طراحی کاتالوگ و بروشور

طراحی حرفه ای انواع کاتالوگ و بروشورهای شرکتی، آموزشی و …

چرا خدمات نشرآنلاین

زمانی که صحبت از طراحی و تولید کاتالوگ و بروشور می‌شود،‌ سخن درباره ابزار تبلیغاتی است که می‌تواند تاثیری زیادی در موفقیت و یا شکست شما در کسب و کارتان و یا محصولات‌تان داشته باشد. در دنیای امروز با توجه به تنوع تولیدات رسانه‌ای و ایجاد وجه تمایز در نظر مخاطبان می بایست نسبت به گذشته در طراحی و تولید بروشور و کاتالوگ حساسیت بیشتری داشت. پس اگر قصد طراحی بروشور و کاتالوگ را دارید با وسواس بیشتری به آن بپردازید.

امروزه تبلیغات اساس یک تجارت موفق است و کاتالوگ و بروشور یکی از ابزارهای آن. تمامی صاحبان کسب و کار جهت برقراری ارتباط با مشتریان راهکارهای مختلفی را در پیش می‌گیرند یکی از این ابزارها طراحی کاتالوگ و بروشور است، ساختاری گرافیکی که جهت برقراری ارتباط بهتر با مشتری توسط طراحان گرافیک طراحی می‌شوند.

کاتالوگ ها و بروشورها کتابچه هایی هستند که از آنها برای معرفی اهداف، دیدگاه‌ها، ارزش‌ها، کالاها، خدمات، امکانات و غیره مورد استفاده قرار می گیرند، از این جهت طراحی کاتالوگ و بروشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کاتالوگ و بروشور به عنوان ابزاری گویا که به راحتی قابل حمل و قابل دسترسی می‌باشد می‌تواند رابط حرفه‌ای میان شما و مشتریانتان باشد .

هر چقدر محصول یا خدمات با ارزشی داشته باشيد، مادامی که آن را به صورت درست به ديگران معرفی نکنيد، هیچ نتیجه ای بدست نخواهید آورد.

طراحی و صفحه آرایی کاتالوگ بروشور

کاتالوگ و بروشورهای چاپی و الکترونیک

بسته به نوع رویکرد و اهدافی که دارید، می‌توانید کاتالوگ و بروشور‌های خود را به صورت چاپی یا به صورت الکترونیکی منتشر کنید. هر کدام از این خروجی‌ها ساختار و شرایط خود را دارند لذا پروسه طراحی و تولید هر کدام متفاوت است و بهتر است برای دست‌یابی به نتیجه بهتر هرکدام را به طور اختصاصی طراحی کرد. به عنوان مثال در بروشور و کاتالوگ الکترونیک می‌توان با استفاده از امکانات موجود در این نوع خروجی‌ها، ساختار زیبا و کاربرپسندی ایجاد کرد که کاربر به صورت هدفمند و به آسانی به بخش‌های مختلف کاتالوگ و بروشور دسترسی داشته باشد.

هوشمندسازی کاتالوگ و بروشور PDF / دیجیتال

در نسخه‌های PDF کاتالوگ و بروشورهای الکترونیک شما می‌توانید با امکانات موجود در این نوع فرمت، به راحتی به هوشمندسازی کاتالوگ و بروشور با ایجاد رابط کاربری آسان برای مخاطبان خود بپردازید. به این صورت که می‌توان با ایجاد منوها و دکمه‌های مختلف به همراه رابط کاربری زیبا و کاربر پسند، به راحتی کاربران را به صفحات مورد نظرشان منتقل کنید. همچنین می‌توان با درج لینک‌های مختلف در صفحات مختلف، کاربران را به آدرس‌های مختلف اینترنتی، مثل صفحات لندینگ، آدرس سایت و صفحات اینترنتی، نقشه گوگل و … منتقل کرد.

نکات ظاهری در طراحی کاتالوگ و بروشور

قطع و ابعاد کاتالوگ و بروشورها بطور مرسوم، معمولا رحلی (A4)، وزیری (B5)، رقعی (A5) و در برخی موارد بصورت سلطانی طراحی و چاپ می شود. موارد ذکر شده جزء ابعادی هستند که به دلیل استاندارد بودن ابعاد و پرتی کم کاغذ در چاپ، طراحی در این ابعاد بیشتر صورت می گیرد، اما بطور کلی بروشور و کاتالوگ ابعاد استاندارد خاصی ندارد البته در مواردی برای متمایز بودن کار، کاتالوگ ها و بروشورها را در ابعاد خارج از عرف طراحی و چاپ می کنند.

اغلب افراد تصور می‌کنند که بروشور و کاتالوگ هردو به معرفی محصولات و خدمات شرکت‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و… به مشتری می‌پردازند درصورتی که میان برورشور و کاتالوگ تفاوت کوچکی وجود دارد و آن این است که بروشورها عمدتاً برای مقاصد تبلیغاتی استفاده می‌شوند بروشور یک سند چاپ شده و کوتاه است که به توصیف و تبلیغ محصول می‌پردازد درصورتی که کاتالوگ حاوی اسامی محصولات بصورت لیست بندی شده به همراه قیمت آنها  با هدف فروش محصولات به مشتری است. به این ترتیب بروشور باید بسیار جذاب طراحی شود تا بتواند در یک نگاه مشتری را جذب خود کند.

از کاتالوگ برای معرفی کلیات کالا، خدمات و امکانات استفاده می شود و بیشتر جنبه بازاریابی و  جذب مشتری دارد. در حالی که از بروشور برای راهنمایی و ارائه جزئیات کالا، خدمات و ارائه اطلاعات دررابطه با نحوه استفاده به مخاطبان و مشتریان بهره گرفته می شود بطوریکه بروشور را به نام کالانما نیز می‌شناسند، در واقع بروشور نوعی رسانه تجاری چاپی است كه شامل شرح اطلاعات، كاربرد كالاها و اطلاعات مفید دیگر می باشد. بطور مثال یک شرکت خدماتی برای معرفی کلی خدمات خود با در نظر گرفتن جنبه جذب و تاثیرگذاری بر روی مخاطب، اقدام به طراحی و تولید کاتالوگ می کند و برای راهنمایی و ارائه جزئیات کامل و دقیق خدمات خود به مشتریان و مخاطبان از بروشور استفاده می کند. برای مطالعه مقاله تفاوت کاتالوگ و بروشور اینجا کلیک کنید.

انواع بروشور و کاتالوگ

کاتالوگ و بروشورها از نظر ظاهری به دو نوع کتابچه‌ای (دفترچه‌ای) و تک برگی تقسیم می‌شوند، که در ابعاد و جنس‌های مختلف طراحی و چاپ می‌شوند. در نوع کتابچه‌ای همانطور که از نامش مشخص هست، تعداد صفحات کار زیاد هست و نیاز به صحافی دارد، بر اساس تعداد صفحات نوع صحافی از نوع منگه، چسب گرم و یا سیمی(فنری) متفاوت است. این نوع از کاتالوگ و بروشورها معمولا برای کارهایی که محتوا یا موارد زیادی برای ارائه دارند یا نیاز است که جزئیات بیشتری از خدمات یا محصول ارائه شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نوع تک برگی هم ساختار ظاهری و هم ابعاد این نوع کاتالوگ و بروشورها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در طراحی این نوع کاتالوگ و بروشور‌ها هم تعداد لت‌ها(بخش – پنل) مثل یک لت، دو لت، چند لتی می‌تواند متغیر باشد و هم ابعاد کار که می‌تواند از A5 شروع شود و تا 100×70 متغیر باشد. همچنین می‌تواند شکل ظاهری و نوع تا خوردن متفاوتی داشته باشند.

کاتالوگ‌ یا بروشور تک برگی (یک لت، دو لت، چند لتی)

بروشور و کاتالوگ‌های تک برگی را به چند دسته تقسیم می‌شوند: تک لت، دو لت، چند لتی. بروشور و کاتالوگ‌ تک لت یا بدون خط تا، که که مانند یک برگه تبلیغاتی مثل پوستر یا تراکت عمل می‌کنند که البته محتوا و جزئیات مربوط به خود را دارند که متناسب با محتوای طراحی و تولید می‌شوند.

بروشور دو لت یا نیم‌تا؛ در این نوع بروشور یا کاتالوگ‌ها با یک خط تا باعث بوجود آمدن 4 پنل-بخش می‌شوند. در این حالت خواندن مطالب آسان و با صرف زمان کمتری ممکن می‌شود. به عنوان مثال یک کاغذ A4 را که از وسط یک خط تا دارد را در نظر بگیرید، با این خط تا برگه به 4 بخش (هر طرف کاغذ دو بخش) تقسیم می‌شود و در حالت تا شده ابعاد کار A5 می‌شود.

ویژگی اول بروشورهای سه لت یا چند لت، فضای کافی برای ارائه اطلاعات است که بر اساس محتوا می‌تواند هر ابعاد و هر تعداد خط تایی را شامل شود. این بروشورها با دو خط تا یا بیشتر، به بخش‌ها(پنل‌های) مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که هم خوانایی مطالب را آسان تر کنند و هم بخش‌های بیشتری برای تقسیم‌بندی در اختیار طراح قرار می‌دهد. یکی از مزیت‌های مهم این نوع بروشور و کاتالوگ‌ها این است که در حالت تا شده، محتوای زیادی را در ابعاد کوچکی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و مخاطب می‌تواند به راحتی آن را جابجا کند.

اگر علاقه مندید با انواع کاتالوگ و انواع بروشور آشنا بشید مقاله کاتالوگ و انواع آن و بروشور و انواع آن را مطالعه کنید.

کاغذ مناسب برای کاتالوگ و بروشور

ضخامت و گرماژ کاغذهای استفاده شده برای کاتالوگ ها و بروشورها با توجه به ساختار هریک متفاوت می باشد، که بیشتر با توجه به نوع محتوا و اطلاعات و نوع مخاطبان کاتالوگ یا بروشور انتخاب می شود. از لحاظ دیگر انتخاب کاغذ با توجه تعداد صفحات صورت می گیرد، معمولا برای کاتالوگ ها و بروشورهایی که تعداد صفحات کم و محدودی دارند از کاغذ های با گرماژ بالا استفاده می شود، حتی در مواردی اگر تعداد صفحات کمتر از 8 صفحه باشد برای صفحات داخلی کاغذی با گرماژ برابر با جلد در نظر گرفته می شود و در مقابل هرچه تعداد صفحات بیشتر باشد از کاغذهایی با گرماژهای پایین تر استفاده می شود.
انتخاب سایز و جنس کاغذ اهمیت زیادی دارد چراکه تعیین رنگ‌های مورد استفاده در کاتالوگ و بروشور نیز بسته به جنس کاغذ متفاوت است. بطور معمول از کاغذ گلاسه برای چاپ کاتالوگ و بروشور استفاده می شود؛ کاغذ گلاسه به دلیل داشتن سطحی صاف و هموار، مقاوت بالاتر و جذب جوهر یکنواخت نسبت به جنس های دیگر موارد استفاده بیشتری در چاپ دارد. بهتر است برای کاتالوگ و بروشورهایی با طرح و تصاویر زیاد و متن کم از کاغذ گلاسه براق استفاده شود، علت این موضوع رفلکس نور در سطح کاغذ گلاسه است که باعث جذابیت بیشتر تصاویر می شود.

صحافی کاتالوگ و بروشور

صحافی کاتالوگ و بروشورهای کتابچه‌ای (دفترچه‌ای) به دو صورت صحافی چسب گرم و مفتول (منگنه ساده و لوپ) انجام می شود. مفتول بیشتر برای کاتالوگ ها و بروشورهایی که تعداد صفحاتی حدود 50 صفحه یا کمتر دارد استفاده می شود، برای تعداد صفحات بیشتر چسب گرم استفاده می‌شود. بهتر است برای دوام بیشتر کاتالوگ‌ها و بروشورهای بیشتر از 100 صفحه از دوخت در کنار چسب گرم بهره گرفته شود.

ایجاد تمایز در طراحی کاتالوگ و بروشور

برای تولید کاتالوگ و بروشوری متمایز می توان از روش‌های مختلف چاپی مانند کاغذهای فانتزی، طلاکوب و نقره کوب، انواع یووی های موضعی، چاپ های رنگ طلایی یا نقره‌ای، ابعاد و برش های خاص و … استفاده کرد، انتخاب و پیشنهاد هر یک از این موارد قبل از شروع اجرای پروژه توسط طراحی طرح ریزی و آماده می شود. در برخی از کارها ظاهر براق گلاسه می‌تواند زیبایی ظاهری تصاویر را افزایش دهد. به طبع تصاویر مات در برخی از کاتالوگ‌ها ظاهر جذابتری ایجاد خواهد کرد. انتخاب نوع کاغذ بسته به ظاهر گرافیکی کاتالوگ و بروشور به عهده طراح خواهد بود.

می توانید برای اینکه با فرق بین کاتالوگ و بروشور آشنا شوید مقالب تفاوت کاتالوگ و بروشور را مطالعه کنید.

ما در نشرآنلاین با تجربه و تخصص کافی در این زمینه، خدمات و پیشنهادهای مناسبی را برای بهبود کیفی تولیداتتان داریم.

خدمات طراحی کاتالوگ و بروشور نشرآنلاین به دلیل نوع تخصص و فعالیت مجموعه شامل طراحی و صفحه آرایی کاتالوگ ها و بروشورهای کتابچه ای می شود. برای آشنایی بیشتر با سطح خدمات و تعرفه های طراحی ما روی تصاویر زیر کلیک کنید.

این مقاله رو دوست داشتید؟

میانگین امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازها 3

نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر
دیدگاه خودتون رو بنویسید
  1. سلام خواهش میکنم دوست عزیز
   بله کاربرد کاتالوگ و بروشور برای معرفی محصولات و همینطور مضمون و هدف از اطلاعات ارائه شده متفاوت هست. برای اطلاع بیشتر پیشنهاد میکنم از طریق لینک زیر مقاله مربوط به تفاوت بروشور و کاتالوگ رو مطالعه کنید. https://nashreonline.com/blog/brochure-differences-with-the-catalog/

 1. وقتتون بخیر
  شما طراحی گزارش فعالیت رو هم انجام میدین؟ البته ما دنبال یه طراحی خلاقانه و خاص هستیم!

  1. سلام وقت شما هم بخیر؛
   بله تجربه انجام این قبیل کارها در رزومه نشرآنلاین وجود داره و ما توانایی انجام این کار به بهترین شکل رو داریم با توجه به درخواست و نیاز شما داریم.
   می تونید نمونه کارهای ما تو این زمینه رو مشاهده کنید و البته می تونید برای راهنمایی بیشتر با همکاران ما تماس بگیرید.

 2. سلام روزتون بخیر، تشکر از مطالب خوبتون. من خودم طراح هستم و می خواشتم ببینم شما تو طراحی کاتالوگ و بروشوراتون از چه نرم افزاری بیشتر استفاده می کنید؟! ممنون میشم راهنماییم کنیم.

  1. سلام دوست عزیز؛
   در طراحی کاتالوگ از نرم افزار ایندیزاین بعنوان نرم افزار اصلی و بسته به نوع کاتالوگ از نرم افزارهای فتوشاپ، ایلوستریتور و نرم افزار های 3 بعدی بعنوان نرم افزار های کمکی استفاده می کنیم. این مورد کاملا بستگی به رویکرد شما در طراحی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *