خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

نکات مهم نگارش پروپوزال دانشجویی

پروپوزال دانشجویی
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۵
بروزرسانی: ۲۶ آذر ۱۳۹۸

پروپوزال یکی از دغدغه‌های دوره تحصیل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا بوده و پیش‌نویس پ‍ژوهشی است که دانشجو می‌بایست برای اخذ مدرک تحصیلی خود انجام دهد.
رعایت نکات مهم نگارش پروپوزال دانشجویی الزامی است چراکه شما به معرفی موضوعی که برای پایان‌نامه خود انتخاب کرده‌اید ، توضیح اهمیت آن موضوع ، ذکر پ‍‍ژوهش‌هایی که در گذشته در این‌باره صورت گرفته، و نتایجی که فکر می‌کنید از تحقیق خواهید گرفت می‌پردازید. هم‌چنین روش‌هایی که در پژوهش از آن‌ها بهره خواهید گرفت را ذکر می‌کنید.

نکات مهم نگارش پروپوزال دانشجویی ، شکل‌بندی بنیادین همه‌ی پروپوزال‌ها، همواره باید شامل ترکیب‌بندی، عنوان‌بندی‌ها و بخش‌های زیر باشد :

۱-انتخاب موضوع

اولین گام برای نوشتن پروپوزال، انتخاب موضوع است. موضوع پروپوزال باید معیارهایی داشته باشد؛ خلاصه آن به شرح زیر می‌باشد:

 • مناسب دار بودن موضوع: یعنی جزء موضوعات اولویت دار باشد.
 • پرهیز از موضوعات تکراری در انتخاب طرح: پروپوزال نویس در ابتدای کار، باید نظری اجمالی به کارهای سایر محققین داشته باشد تا موضوع وی تکراری نباشد. البته زمانی یک موضوع تکراری است که تمامی ابعاد تحقیق و موضوع مانند هم باشند.
 • قابلیت اجراء بودن موضوع: یعنی آیا تمامی امکانات و شرایط لازم برای انجام تحقیق درخصوص موضوع انتخاب شده فراهم است؟ اگر یک موضوع تمامی ویژگی‌های لازم را داشته باشد، اما قابل انجام نباشد، موضوع خوبی نخواهد بود.
 • کاربردی و مقرون به صرفه: مطالعاتی در اولویت پژوهشی قرار دارند که با حداقل هزینه، جنبه کاربردی داشته باشد.
 • نداشتن موانع اخلاقی: در تحقیقات، رضایت‌مندی و حفظ حرمت انسانی و محرمانه نگاه داشتن اطلاعات بسیار ضروری است.
 • مقبولیت سیاسی و فرهنگی: موضوع مورد مطالعه باید مورد پذیرش فرهنگ و عرف جامعه باشد.

۲- نوشتن عنوان موضوع

مهمترین و پربیننده‌ترین قسمت پروپوزال، عنوان موضوع می‌باشد. پس در انتخاب عنوان بسیار دقت باید نمود.

 • دربرگیرنده تمام محتویات کار مطالعاتی باشد.
 • از به‌کار بردن کلمات غیر مصطلح و کلمات انگلیسی که معادل فارسی دارند، اجتناب شود.
 • از عناوین اختصاری استفاده نشود.
بیشتر بخوانید  اثر تناسب حاشیه بر زیبایی صفحه آرایی

۳-‌ بیان مسئله یا مشکل (ضرورت اجرای پژوهش)

یکی از موارد ضروری در اجرای پژوهش، بیان مسئله است. یعنی چه مشکل یا مسئله ای ذهن پژوهشگر را به خود مشغول ساخته و انجام تحقیق را سبب شده است.

 • بیان مسئله باید مختصر و دقیق (حداکثر ۱ صفحه) و با ذکر منابع نوشته شود.
 • ماهیت، شدت، وسعت و عوامل موثر بر مسئله با جملاتی کوتاه ذکر شود.
 • با توضیح و ارائه راه حل، اهمیت موضوع طرح و ضرورت آن را توجیه نمایید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که پس از بیان مسئله، باید تمامی مخففها و اصطلاحات و منابع مورد استفاده در پاورقی توضیح داده و نوشته شوند.

۴-‌ بررسی منابع و ادبیات تحقیق

در بررسی منابع، با مراجعه و مطالعه کتب، مجلات، تماس با سایر محققین و استفاده از بانکهای الکترونیک، می‌توان از تجربیات و نتایج به‌دست آمده استفاده کرد و از روشها و تحلیلهای آماری آنها برای یک تحقیق مفید و درست بهره برد.

۵-‌ اهداف، سوالات، فرضیات

اهداف یک پروژه تحقیقاتی، با توجه به موضوع پژوهش، خلاصه آنچه که باید با انجام مطالعه و تحقیق به آن برسیم را بیان می‌کند.

 • هدف کلی؛ هدف کلی در واقع همان عنوان مطالعه است با این تفاوت که با لغتهای قابل اندازه‌گیری مثل «تعیین یا شناخت» که معنی و کاربرد دقیق و واضحتری دارند، شروع می شود.
 • اهداف اختصاصی (ویژه یا جزیی)؛ اهداف جزئی در واقع جزئی از هدف کلی هستند و اگر به خوبی تنظیم شوند، محقق را به طراحی روش تحقیق و نحوه گردآوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها هدایت خواهند نمود.

۶-‌ بیان متغیرهای تحقیق و تعریف آنها

متغیرها در واقع داده‌هایی هستند که محقق در صدد جمع‌آوری و تحلیل است. به طور کلی، متغیرها به دو دسته اصلی کمی و کیفی تقسیم می شوند. مبنای این تقسیم‌بندی این است که متغیرهای کمی مقادیر مختلف به خود می‌گیرند و متغیرهای کیفی حالات مختلف به خود می‌گیرند.

بیشتر بخوانید  چگونه نامه نگاری کنیم؟

۷-‌ متدولوژی تحقیق

در این بخش نوع مطالعه (توصیفی یا تحلیلی) و جامعه موردنظر را که تحقیق بر روی آن صورت می‌گیرد، باید توضیح داده شود. در این مرحله بهتر است با کمک مشاور آماری یا مشاور روش تحقیق آگاه به تجزیه و تحلیل داده‌ها، حجم نمونه و روش تحلیلهای آماری را مشخص کرد.

۸-‌ فهرست منابع

در این بخش مشخصات منابع مورد استفاده در متن پروپوزال ارائه می‌گردد و فهرست منابع فارسی و انگلیسی همراه با هم نوشته می شود.

شیوه نگارش

اصولاً هر پروپوزال پژوهشی باید همه عناصر کلیدی مندرج در فرآیند پژوهشی را داشته باشد و اطلاعات کافی را به خواننده بدهد.ممکن است هر فرد یا نگارنده پروپوزال، پژوهش بسیار خوب و با کیفیتی داشته ولی به‌دلیل اینکه نتوانسته پروپوزال خود را خوب نگارش کند؛کار وی رد شده است.حال برای بهتر بودن پروپزالتان باید این موارد را رعایت کنید:

عنوان

عنوان پژوهشی باید مختصر و توصیفگر باشد. در صورت امکان، عنوانی روشنگر و جذاب انتخاب کنید. یک عنوان خوب توجه خواننده را جلب کرده و باعث می‌شود او جهت‌گیری مثبتی به پروپوزال پیدا کند.

چکیده

چکیده خلاصه کوتاهی از کل پروپوزال است که نباید بیش از حدود ۳۰۰ کلمه باشد. چکیده باید شامل بیان مسئله، ضرورت پژوهش، روش و یافته‌های اصلی پژوهش باشد. چکیده بخش مهمی در پروپوزال است. زیرا خواننده در ابتدا پس از خواندن عنوان، به این بخش مراجعه می‌نماید.

مقدمه

هدف اصلی از نگارش مقدمه، ایجاد پیشینه یا بستر لازم برای مسئله پژوهشی شماست. اگر مسئله در بستر حوزه پژوهشی بسیار دقیق و روزآمدی جای گرفته باشد، اهمیتش آشکار خواهد شد. بنابراین بهتر است مسئله پژوهش خود را بر بستری از حوزه‌های داغ و امروزی یا بر حوزه‌های قدیمی‌تر که هنوز مورد توجه است؛ جای دهید.
مقدمه معمولاً با عبارتی کلی درباره حوزه مسئله پژوهش و تمرکز بر مسئله‌ای خاص آغاز میشود. به دنبال آن نیز توجیه یا دلیل منطقی پرداختن به چنین مطالعه‌ای می‌آید. مقدمه معمولاً موارد زیر را در بر میگیرد:
۱- بیان مسئله پژوهش، که اغلب با عنوان هدف از پژوهش نیز نام برده می شود
۲- ارائه دلیل منطقی مطالعه پیشنهادی
۳- شرح مختصر مباحث عمده و مسائل فرعی
۴- شناسایی متغیرهای مستقل و وابسته مطالعاتی
۵- تعیین حدود یا مرزهای پژوهش پیشنهادی برای رسیدن به تمرکزی روشن
۶- ارائه تعاریفی از مفاهیم کلیدی

بیشتر بخوانید  تنظیمات حرفه‌ای ورد با سکشن بندی

روش

اصل راهنمای نگارش بخش روش این است که باید در بردارنده اطلاعات کافی باشد تا خواننده بتواند تعیین کند که آیا روش شما معتبر است یا نه.
لازم است نشان دهید که از روشهای جایگزین نیز شناختی کافی دارید، و بر اساس این شناخت به گونه‌ای از روش خود دفاع کنید که گویی مناسبترین و معتبرترین راه پرداختن به مسئله پژوهشی است.

نتایج

از مهمترین نکات مهم نگارش پروپوزال دانشجویی لزوم وجود تصویری از نوع داده‌هایی که می‌خواهید گرد آورید و شیوه‌هایی که به کار خواهید برد؛ داشته باشید تا بتوانید به مسئله پژوهش پاسخ دهید یا فرضیه‌تان را به محک آزمایش درآورید.

مذاکره

پس از پایان نگارش پروپوزال و ارائه یک نسخه چاپی آن به هیأت تصمیم گیرنده، بهتر است مذاکره‌ای حضوری نیز با آنان برای توجیه و دفاع از پروپوزال انجام شود.

نکات مهم

منابع استفاده شده باید علمی پژوهشی باشند.
در بیان مسئله باید منابع بکار رفته رو در پانوشت، ارجاع درون متنی داد.
به پرسشهای اساسی که در متن ذکر می‌کنید؛ باید حتما به آنها پاسخ دهید.
فرضیه یا سوال را پس از ارائه طرح، نمی توانید تغییر بدهید زیرا در روز دفاع باید سوال و فرضیات را مدنظر داشته باشید.

[تعداد: ۱۰   میانگین: ۴.۸/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ