خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

قطع استاندارد کتاب و مجله

قطع کتاب
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۶
بروزرسانی: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸

راهنمای قطع های استاندارد کتاب

قطع استاندارد کتاب در صفحه‌آرایی در سراسر دنیا براساس ابعاد کاغذهای موجود ایجاد شده است و این موضوع به دلیل کاهش پرت (اضافه) کاغذ و استفاده بهینه از حداکثر فضای موجود در کاغذ است.

قطع و ابعاد کتاب ها معمولا بصورت عمودی در نظر گرفته می شود، به این صورت که عطف کتاب در ضلع بزرگتر کتاب قرار می گیرد. که در جدول زیر نیز به این صورت در نظر گرفته شده است.

دلیل نامگذاری قطع‌های مختلف کتاب بستگی به طول و عرض هر ضلع از کتابها دارد. چاپ کتاب در ابعاد متفاوت باعث استفاده آسانتر و همچنین امکان نگهداری بهتر می‌شود.

قطع های استاندارد

با توجه به پرمصرف بودن دو نوع کاغذ ورقی یعنی ۷۰×۱۰۰ ، 90×۶۰ و ۴۵×۶۰  می توان ابعاد استاندارد هر قطع را مشخص نمود . قطعهای مختلف یک کتاب عبارتند از رقعی ، وزیری ، بازوبندی ، بغدادی ، بغلی ، بیاضی ، جانمازی ، حمایلی ، خشتی ، رحلی ، سلطانی ، نیم ربعی ، نیم ورقی ، جیبی و … جدول زیر رایجترین و پرکاربردترین ابعاد کتب را نشان می دهد:قطع کتاب
ابعاد حدودی استانداردابعاد بعد از برش (cm)
ابعاد قبل از برش (cm)تعداد صفحات در هر طرف فرمکاغذ پیشنهادی شیت بندی
وزیریB5۲۳ × ۱۶.۵۲۴ × ۱۷۸۵۰x70
رقعیA5۲۱ × ۱۴.۵۲۲ × ۱۵۸۶۰x45
ربعیB6۱۶.۵ × ۱۲۱۷.۵ × ۱۲.۵۱۶۵۰x70
رحلی کوچکA4۲۸.۵ × ۲۰.۵۲۹.۵ × ۲۱۴۴۵×۶۰
رحلی بزرگ---۳۳ × ۲۳
۳۴ × ۲۳.۵۴۵۰x70
سلطانی---۴۸.۵ × ۳۴۴۹.۵ × ۳۴.۵۴۱۰۰×۷۰
خشتی کوچک---۱۹ × ۱۹۱۹.۵ × ۲۰۶۶۰x45
خشتی بزرگ---۲۲ × ۲۱.۵۲۳ × ۲۲۶۵۰x70
پالتویی کوچک---۱۹ × ۱۰۲۰ × ۱۰.۵۱۲۶۰x45
پالتویی بزرگ---۲۲ × ۱۱.۵۲۳ × ۱۲۱۲۵۰x70
جیبی کوچک---۱۴ × ۱۰۱۵ × ۱۰/۵۲۴۵۰x70
جیبی بزرگ۱۶/۵ × ۱۱/۵۱۷/۵ × ۱۲۲۴-
بیشتر بخوانید  نمایه و نمایه سازی

قطع استاندارد کتاب و مجله

توجه داشته باشید قطع های ارائه شده بعنوان قطع های استاندارد و معمل شناخته می شوند که شما با توجه به پروژه و سلیقه می توانید از قطع هایی خارج از ابعاد ذکر شده استفاده کنید. این موضوع یکی از راهکارهای ایجاد وجه تمایز محصول شما خواهد بود، البته اگر درست انتخاب شود…

قطع وزیری

یکی از عواملی که در ابعاد متفاوت کتابها اثرگذار هستند میزان هدر رفت کاغذ است. کاغذها معمولاً در ابعاد ۵۰*۷۰ در بازار موجود هستند. با سه بار تا کردن کاغذهای ۵۰*۷۰ می‌توان به قطع وزیری رسید. به این ترتیب انتخاب بهترین قطع کتاب با توجه میزان دورریز کتاب می‌تواند در تصمیم گیری شما اثرگذار باشد.

قطع رقعی

یکی از رایج ترین قطع‌ها درمیان کتابها قطع رقعی است. ابعاد کاغذهای اولیه در سه سایز مختلف در اختیار چاپخانه‌ها قرا رمی‌گیرد. یکی از این ابعاد ۴۵*۶۰ است. با سه بار تا کردن این کاغذ قطع رقعی بدست می‌آید.

قطع بیاضی

به قطع و ابعادی که بصورت افقی می باشند در اصطلاح بیاضی گفته می شود. در قطع بیاضی بر خلاف حالت معمول عطف کتاب در ضلع کوچکتر کتاب قرار می گیرد.

قطع جیبی

قطع جیبی همانطور که از نام آن پیداست در ابعادی طراحی و چاپ می‌شوند که امکان حمل آسان آنها وجود داشته باشد. قطع جیبی خود به دو دسته جیبی بزرگ و جیبی کوچک تقسیم می‌شوند. اگر کاغذی در ابعاد ۵۰*۷۰ را چهاربار تا کنید می‌توانید کتابی در ابعاد جیبی داشته باشید.

قطع خشتی

کاغذ در ابعاد ۴۵*۶۰ در قطع خشتی استفاده می‌شود. در قطع خشتی تمامی ابعاد کتاب یکسان بوده و کتاب به شکل مربع است. با تا کردن کاغذ بصورتی که به ۶ قسمت ۲۰*۲۰ تقسیم شود یکی از ابعادی است که می‌توانید با کمترین هدر رفت کاغذ بدست آورید. ابعاد ۲۰*۲۰ خشتی بزرگ است. اگر از کاغذ با ابعاد ۵۰*۷۰ استفاده کنید کتاب در قطع خشتی با ابعاد ۲۳*۲۳ بدست می‌آید که سایز استاندارد کتابهای خشتی بزرگ است.

بیشتر بخوانید  صفحه آرایی رسانه های چاپی و مطبوعات

اندازه استاندارد حاشیه های (margin) صفحات کتاب

اندازه حاشیه ها (margin) معمولا به عهده طراح است و ممکن است بسته به نوع و محتوای کتاب و ایده های بصری و گرافیکی طراح اندازه حاشیه ها تغییر کند. مثلا حاشیه کتاب های شعر نسبت به کتاب های دیگر بیشتر در نظر گرفته می شود.

در جدول زیر اندازه حاشیه پیشنهادی در قطع های مختلف کتاب قرار گرفته است.

قطعOutsideinsidebottomtop
رقعی و وزیری۲۳ میلیمتر۲۳ میلیمتر۲۵ میلیمتر۳۰ میلیمتر
خشتی۲۳ میلیمتر۲۲ میلیمتر۲۰ میلیمتر۲۰ میلیمتر
رحلی تک ستون۳۰ میلیمتر۲۵ میلیمتر۳۰ میلیمتر۴۰ میلیمتر
رحلی دوستونی۲۵ میلیمتر۲۰ میلیمتر۲۵ میلیمتر۳۰ میلیمتر
پالتویی۱۵ میلیمتر۱۵ میلیمتر۱۵ میلیمتر۲۰ میلیمتر
جیبی۱۵ میلیمتر۱۵ میلیمتر۱۵ میلیمتر۲۰ میلیمتر
شعر رقعی۳۰ میلیمتر۲۰ میلیمتر۲۵ میلیمتر۲۰ میلیمتر

توجه داشته باشید اگر صفحه آرایی را در نرم افزار ایندیزاین انجام می دهید، این اندازه ها را در حین ایجاد پرونده جدید باید در قسمت Margins  وارد کنید.

نکته ۱: اندازه پیش از برش ۵ میلیمتر بیشتر از اندازه‌های جدول است.درنرم افزار ایندیزاین بایستی قطع Document را براساس اندازه‌های جدول تعیین کنید و برای ۵ میلیمتر محدوده برش، در قسمت bleed  از بالا (Top) پایین (bottom) و بیرون (Outside) پنج میلیمتر و اندازه داخل (Inside) را صفر تعیین کنید.

نکته۲: ممکن است در منابع مختلف یا سفارش دهنده، ناشر و … سایز دقیق قطع‌ها تفاوت‌هایی (در حد چند میلیمتر ) با جدول داشته باشد. این تفاوت‌ها بیشتر اوقات دلیل فنی مشخصی ندارد و بهترین کار این است که قطع مورد نظر را از ناشر یا چاپخانه سوال کنید.طبیعتا اگر شما کارتان را با سایزی که در جدول بالا گفته شد انجام دهید، تغییر چند میلیمتری در حین خروجی، به سادگی و از Document setup ایندیزاین قابل انجام است.

[تعداد: ۴۵   میانگین: ۴.۶/۵]

یک پاسخ به “قطع استاندارد کتاب و مجله”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ