خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

انواع کاغذ را بشناسید…

فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۲۴ آذر ۱۳۹۸

امروزه با پیشرفت صنعت کاغذسازی بیش از ۳۰۰۰ نوع کاغذ جهت مصارف گوناگون در بازار وجود دارد پیش از شروع صفحه آرایی و طی کردن مراحل چاپ بهتر است انواع کاغذ را بشناسید… بطور کلی می‌توان آنها در چهار گروه تقسیم کرد: ۱) کاغذ و مقوای گرافیکی ب) مقوای بسته بندی ۳) کاغذهای بهداشتی و ۴) کاغذهای صنعتی که بیشتر برای مصارف الکترونیکی کاربرد دارد. کاغذ و مقوا را از نظر نوع مصرف نیز می‌توان تقسیم بندی نمود. کاغذ تحریر، کاغذ روزنامه، کاغذ بایپل، مقوای جلد، کاغذ کتاب و کاغذ پاکت ازجمله محصولات متداول و معروف هستند. کاغذ و مقوای مصرفی تاثیر بسیار زیادی بر روی هزینه چاپ دارد، همچنین عدم تطابق نوع کاغذ با محصول تولیدی ممکن است استفاده از آن را تحت الشعاع قرار دهد. از این رو لازم است صفحه آرا اطلاعاتی در مورد انواع کاغذ و کاربرد آنها داشته باشد.

انواع کاغذ و کاربرد آنها

کاغذ تحریر

کاغذ تحریر اغلب برای مصارف چاپ و تحریر کاربرد دارد، برای چاپ انواع کتاب مجلات و سررسید از این جنس کاغذ استفاده می‌شود. کاغذ تحریر، کاغذی بدون پوشش است که از هردو طرف آن می‌توان برای چاپ استفاده کرد بدون اینکه جوهر چاپ به پشت صفحه نفوذ کند. این نوع معمولا برای چاپ کتاب و اوراق اداری هم‌چون سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می‌شود.
کاغذ تحریر گرماژ متفاوتی دارد اما تحریر ۷۰ و ۸۰ گرمی بیشترین کاربرد را دارد.
از این نوع کاغذ در گرماژهایمختلف از ۷۰ تا ۱۲۰ گرم در بازار موجود است.

کاغذ گلاسه

کاغذهای گلاسه نیز نوعی از کاغذ مخصوص چاپ است که اصولا در یک رو یا دو روی آن لعاب زده شده است به طوری که چاپ بر روی آن بسیار خوب انجام می شود. سطح صاف، سنگینی و کیفیت بالای کاغذ گلاسه برای چاپ طرح‌های تک رنگ و چند رنگ برای انواع چاپ مناسبترین جنس کاغذ است.
از کاغذ گلاسه عموما برای پوستر و چاپ کارهای نفیس رنگی استفاده می شود و در دو مدل مات و براق موجود می باشد.
از این نوع کاغذ در گرماژهای مختلف از ۹۰ تا ۳۰۰ گرم در بازار موجود است.

بیشتر بخوانید  نکات کلیدی در طراحی و تولید یک مجله

کاغذ گلاسه در چاپ کارت ویزیت، جلد مجلات نیز کاربرد دارد.

کاغذ الوان یا تحریر رنگی

کاغذ تحریر رنگی در گرماژهای مختلف از ۶۰ تا ۸۰ گرم در بازار موجود است.
کاغذهای الوان گرم پایین معمولا برای نسخه‌های دوم و سوم فاکتور و غیره کاربرد دارد.
گاهی همراه کاغذهای کرافت و هم‌چنین در گرماژهای بالا برای تولید کاغذ کادو استفاده می‌شود.

کاغذ رنگی

کاغذ پشت چسب‌دار

این نوع کاغذ به چسب آغشته شده و یک روکش سیلیکونی زیر آن قرار گرفته و بعد از چاپ برداشته شده تا کاغذ روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود.
سطح سیلیکونی به رنگ زرد و سفید است برخی از انواع این نوع کاغذها به دلیل نامرغوب بودن و اینکه زمان چاپ در اثر فشار چسب بین دو لایه بیرون می‌زند مناسب چاپ نیست بنابراین هنگام نیاز، نوع خوب آن را استفاده نمایید.
به کارگیری کاغذ پشت چسب‌دار نامرغوب در عملیات پس از چاپ هم‌چون طلاکوب، برش، دای کات و نیم‌تیغ، مشکلات خاص و پیش بینی نشده‌ای ایجاد می‌کند.

Pvcچسب‌دار

این نوع کاغذ یا به عبارت دقیق‌تر ورق چاپی از جنس pvc چسب‌دار بوده.
مناسب چاپ لیبل‌های مختلف برای محصولاتی است که در معرض آب قرار دارند.

مقوای پشت طوسی

مقواهای پشت طوسی در واقع یک طرف آنها سفید و طرف دیگرشان طوسی است.
با گرماژهای مختلف از ۲۰۰ تا ۳۵۰ گرم وجود دارد اما پر مصرف‌ترین آن ۲۲۰ تا ۲۵۰ گرمی است.
معمولا جهت چاپ جعبه استفاده می‌شود.

کاغذهای سفید و پشت طوسی:

مقوای پشت طوسی در گرم‌های متفاوت که این نوع از مقوا از دولایه تشکیل‌ شده‌اند که با مخصوص مرطوب به یکدیگر چسبیده‌اند که یک‌طرف آن سفید و طرف دیگر آن طوسی است. استفاده این نوع از مقوا در چاپ جعبه و بسته‌بندی‌های مختلف می‌باشد. سختی یا نرمی زیاد این نوع کاغذ، شفافیت و قابلیت چاپ برروی آنها برای صنعت بسته بندی، جعبه کفش و یا انواع پاکت مناسب است. یک‌طرف این مقوا سفید و طرف دیگر آن به رنگ طوسی است. و معمولاً روی آن سفید و پشت آن سفید و یا طوسی است.

بیشتر بخوانید  طراحی جلد کتاب

این نوع از کاغذهای که استفاده آن‌ها در بسته‌بندی دارو است معمولا بازیافتی بوده و با توجه به این مسئله و حساسیت آن استفاده از آن در بسته‌بندی دارویی غیرقانونی بوده؛ متأسفانه این کاغذها در بسته‌بندی‌های بستنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوایی که پشت آن کرم یا زرد رنگ می‌باشد کیفیت بالاتری نسبت به مقوای پشت طوسی دارند و در صنعت داروسازی و بسته‌بندی از آن‌ها استفاده می‌شود.

مقوای پشت کرم

مقوای پشت کرم شبیه مقوای پشت طوسی است اما مصرف آن در موارد بهداشتی جعبه دارو و مواردی از این قبیل است.

مقوای فانتزی

طیف وسیعی دارد که شامل مقواهایی با بافت‌های مختلف و تنوع رنگی بسیار است.
مقواهای رنگی و عمدتا بافت‌دار در ابعاد ۵۰*۷۰ و ۱۰۰*۷۰ در گرم‌های مختلف از ۱۲۰ تا ۲۵۰ گرم موجود است که کاربرد آن‌ها در چاپ، بیشتر برای کادو، جعبه هدیه، لوازم آرایشی، کتب درسی، کارت دعوت، کارت ویزیت، کارت‌های تبریک ومواردی از این قبیل است. برندهای معروف این نوع کاغذ فابریانو و فدریگونی هستند.

اینوردبرد

مقوای خشک و محکمی هستند که اصولا در ساخت جعبه‌هایی با کیفیت بالاتر نسبت به پشت طوسی استفاده می‌شود.در مغز این مقوا از مواد بازیافتی استفاده شده است.

کاربن لس

کاغذی با پوشش شیمیایی که شبیه به کاربن عمل می‌کند و یک کپی از نوشته‌های دست نویس را روی صفحه بعدی انتقال می‌دهد.این نوع کاغذ به نام NCR نیز معروف است.
کاربن لس در واقع همان کاغذ تحریر سفید و الوان با گرماژ پایین است که پس از تولید با ماده شیمیایی ترکیب می‌شود تا قابلیت کپی کردن را داشته باشد.
ازکاغذ های کاربن لس در فرم‌های چندلایه استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید  پروپوزال چیست؟

گرافت

این نوع کاغذ از خمیر چوب سولفاته تهخیه می شود،کاغذ های گرافت نسبتا مقاوم هستند.رنگ کاغذ گرافت قهوه ای کمرنگ است.
این نوع کاغذ عموما برای بسته‌بندی و گاهی در کارهای فانتزی به خصوص کارهای هنری متفاوت چون پوستر و غیره استفاده می‌شود.

کاغذ سنگی

کاغذ سنگی

کاغذ سنگی نوع جدیدی از کاغذ است که با محیط زیست بسیار سازگار بوده و علاوه بر جلوگیری از قطع درختان در تولید آن از آب و مواد سمی چون اسید کمتر استفاده شده است و در تولید، مصرف، بازیافت و مرحله تجزیه هیچ ماده آلوده کننده ای را وارد محیط زیست نمی‌کند. ماده اولیه تولید کاغذ سنگی به جای چوب، آب و اسیدهایی همچون پودر کربنات کلسیم موجود در آهک، پلی اتیلن پرچگال و برخی مواد افزودنی چون کوپلینگ آگنت است.

ازجمله ویژگی‌های منحصر به فرد کاغذ سنگی می‌توان به ضد آب و ضد روغن بودن بودن آن اشاره کرد چنانکه با قرار گرفتن در معرض رطوبت و آب نه تنها بافت کاغذ آسیب نمی‌‎بیند بلکه جوهر چاپ شده برروی آن نیز پاک نمی‌شود. همچنین کاغذ سنگی در برابر حمله حشرات و جوندگان نیز مصون است چرا که در بافت این نوع کاغذ هیچ الیاف سلولزی استفاده نشده است. عدم تأثیر از دمای محیط علاوه بر افزایش طول عمر و ماندگاری کاغذ در طول سالها، باعث کیفیت بالاتر هنگام چاپ نیز می‌شود.

[تعداد: ۲۵   میانگین: ۴.۸/۵]

2 پاسخ به “انواع کاغذ را بشناسید…”

    • سلام
      بله همینطوره اما باتوجه به کیفیت این نوع کاغذ و سازگاری که با طبیعت داره بالاخره جایگاه خودش رو پیدا میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ