طراحی جلد

طراحی جلد کتاب و نشریات در نشرآنلاین

چرا خدمات نشرآنلاین

طراحی جلد کتاب، مجله، کاتالوگ و … اگر مهمترین قسمت آنها نباشد، می‌توان آنرا جزو مهمترین قسمت‌های تشکیل دهنده یک محصول در نظر گرفت. این طرح جلد است که اولین ارتباط با مخاطب را رقم می‌زند پس باید به شکلی طراحی جلد (Cover Design) انجام شود که مخاطب را به خود جذب کند و بیانگر محتوای کتاب یا نشریات باشد.

طراحی جلد حرفه‌ای می‌تواند روی تاثیر پذیری خوانندگان، انتقال مفاهیم، فروش و بازاریابی کتاب، مجله، بروشور و … تاثیر فراوان داشته باشد. همانطور که گفته شد بخش عمده‌ای از جذب مخاطبان کتاب و نشریات بستگی به طراحی جلد آن بعنوان اولین عنصر دیداری دارد، پس هرچه طرح جلد جذاب‌تر و زیباتر باشد این موفقیت نیز سریعتر حاصل می‌شود.

توجه به محتوا و طراحی یک جلد که هم جذابیت هنری داشته باشد و هم مرتبط با موضوع و محتوا باشد نیازمند دانش،‌ فکر خلاق و تجربه کافی در این زمینه است که پارامترهای زیادی را نیز در بر می‌گیرد. ما در نشرآنلاین به عنوان مجموعه‌ای که سال‌ها در این حوزه فعالیت داریم، در حال ارائه خدمات مناسب و حرفه‌ای در زمینه طراحی جلد هستیم که این خدمات را در سطوح مختلف و با توجه سلایق و خواسته‌های مشتریان محترم ارائه می‌دهیم.

خدمات طراحی جلد ما در نشرآنلاین شامل نشریات مختلف از جمله کتاب، مجله یا نشریه، کاتالوگ، بروشور و غیره می‌شود. اگر علاقه دارید با طراحی جلد بیشتر آشنا شوید و اطلاعات کامل‌تری در این مورد به دست بیاورید، ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

خدمات طراحی جلد نشرآنلاین

طراحی جلد کتاب

قسمت های تشکیل دهنده جلد کتاب

جلد کتاب (Book Cover) از سه قسمت روی جلد، پشت جلد و عطف کتاب که رابط و میان پشت و روی جلد است تشکیل شده است. روی جلد به عنوان مهمترین بخش جلد، باید ساختاری همراه با انتقال مفهوم محتوایی کتاب یا نشریات دیگر داشته باشد که همراه با جذاب بودن، مخاطب را به نوع از محتوای کتاب یا نشریه مطلع سازد. به جز توجه به طراحی روی جلد کتاب باید به عطف کتاب نیز توجه ویژه ای داشت. وقتی کتابی را در کتابخانه قرار می دهیم، تنها عطف کتاب دیده میشود بنابراین باید اطلاعات ثبت شده در عطف کتاب کامل و طراحی آن مجزا از سایر قسمت های جلد کتاب باشد، هرچند که به دلیل پاره ای از مسائل که در قسمت مراحل طراحی جلد کتاب به آن اشاره می کنیم، در ایران عطف کتاب مجزا از بقیه جلد طراحی نمی گردد.

عناصر تشکیل دهنده جلد کتاب

روی جلد
عناصر تشکیل دهنده روی جلد کتاب شامل : نام کتاب ، سوتیتر که توضیحی است در مورد موضوع یا نام کتاب، تصاویر احتمالی انتخاب شده برای روی جلد یا فرم والمانهای طراحی شده برای روی جلد کتاب به همراه رنگ‌ها، نام نویسنده یا گرداوری کننده کتاب، نام مترجم احتمالی، نام ناشر کتاب، تعداد دفعات چاپ کتاب (چاپ اول، دوم ، …).

عطف
عطف کتاب نیز محتملا باید حاوی اطلاعات روی جلد باشد. زیرا همانطور نوشتیم هنگام قرار گیری کتاب در کتابخانه، این عطف کتاب است که دیده میشود. بنابراین باید اطلاعات نام کتاب، نویسنده ، ناشر و تعداد چاپ آن مشخص گردد.

پشت جلد
پشت جلد قسمتی است که معمولا برای تبلیغات کتاب استفاده می گردد و طراحی آن و المان‌های تشکیل‌دهنده آن کاملا اختیاری و سلیقه ای می باشد. معمولا برای جلب نظر مخاطب، قسمت مفید یا خوانندی کتاب به صورت چند خط، در پشت کتاب چاپ می شود. گاهی هم اطلاعات و سوابق نویسنده کتاب برای ایجاد انگیزه از خرید کتاب در آن لحاظ می گردد. برخی ناشران نیز، لیستی از کتابهای منتشر شده همان انتشارات یا کتابهای منتشر شده همان نویسنده کتاب را در پشت جلد، چاپ می کنند. همانطورکه گفته شد، تمامی این ترکیبات اختیاری و سلیقه‌ای می‌باشد.

نکات مفید طراحی روی جلد کتاب

  • در طراحی جلد، نباید محدودیت در سبک طراحی وجود داشته باشد و می توان با توجه به محتوا و مخاطب کتاب سبک‌های مختلف گرافیکی را بررسی کرد اما باید نتیجه کار به انتقال بهتر مفهوم و معرفی کتاب منجر شود.
  • گاهی طراحی جلد تنها به صورت نوشتاری یا تایپوگرافی انجام می‌شود و از تصویر در آن استفاده نمی‌شود. به عنوان مثال این نوع سبک از طراحی برای کتابهای مذهبی بیشتر استفاده می‌شود، اما محدودیتی وجود ندارد. استفاده از این سبک بدون استفاده عناصر تصویر و شخصیت های داستانی برای کتابهای کودکان توصیه نمی‌شود.
  • در انتخاب رنگ کتاب سعی کنید با توجه به محتوا با شناخت و روانشناسی رنگ‌ها این‌کار را انجام دهید تا نتیجه مطلوب‌تری را به دست آورید.
  • می‌توان رنگ روی جلد را یکدست با بقیه قسمت های کتاب در نظر گرفت یا روی جلد را کاملا مجزا از پشت آن طراحی کرد.
  • استفاده از تصاویر و عکس بیشتر در کتابهای عمومی یا اصطلاحا public استفاده می‌شود و از اشکال و فرم‌ها می‌توانید در طراحی جلد کتاب‌های غیر پابلیک استفاده کنید، البته هیچ اجباری برای این موضوع وجود ندارد و اختیاری است.
  • نکته مهم در طراحی روی جلد آنست که بهتر است المان‌های موجود در روی جلد به سمت داخل کتاب سوق داده شوند و جهت دار باشند تا از نظر روانی خواننده به باز کردن کتاب و دیدن داخل کتاب ترغیب شود.

طراحی پشت جلد کتاب

از پشت جلد معمولا جهت معرفی کتاب یا نویسنده و یا جهت تبلیغات استفاده می‌گردد و معمولا سلیقه‌ای طراحی می‌شود و استاندارد خاصی ندارد. بهتر است بجز قیمت نام ناشر نیز در پشت جلد تکرار شود. خلاصه‌ای از کتاب یا قسمت مهم کتاب و یا طرح سوالی از موضوع کتاب، می تواند انگیزه خرید و خواندن کتاب را فراهم آورد. در ایران طراحی جلد کتاب معمولا یکدست انجام می شود، یعنی رنگ روی جلد و گاهی عناصر والمان‌های آن تا پشت جلد امتداد می‌یابد. 

طراحی جلد مجله

جلد مجله (Magazine Cover) نیر بعنوان مرکز شروع ارتباط مخاطب با مجله است. تنوع ظاهری و در عین حال داشتن یکپارچگی در بین جلد شماره های مختلف، در دهن مخاطب چیزی را حک می‌کند که به راحتی مخاطب در مکان‌های مختلف مجله را شناسایی می کند و همیشه در ذهن او باقی می‌ماند. لذا داشتن یک جلد یکپارچه می تواند تاثیر خوبی بر مخاطب بگذارد. در بهترین حالت شما می‌بایست جلدی را با قالب و جزییات مشخصی طراحی کنید که در هر شماره بعد از تغییر تصویر اصلی، باز هم مجله از یک قالب یکپارچه پیروی کند و مخاطب از روی جلد مجله یا نشریه را شناسایی کند.

طراحی روی جلد مجله

معمولا جلد مجله شامل یک تصویر اصلی و بزرگ بعنوان شاخص طراحی می شود و بسته به نوع و تفکر تولید کنندگان و طراحان مجله می تواند یک تصویر واقعی، تصویرسازی شده یا ترکیبی باشد.

در برخی مجلات مانند مجله های عمومی، در کنار تصویر اصلی از 2 یا چند تصویر از مقالات مهم مجله با تیتر آنها استفاده می شود. در برخی مجلات نیز مانند مجلات هنری، فقط از یک تصویر زیبا و گرافیکی در کار استفاده می شود.

قالب کلی جلد

در مواردی با توجه به ارتباط و محتوای یک سری محصولات مانند مجموعه کتاب، می‌توان برای طراحی جلد آنها از یک قالب کلی (یونیفرم) ثابت با امکان ایجاد تغییرات محدود در قسمت‌های مشخص از طرح؛ برای یکپارچه سازی و اتحاد بین محصولات بهره گرفت. در این روش سعی می‌شود یونیفرم جلد به شکلی طراحی شود که طراحی کلی یکسان باشد و فقط عناوین،رنگ ها یا بخشی از طرح تغییر کند.

این مقاله رو دوست داشتید؟

میانگین امتیاز: / 5. تعداد امتیازها