خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

آشنایی با اجزای کتاب

اجزای کتاب
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۹ شهریور ۱۳۹۸
بروزرسانی: ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

کتاب مجموعه‌ای از صفحاتِ نوشته‌شدهاست آشنایی با اجزای کتاب که بصورت مصوّر، چاپ‌شده یا صفحات خالی (صفحه سفید و نانوشته)؛ ساخته‌شده از جوهر، کاغذ (ورق) است که معمولاً از یک سمت به یکدیگر وصل شده‌اند. کتاب‌ها در اندازه‌هایِ گوناگون و با اهداف متفاوتی طراحی و چاپ می‌شوند. در ایران، قطع رحلی، وزیری، رقعی و جیبی از مشهورترین قطع‌های کتاب است. از انواع دیگر کتاب، کتاب دیجیتالی (e-Book) است که کتاب در قالب بسته‌های نرم‌افزاری مانندِ پی‌دی‌اف ارائه می‌شود که وسایلی نیز به نام کتابخوان الکترونیکی مانندِ آمازون کیندل برای خواندن آن به کار می‌رود.

بطور کلی کتاب را به قسمتهای مختلفی می‌توان تقسیم‌بندی نمود آشنایی با اجزای کتاب و طبق آن کتاب را صفحه آرایی ( صفحه بندی) کرد که در ادامه به طور خلاصه به معرفی هریک از آنها می‌پردازیم.

جلد

جلد یا cover در واقع قسمت بیرونی هر کتاب را شامل می‌شود. نقش جلد کتاب درج اطلاعات کلی در رابطه با کتاب است. عنوان کتاب، نام نویسنده، مترجم و یا مؤلف، نوبت چاپ و… را شامل می‌شود. جلد  اولین جزء کتاب است که خواننده و یا مخاطب با آن روبرو می‌شود. در نتیجه طراحی و چیدمان آن باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر اینکه مخاطب را جذب خود می‌کند، متناسب محتوای درون کتاب نیز باشد.

پشت جلد

پشت جلد دقیقا قسمت مخالف روی جلد است و معمولاً ساده‌تر از روی جلد طراحی می‌شود. اطلاعات مندرج در پشت جلد می‌‌تواند شامل داده‌های اصلی خود کتاب به همراه مطالبی همچون توضیح کتاب با زبان‌های دیگری مثل انگلیسی و فرانسه باشد. معمولاً قیمت کتاب و بارکد در این قسمت قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید  اصول تهیه گزارش نویسی

عطف یا شیرازه

عطف قسمت اتصال دو طرف جلد کتاب است و به این ترتیب صفحات داخلی کتاب نیز به یکدیگر متصل می‌شوند. در قسمت عطف نیز بسته به فضای موجود اطلاعاتی همچون عنوان کتاب و نام نویسنده برای سهولت دسترسی مخاطب قرار می‌گیرد.

اجزاء داخلی کتاب

یک کتاب از اجزا و بخش های مختلفی تشکیل شده است که در اغلب کتابها بصورت مشترک است، اطلاع از این موارد و عمل به آنها در طراحی و صفحه آرایی کتاب یک اساس است که نه تنها نیاز است به آن عمل شود بلکه می تواند مواردی جذاب برای مخاطب باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

۱- صفحه بسم الله

۲- صفحه عنوان

صفحه عنوان اطلاعات اصلی را شامل می‌شود. نام پدید‌آورندگان، عنوان اصلی کتاب، عنوان فرعی که شامل عبارات توصیفی برای روشن نمودن عنوان اصلی ارائه می‌شود، نام مؤلف (مؤلفان) به همراه موقعیت و درجه علمی‌شان، نام ناشر، تاریخ انتشار در صفحه عنوان اصلی قابل مشاهده است توجه داشته باشید که اطلاعات صفحه عنوان باید عینا در پیشینه کتابشناختی منتقل شود.

۳- صفحه حقوقی (شناسنامه)

۴- تقدیم نامه (صفحه اهدا)

۵- فهرست مطالب

این صفحه معمولاً پیش از پیشگفتار می‌آید و فهرستی از بخشهای مختلف کتاب، رئوس و سرفصلها، ترتیب قرارگیری و شماره صفحه مطالب کتاب ذکر می‌کند.

۶- پیشگفتار

سخنی است که در آغاز توضیح مختصری درباره کتاب توسط نویسنده در قالب پیشگفتار نوشته می‌شود. پیشگفتار یا دیباچه بخشی است که نویسنده در آن مستقیماً با مخاطب سخن می‌گوید که اهمیت کتاب در چیست و چرا این کتاب را نوشته است.

بیشتر بخوانید  نکاتی برای نوشتن رمان

۷- مقدمه

در آغاز کتاب بخشی از متن به توضیح موضوع کتاب کلیت کار و یا قسمت خاصی از کتاب پرداخته می‌شود که باعث شناخت دقیقتر و کامل تر مطالب و موضوع می‌شود. مقدمه ممکن سات توسط شخصی بجز نویسنده کتاب نوشته می‌شود.

۸- متن

متن کتاب به عنوان بدنه اصلی کتاب و هدف اصلی نویسنده از نوشتار شناخته می‌شود. متن کتاب شامل تمامی عناصر ازجمله فصل، بخش، تیتر، عناوین و نوشتار است که تمامی این عناصر با هدف رساندن پیام اصلی نویسنده به مخاطب و بیننده در کنار یکدیگر چیده می‌شوند.

۹- پیوست یا ضمیمه

۱۰- واژه نامه

واژه نامه به خواننده کمک می‌کند تا با مفاهیم و موضوعات تخصصی بکار برده شده در متن آشنایی بیشتری کسب کند.

۱۱- فهرست منابع و مأخذ

ترتیب فهرست منابع و مأخذ در آخر کتاب تابع شرایط و اصولی است که در سراسر دنیا میان تمام نویسندگان مشترک است. بنابراین رعایت اصول ارجاع درون متن و بیرون از متن به منابع باید تابع اصول و قواعدی باشد تا تمام مخاطبین داخل و خارج از کشور بتوانند به راحتی به منابع ذکر شده دسترسی پیدا کنند.

[تعداد: ۵۴   میانگین: ۴.۸/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ