نوشته‌ها، نوع و ساختار استفاده از تصاویر در بین متن، ساختار بصری و گرافیکی و … جزء مواردی هستند که باید در زمان طراحی کتاب الکترونیک یا نشریه الکترونیک با توجه به خروجی کار به آن‌ها توجه کرد. لذا باید طراح یا تولید کننده اثر با این موارد آشنایی کامل داشته باشد. ما در نشرآنلاین با تخصصی که در این حوزه داریم، نکات و موارد لازم در طراحی کتاب و نشریات الکترونیک در نظر می‌گیریم و این امکان را داریم تا خدمات مناسب و حرفه‌ای در طراحی این نوع تولیدات ارائه دهیم.

نوع خروجی کتاب و نشریه الکترونیک

کتاب‌ و نشریات الکترونیک به صورت‌ها و خروجی‌های مختلفی ارائه می‌شوند که به عنوان مثال کتاب‌های نوشتاری معمولا در قالب Epub با امکان مطالعه در کتاب‌خوان‌ها و کتاب و نشریات تصویری یا تولیداتی که نیاز هست بصورت گرافیکی ارائه شوند در قالب Pdf ارائه می‌شوند که باید با شناخت این موارد، نوع خروجی که در اختیار مخاطب قرار داده می‌شود مد نظر قرار گیرند.(در ادامه مطالب بیشتر به بررسی این موضوع پرداخته شده است) با توجه به مواردی که بیان شد، شما به عنوان تولید کننده محصول الکترونیکی، قبل از طراحی کتاب و نشریه الکترونیک باید این موارد را مد نظر قرار دهید، زیرا در نوع طراحی کار بسیار تاثیر گذار است و متفاوت عمل می‌شود.

نشر الکترونیک چیست؟

نشر الکترونیک، نشر دیجیتال، ایبوک (E-Book) یکی از انواع خروجی کارهایی چون کتاب، بروشور، مجله، روزنامه، کاتالوگ، بروشور و… است که می‌توان بسته به نیاز از این نوع خروجی استفاده کرد؛ امروزه با پیشرفت صنعت نشر و استفاده از فناوری فروشگاه‌های اینترنتی کتاب، کتاب الکترونیک، کتاب گویا، کتاب چند رسانه‌ای، کتاب تعاملی و دستگاه‌های کتاب خوان برای اهالی فرهنگ و خوانندگان کتاب واژگان آشنایی هستندکه می‌توان برروی وب و یا سایر روش‌های دیجیتال منتشر نموده و در دسترس مخاطبان قرار داد. همچنین قابلیت بروزرسانی و اصلاح مطالب بدون صرف زمان و هزینه‌های متداول در کتب چاپی ازجمله مواردی است که موجب استقبال مخاطبان و ناشران می‌گردد. با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش بیش از پیش تعداد کاربران ابزارهای الکترونیکی، نشر الکترونیک گزینه مناسبی برای انتشار کتاب، مجله، کاتالوگ و … می باشد. در این نوع نشر نویسنده می‌تواند ناشر هم باشد. روش الکترونیک در انتشار کتاب و محتوا از سالهای دور کمابیش رایج بوده است و در قالب CD، نسخه‌های PDF، کتاب و نشریات الکترونیک در دسترس مخاطبان قرار می‌گرفت. امروزه اما اغلب در قالب وبلاگ، نرم افزارها، اپلیکیشن‌های موبایل، پادکست و… امکان ارائه وجود دارد.

انواع کتاب و نشریات الکترونیک

کتاب‌ها و نشریات الکترونیک قابلیت این را دارند که در قالب‌های مختلفی طراحی و ارائه شوند. معمولاً کتاب‌ها و نشریات الکترونیک در قالب فرمت‌های EPub، PDF و Exe ارائه می‌شوند که متداول ترین آنها برای استفاده عموم افراد بصورت Pdf و برای دوست‌داران مطالعه و افرادی که بیشتر درگیر مطالعه کتاب و کتاب‌خوانی هستند استفاده از پلتفرم‌های کتاب‌خوان مثل کتابراه، طاقچه و فیدیبو که به صورت Epub ارائه می‌شوند است.

کتاب‌های الکترونیکی که به صورت Pdf ارائه می‌شوند می‌توانند در حین داشتن ساختاری با جزئیات بصری و گرافیکی کامل،‌امکانات متفاوت و خوبی را در اختیار تولید کننده و در نهایت برای استفاده مخاطب ایجاد کند، اما در مقابل معمولا کتاب‌های Epub ساختاری ساده و نوشتاری دارند و برای مطالعه سریع بدون عناصر و جزئیات بصری استفاده می‌شوند، البته کتاب‌ های Epub می‌توانند امکاناتی مانند تغییر سایز فونت نوشته و تغییر رنگ صفحه برای مطالعه در نور و تاریکی داشته باشند.

برای درک تفاوت بین کتاب های الکترونیک Pdf و Epub روی لینک کلیک کنید.

نظارت، جستجو و پشتیبانی سه کلمه کلیدی کارگشا در نشر الکترونیک است.

از مهمترین امکانات کتاب و نشریات الکترونیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینه های تولید و چاپ
 • انتشار و تکثیر بدون صرف زمان
 • امکان دسترسی همزمان چندین کاربر
 • مطالعه روی انواع دستگاه‌های هوشمند (موبایل، تبلت و …)
 • انتقال خواننده به مطلب مورد نظر با کلیک بر روی فهرست
 • امکان لینک گذاری بر روی متون و تصاویر
 • جستجوی سریع و آسان
 • عدم نیاز به فضای گسترده فیزیکی برای آرشیو نشریات، مجله ها و کتاب ها
 • سازگار با محیط زیست
 • امکان دریافت سریع نظرات، نقد و بازخورد مطالب
 • عدم نیاز به توزیع پستی
 • دسترسی آسان و سریع بدون محدودیت مکانی و زمانی
 • قرار دادن فایلهای صوتی و ویدئویی
 • وجود هایپر لینک ها و استفاده از اطلاعات تکمیلی
 • امکان نشر با شمارگان پایین
 • خروجی های pdf . epub . wsf . html

مزیت های طراحی کتاب و نشریه الکترونیک

کاهش هزینه‌های تولید و چاپ کتاب و نشریه

انتشار فقط یک نسخه از کتاب یا نشریه الکترونیکی در محیط وب و دسترسی همزمان همه خوانندگان به آن، موجب می‌شود تا برخلاف کتابهای چاپی نیاز به انتشار شمارگانی بالا از یک کتاب نباشد.

عدم نیاز به فضای فیزیکی برای انبار‌کردن کتاب و نشریه

یکی از مشکلاتی که ممکن است ناشران با آن روبه‌رو شوند، انبارکردن کتابها قبل از توزیع و نیز نگهداری نسخه‌های اضافی است. نشر کتاب و نشریه در قالب الکترونیکی نیاز به فضای فیزیکی برای انبارکردن کتاب ندارد، زیرا همه اطلاعات در قالب دیجیتال ذخیره می‌شود. علاوه بر این، اگر محیط نگهد‌اری کتابها از شرایط مناسبی برخوردار نباشد به نسخه چاپی به مرور زمان آسیب خواهد رسید. ولی کیفیت اطلاعات دیجیتال همواره یکسان می‌ماند.

عدم نیاز به توزیع و ارسال کتاب به نقاط دیگر

یکی از مشکلاتی که ناشران به ویژه در کشور ما با آن روبه‌رو هستند، عدم توزیع سریع، مناسب و کم هزینه کتاب ها و نشریات در شهرهای مختلف است. کتاب ها و نشریات الکترونیکی نیاز به توزیع و یا ارسال به نقاط دیگر ندارند، اما باید به نحو مناسبی خوانندگان را از انتشار آنها مطلع ساخت.

عدم‌ برگشت کتاب از سوی کتاب‌فروشان به دلایل مختلف

از آنجا که تنها یک نسخه از کتاب الکترونیکی تولید می‌شود و در محیط وب در دسترس قرار می‌گیرد، ناشران هیچ‌گاه با مشکل برگشت کتاب از سوی کتاب‌فروشان و توزیع‌کنندگان روبه‌رو نخواهند شد.

اتمام نسخه‌های چاپی و دسترسی مخاطبان

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد برای خرید کتاب‌ها و نشریات پرفروش با آن رو‌به‌رو هستند، دسترسی به آثاری است که همه نسخه‌های چاپی آنها در بازار به فروش رفته و ناشر به دلایل مختلف دیگر اقدام به انتشار چاپ های جدید از آن نکرده است. به این گونه کتاب ها و نشریات اصطلاحاً کتاب و نشریه خارج از چاپ می‌‌گویند. نشر کتاب و نشریه در محیط وب این فرصت را به ناشران می‌دهد که هیچ‌گاه با مشکل به اتمام رسیدن نسخه‌های چاپی روبه‌رو نشوند و خوانندگان همواره بتوانند برای خرید کتاب و نشریه مورد نظرشان اقدام کنند.

ما در نشرآنلاین خدمات مختلفی در این زمینه ارائه می‌دهیم، برای آشنایی بیشتر با خدمات ما می‌توانید نمونه‌کار و تعرفه‌های ما را از طریق کلیک روی تصاویر زیر مشاهده کنید.

این مقاله رو دوست داشتید؟

میانگین امتیاز: 3.8 / 5. تعداد امتیازها 24

نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر
دیدگاه خودتون رو بنویسید
 1. سلام.
  یعنی کتاب الکترونیک و کتاب چاپی باهم تفاوت دارن؟ الان که کتابهای چاپ شده بصورت اسکن و pdf بصورت اینترنتی فروخته میشن

  1. سلام
   طراحی کتاب چاپی و کتاب الکترونیک بجز جزئیاتشون تفاوت زیادی نخواهند داشت. اما سعی میشه در طراحی کتابهای الکترونیک چیدمان به ترتیبی باشه که به راحتی در صفحه گوشی قابل مشاهده باشه.

  1. سلام
   خیر فعالیت ما در زمینه طراحی و صفحه‌آرایی کتاب و مجلات است که شامل نسخه‌های الکترونیک هم میشه.

 2. من یکسری کتاب الکترونیک دارم که به جز متنش یکسری نمودار داره و تقریبا تو هر 2 صفحه یه نمودار خطی هست و می خوام مجددا بصورت حرفه ای طراحی بشه. شما طراحی این نمودار هارو هم انجام میدین و خروجی کتاب الکترونیک می تونه به شکلی باشه که اطلاعاتش قابل کپی و سوء استفاده نباشه ؟!

  1. سلام؛
   مشکلی در طراحی نمودار های وجود نداره و مطمئنا بصورت حرفه ای و بهترین شکل ممکن انجام میشه. می تونید ثبت سفارش کنید و یا نمونه هاتون رو برای کارشناسان ما ارسال کنید تا بیشتر راهنماییتون کنیم.
   در مورد جلوگیری از کپی کردن هم میشه تنظیماتی رو اعمال کرد تا از کپی کردن محتوای کتاب جلوگیری بشه و کاربر فقط امکان خواندن کتاب الکترونیک رو داشته باشه.
   موفق باشید.

 3. سلام خست نباشید.
  نمونه کارها و مجموعه قوی دارید. من دوست دارم بتونم کارهایی مثل کار شما طراحی کنم. آیا آموزش حضوری یا مجازی در رابطه با طراحی و صفحه آرایی دارید؟

 4. سلام ببحشید ینی شما کتاب یا … رو بصورت آنلاین در فضای مجازی منتشر میکنید!؟
  ینی ناشر ب صورت مجازی!؟
  و بصورت کتاب معمولی نمیشه!؟!

  1. سلام
   ما کار طراحی و صفحه آرایی کتاب و نشریات الکترونیک را انجام میدیم و به طور مستقیم پلتفرمی برای ارائه کتاب های الکترونیک نداریم
   اگر نیاز به مشاوره در زمینه طراحی و صفحه آرایی کتاب و نشریات چاپی و الترونیکی دارید از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *