پروپوزال چیست؟

آخرین بروزرسانی: 15 بهمن 1402
2918
0
پروپوزال چیست
چرا خدمات نشرآنلاین

پروپوزال چیست؟

پروپوزال به معنای “طرح پیشنهادی” است که بصورت تنظیم شده و صفحه بندی شده در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر پروپوزال یک سند مکتوب است که با هدف ترغیب سازمان به پذیرش یک اقدام خاص یا تأمین بودجه برای یک پروژه خاص به سازمان ارائه می‌شود. یک پروپوزال می‌تواند رسمی یا غیر رسمی باشد، اما معمولاً به شکل یک پیشنهاد تجاری است. این نوع پیشنهاد معمولاً توسط مشاغلی ارائه می‌شود که به دنبال سرمایه گذاری از سرمایه گذاران خطرپذیر هستند یا به دنبال تضمین قراردادها از سازمان‌های دولتی هستند. در این پست وبلاگ، انواع مختلف پروپوزال‌ها را بررسی خواهیم کرد و نکاتی در مورد چگونگی نوشتن یک پیشنهاد موفق ارائه خواهیم کرد.

پروپوزال چیست

عناصر تشکیل دهنده پروپوزال

۱) مقدمه

 • معرفی پروپوزال: اگر پروپوزال را در پاسخ به یک “درخواست پروپوزال” (RFP) ارسال می‌کنید، مقدمه‌ای برای آن فراهم کنید که در آن شماره، تاریخ، شماره تماس با مشتری یا کارفرما و غیره آورده شده باشد. در غیر اینصورت، دلیل ارسال پروپوزال، دریافت‌کننده آن (با نام) و چگونگی پاسخ مورد انتظارتان را در مقدمه ذکر کنید.
 • معرفی سازمان ارسال‌کننده پروپوزال: سازمان ارسال کننده را به روشنی معرفی کرده و بر ارزش نقش آن برای کارفرما یا مشتری تاکید کنید.
 • سوابق کاری: تجارب و سوایق کاری سازمان یا شرکت خود را بطور خلاصه ذکر کنید.

2) محصولات و خدمت ارائه شده

 • ساختار: معماری طراح شده برای محصولات یا خدمات ارائه شده را شرح دهید.
 • پیکربندی: نحوهٔ پیکربندی محصولات توسط خود یا مشتری را بیان کنید.
 • جنبه های خاص و مزایا: اصلی‌ترین جنبه‌های محصولات پیشنهادی و مزایای مربوط به آنها را شرح دهید.
 • مشخصات: عملکرد و سایر مشخصات محصولات پیشنهادی را شرح داده و یا در ضمیمه پروپوزال بیاورید.

 3) خدمات ارائه شده

 • بکارگیری: نحوه نصب و بکارگیری را شرح دهید.
 • یکپارچه سازی: نحوه یکپارچه‌سازی با محیط موجود را شرح دهید.
 • نگهداری و پشتیبانی: نگهداری و پشتیبانی فراهم شده برای مشتری را بیان کنید.
 • روش تحویل: روش تحویل خدمات و رویه‌های مربوطه را بیان کنید.
 • کاهش ریسک: تعریف واقع بینانه‌ای از ریسک‌های مواجه با پروژه و نحوه کاهش آنها ارائه دهید.
 • تضمین کیفیت: شرح آنچه برای تضمین کیفیت انجام خواهید داد.

۳) تجارب و سوابق کاری مرتبط

 • خلاصه‌ای از پروژه‌های انجام شده: توصیف پروژه‌های مشابهی که قبلاً توسط شرکت انجام شده است.
 • مراجع و شواهد: شواهد و نقطه نظرات مشتریان قبلی خود را ذکر کنید.

۴) هزینه و قیمت گذاری

 • روش تعیین قیمت: قیمت مورد نظر چگونه محاسبه شده است؟
 • قیمت گذاری: قیمت محصولات و خدمات خود را بیان کنید.
 • نحوه پرداخت: نحوه پرداخت قیمت محصولات یا خدمات خود توسط مشتریان را بیان کنید.
 • موارد قانونی: هرگونه موارد و نیازمندی های قانونی مورد نیاز قراردادها را بیان کنید.
پروپوزال چیست

انواع پروپوزال

 • پروپوزال تجاری (رسمی): شرکت‌ها زمانی که می‌خواهند پروژه یا قراردادی را قبول کنند، این نوع پیشنهاد را به مشتریان بالقوه خود ارائه می‌دهند و خواننده را متقاعد می‌کند که در شرکت سرمایه گذاری کند یا محصولات یا خدمات آن را خریداری کند. همچنین شامل اطلاعاتی در مورد پروژه پیشنهادی، از جمله محدوده، جدول زمانی و هزینه است. این نوع پروپوزال توانایی‌ها، تجربیات و منابع شرکت را تشریح می‌کند و باید به اندازه کافی قانع کننده باشد تا خواننده را وادار به اقدام کند.
 • پروپوزال غیر رسمی: پروپوزال غیررسمی مانند پروپوزال تجاری نیست، اما همچنان یک طرح یا ایده را با هدف گرفتن تایید از گیرنده ارائه می‌دهد و مناسب پروژه‌های تیم داخلی است. ساختار این پروپوزال نمایی کلی و روشن از اهداف، دامنه و نتایج مورد انتظار را ارائه می‌دهد.
 • پروپوزال شخصی: پروپوزال شخصی به پروپوزال گفته می‌شود که شامل هیچ گونه مبادله پولی نباشد. ممکن است برای پیشنهاد ازدواج، شروع یک کار تجاری جدید با هم یا به سادگی درخواست دوستی از کسی استفاده شود.

نحوه نوشتن پروپوزال

اگر نیاز به نوشتن پروپوزال دارید، احتمالاً از خود می‌پرسید که چگونه آن را انجام دهید. این بخش یک راهنمای دقیق در مورد نوشتن یک پروپوزال، همراه با نکات و توصیه‌هایی در مورد مواردی که باید در آن گنجانده شود تا پروپوزال شما تا حد امکان مؤثر باشد، ارائه می‌دهد.

پروپوزال سندی است که یک ایده، طرح یا پروژه را ترسیم می‌کند و معمولاً در محیط‌های تجاری برای متقاعد کردن مشتریان، سرمایه‌گذاران یا شرکای بالقوه برای حمایت از سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. نکاتی که در نوشتن پروپوزال می‌تواند به شما کمک کند عبارتست از:  

 1. توجه به مخاطب پروپوزال: قبل از شروع نوشتن، باید مخاطب هدف خود را بشناسید. این به شما کمک می کند تا مشخص کنید چه اطلاعاتی را باید در پروپوزال وارد کنید و چگونه آن را ارائه دهید. همچنین لازم است که پیشنهاد متناسب با نیازهای خاص خواننده تنظیم شود.
 2. مقدمه: مقدمه باید به طور مختصر توضیح دهد که پیشنهاد برای چیست و چرا به آن نیاز است.
 3. بیان مشکل: بیان مسئله باید مشکلی را که راه‌حل پیشنهادی به آن می‌پردازد، توصیف کند.
 4. راه‌حل پیشنهادی: راه‌حل پیشنهادی باید با جزئیات مشخص شود، از جمله هر گونه اطلاعات مرتبط در مورد نحوه کار و چرایی بهترین گزینه.
 5. طرح اجرا: طرح اجرا باید نحوه اجرای راه‌حل پیشنهادی، از جمله اقدامات ضروری یا منابع موردنیاز را توضیح دهد.
 6. بودجه: با هر پیشنهادی که نیاز به سرمایه‌گذاری مالی دارد، باید بودجه‌ای گنجانده شود و جزئیات آن نوشته شود و برای چه چیزی استفاده می‌شود.
 7. نتیجه گیری: نتیجه‌گیری باید نکات اصلی پیشنهاد را خلاصه کند و اهمیت آن را تکرار کند.
پروپوزال چیست

نکاتی برای نوشتن یک پروپوزال موثر

 انواع مختلفی از پروپوزال‌ها وجود دارد و هیچ پاسخ یکسانی برای این سوال وجود ندارد اما اکثر آنها از ساختار مشابهی پیروی می‌کنند. با این حال، چند نکته کلی وجود دارد که می‌تواند به موثرتر شدن پیشنهاد شما کمک کند:  

1. آن را کوتاه و دقیق نگه‌دارید.

بهترین پیشنهادها واضح، مختصر و آسان برای خواندن هستند. این بدان معنا نیست که شما باید جزئیات مهم را قربانی کنید، بلکه سعی کنید تا حد امکان در نوشتن خود کارآمد باشید.

2. آن را شخصی کنید.

پیشنهاد شما باید متناسب با مشتری یا موقعیت خاص باشد. پیشنهادهای عمومی نسبت به آنهایی که به وضوح بر نیازهای خواننده متمرکز شده‌اند، احتمال موفقیت کمتری دارند.

3. یک مورد قوی برای راه‌حل خود ایجاد کنید.

پیشنهاد شما باید خواننده را متقاعد کند که راه‌حل شما بهترین گزینه موجود است. حتماً در صورت امکان از ادعاهای خود با داده‌ها یا مثال‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید.

4. با دقت تصحیح کنید!

اشتباهات تایپی و سایر خطاها به اعتبار شما آسیب می‌زند، بنابراین قبل از ارسال پیشنهاد خود را به دقت تصحیح کنید.

نتیجه گیری

پروپوزال یک پیشنهاد کتبی از طرفی به طرف دیگر برای توافق در مورد چیزی است. پروپوزال‌ها را می‌توان در بسیاری از موقعیت‌های مختلف استفاده کرد، مانند قراردادهای تجاری یا طرح‌های پروژه. یک پرپوزال خوب شامل یک پیشنهاد واضح و مختصر و همچنین هرگونه جزئیات لازم در مورد شرایط توافق خواهد بود. اگر در حال بررسی پروپوزالی هستید، حتماً تحقیق کنید و یک پیشنهاد قوی تهیه کنید که به نفع هر دو طرف باشد.

این مقاله رو دوست داشتید؟

میانگین امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازها 18

نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید