خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

انواع مجله

انواع مجله
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۲۴ آذر ۱۳۹۸

مجلات به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هرکدام دارای جزئیاتی هستند که لازم است در نوع طراحی و صفحه بندی رعایت شود. در ادامه به انواع مجله و مخاطبین آنها می‌پردازیم.

۱-‌ مجلات مصرف کننده

مجلات مصرف کننده تحت مقوله کالاهای بی‌مایه قرار می‌گیرند که خواننده صرفا به دلیل آن‌که به موضوع مجلات علاقه‌مند است، آن‌را می‌خرد. (مانند مجلات نیویورکر، نیوزویک، ووگ و …)

۲-‌ مجلات تخصصی

نشریات یا مجلات تخصصی (طراحی گرافیک، پزشکی، کامپیوتری …) از انواع مجله هستند که یک خواننده داخلی دارند زیرا اطلاعات تخصصی و حرفه‌ای را ارائه می‌دهند: پزشکی که می‌خواهد همواره در جریان اخبار روز مربوط به تحولات پزشکی باشد، یا ناشری که می‌خواهد از آخرین اطلاعات مربوط به سخت افزارها و نرم افزارهای جدید نشر باخبر باشد، باید نشریات علمی را مطالعه کند.

۳-‌ مجلات اشتراکی

این مجلات را نمی‌توان در گوشه دکه مطبوعاتی خرید. این مجلات فقط از طریق اشتراک قابل ابتیاع هستند.

وقتی سخن از طراحی مطبوعاتی می‌کنیم، بسیاری از افراد به مجلات معروفی که در بالا به آن‌ها اشاره شد فکر می‌کنند. اما برخی از مجلات دایره محدودتری دارند و مثلا در یک دانشگاه چاپ و توزیع می‌شوند. اگر تاکنون تجربه طراحی مجله را نداشته‌اید، کار جذاب و دلنشین به‌نظر خواهد رسید.

شروع طراحی مجله

برنامه‌ریزی و نظم دهی دقیق اولین گام برای طراحی مجله است. کار اصلی طراح، خلق یک نقشه، یک الگو یا برای طراحی و صفحه آرایی مجله است که شبیه به آماده سازی و نظم دهی بولتن است.

تصمیماتی که باید پیش از شروع طراحی گرفت:

۱-‌ هدف یا وظیفه مجله چیست؟
۲-‌ مشخصات مخاطب چیست: سن، جنس و درآمد مالی؟
۳-‌ مجله چه نوع شخصیت یا تصویری خواهد داشت: محافظه کارانه، پیچیده یا شاد؟
۴-‌ انواع مجله در کجا به فروش می‌رسد یا عرضه می‌گردد؟
۶-‌ با چه تناوبی مجله منتشر خواهد شد؟
۷ -‌ اگر مجله گاهنامه است، غالبا طی چه مدت منتشر خواهد شد؟
۸-‌ از چند رنگ استفاده خواهد شد؟
۱۰-‌ اندازه مجله چقدر خواهد بود؟
۱۱-‌ از چه نوع تصاویری استفاده خواهید کرد؟
۱۲-‌ مطالب ثابت یا منظم چگونه خواهند بود؟
۱۳-‌ آیا مقالات در جفت صفحات روبروی هم آغاز می‌شود؟
۱۴-‌ چه بخشی از فضای مجله به آگهی‌ها، مقالات و سلسله مطالب اختصاص خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  قانون کپی رایت در ایران

تثبیت یک هویت بصری

خوانندگان مجله، جلوه آشنای مجلاتی را که می‌خرند، دوست دارند و آنها مایلند مجله خودشان را به‌سرعت در میان انبوه مجلات روی پیشخوان دکه‌های مطبوعاتی تشخیص دهند. پیش از این درباره بازتابهای منفی نسبت به تغییرات بحث شد. خوانندگان از تغییرات طراحی در مجله‌شان متنفرند به‌همین علت است که پر سابقه‌ترین مجلات همچنان نسبت به چارچوب کلیه اولیه مجله همچنان وفا دارند. مثلا مجله نیویورک که عمری طولانی دارد، حدود ۵۰ سال است که با قطعی ثابت همچنان منتشر می‌شود. فقط طی سالهای اخیر با تغییر مالک آن، تغییراتی در طراحی مجله را تجربه کرد، تغییری که بیانگر تلاش آن برای جذب مخاطبین جدید است.

در شماره ۲۹ سپتامبر ۱۹۹۲ در مجله نیویورک تایمز، مقاله‌ای به قلم والتر گودمن منتقد به چاپ رسید که دیدگاهی جدید در بررسی مجله داشت:

«فهرست مطالب (دو کلمه‌ای که دیگر دیده نمی‌شود) بسیار تغییر کرد. شلوغ‌تر و پرسرو صداتر با حروف بزرگ سیاه که کالاها را طبقه‌بندی می‌کنند… حال تغییر مهمی روی داده است، نه صرفا به‌این دلیل که یک فهرست مطالب ملایم جای خود را به جای یک فهرست شلوغ داده، بلکه به‌این دلیل که به چنان شأن نازلی سقوط کرده که نیویورکر همواره از آن اجتناب می‌کرد.»

منبع: کتاب صفحه آرایی، مارسل لاپوتور، ترجمه: فرهاد گشایش

[تعداد: ۱۶   میانگین: ۴.۸/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ