تفاوت کتاب الکترونیک Epub و PDF

آخرین بروزرسانی: 08 مرداد 1399
749
0
تفاوت Epub vs Pdf

Epub و Pdf دو فرمت خروجی کتاب های الکترونیک (E-book) هستند که هر کدام دارای ویژگی های منصر به فرد خود می باشند. انتخاب نوع خروجی کتاب های الکترونیک بر اساس نوع محتوا و نوع ارائه آنها بستگی دارد که Epub ها یه طور معمول شامل کتاب های الکترونیک با ساختار متنی و ساده هستند و کتاب های Pdf معمولا با جذابیت بصری بیشتری همراهند،البته این موضوع یک مورد از تفاوت های کتاب های الکترونیک Epub و Pdf می باشد. در ادامه این مقاله ما سعی می کنیم به بررسی هر یک این نوع خروجی ها و تفاوت های میان آنها بطور کامل بپردازیم.

Epub چیست؟

کلمه Epub مختصر شده كلمه های Electronic Publication  است. ای پاپ یک فرمت استاندارد جهانی برای کتاب های الکترونیکی است که توسط انجمن بین‌المللی انتشارات دیجیتال IDPF بوجود آمده است.

Epub با توجه به خوانندگان امروزی تلفن همراه طراحی شده است. ایپاب این یک فرمت XML انعطاف پذیر و بسیار تعاملی برای انتشار کتاب و اسناد دیجیتال دیگر است که صرف نظر از اندازه دستگاه یا صفحه نمایش، خواننده می تواند تجربه ای متناسب داشته باشد که برای عاشقان مطالعه، از خواندن متن بدون زرق و برق لذت ببرند و با امکانات این فرمت راحت تر مطالعه کنند.

PDF چیست؟

کلمه PDF کوتاه شده کلمه های Portable Document Format می باشد که یک فرمت خروجی استاندارد با امکان حفظ ساختار اسناد بصورت ثابت است، بر همین مبنا پی دی اف فرمتی است که در انتشار الکترونیکی و همچنین چاپ کتاب و اسناد مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در هر حال باید توجه داشت اگرچه فایلهای PDF به راحتی در صفحه نمایش لپ تاپ و کامپیوتر رومیزی خوانده می شوند ، اما با دستگاه های دیگر مانند تلفن های همراه یا سایر دستگاه های الکترونیکی خواندن که دارای صفحه نمایش های کوچکتر هستند سازگار نیستند و اگر برای انتشار الکترونیک طراحی نشده باشند برای خواندن نیاز به بزرگنمایی در قسمت های مختلف صفحه دارند.

تفاوت های Epub و PDF

وقتی صحبت از ePub و PDF می شود، تفاوت اصلی تجربه خواندن کابر است. اجماع عمومی این است که کتابهای منتشر شده الکترونیکی ، قابلیت خوانایی را دارند.

  1. PDF ها اساساً اسناد چاپ شده دیجیتال هستند، به این معنا که مانند این هست شما یک تکه کاغذ را در دست خود داشته باشید یا آن را روی صفحه نمایش مشاهده کنید. (این البته مزایای بسیاری دارد!).پس PDF ها را می توان دقیقاً مشابه ساختار اصلی آن اسناد مشاهده کرد. البته این نکته مهم است که Pdf ها می تواند برای خوانندگان دستگاه های کوچک یک چالش باشد اگر برای انتشار الکترونیک طراحی نشده باشند.
  2. ePub برای خوانندگان در دستگاه تلفن همراه یا تبلت ها امروزی مناسب تر است، این موضوع به دلیل ساختار تعاملی اسناد ایپاب می باشد.
  3. قابل جابجایی: یک سند قابل بازگرداندن یک سند دیجیتالی است که می تواند ارائه آن را با دستگاه تنظیم کند. این امر به ویژه در مورد خواندن کتاب در صفحه های کوچک بسیار مهم است.
    به عنوان مثال ، اگر در حال خواندن PDF بهینه نشده برای انتشار الکترونیک در رایانه هستید، مجبور خواهید بود صفحه را به صورت افقی بگیرید، زوم کنید و یا جابجایی مکرر داشته باشید. در مقابل یک سند ePub به طور خودکار متن را به تناسب صفحه تغییر اندازه می دهد.

محبوبیت کدام یک بیشتر است؟

اندازه گیری این کار واقعا دشوار است،‌ اما همانطور که در حال حاضر وجود دارد، تعداد PDF ها و خدمات که با PDF ارائه می شود به مراتب بیشتر از ePub است

برای انتشار کتاب الکترونیکی کدام نوع فرمت مناسب تر است؟

بعد از مطالعه این مقاله، حال این سوال مطرح می شود که کدام فرمت برای نشر دیجیتال مناسب تر است؟ جواب این سوال 2 کلمه است: بستگی دارد.

واقعاً انتخاب نوع خروجی شما به آنچه نیازهای شخصی یا شغلی شماست بستگی دارد. معمولا Epub برای کتابها و سایراسناد دیجیتالی با ساختار بصری ساده و طولانی که قرار است در رایانه های لوحی و سایر دستگاه های تلفن همراه خوانده شوند، برتر است، در عین حال PDF ها برای کتاب ها و اسناد دیجیتال مختلف که نیاز به جذابیت بصری بیشتری دارند و محل های مختلف ارائه می شود مناسب تر است.

این نکته را هم مد نظر داشته باشید که معمولا PDF ها نیاز به نرم افزار خاصی ندارند ولی برای مشاهده Epub ها نیاز است از نرم افزار و اپلیکیشن های نمایش دهنده ایپاب استفاده شود.

این مقاله رو دوست داشتم
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 5 =

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی