خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

طراحی کتاب و نشریه الکترونیک

نشر الکترونیک چیست؟

نشر الکترونیک یکی از انواع خروجی کار از جمله کتاب، بروشور، مجله، روزنامه و… به صورت الکترونیک است؛ که می‌توان برروی وب و یا سایر روش‌های دیجیتال منتشر نموده و در دسترس مخاطبان قرار داد. همچنین قابلیت به روز رسانی و اصلاح مطالب بدون صرف زمان و هزینه‌های متداول در کتب چاپی ازجمله مواردی است که موجب استقبال مخاطبان و ناشران می‌گردد. با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش بیش از پیش تعداد کاربران ابزارهای الکترونیکی، نشر الکترونیک گزینه مناسبی برای انتشار کتاب، مجله، کاتالوگ و … می باشد.

از مهمترین امکانات نشریات الکترونیک می توان به موارد زیر اشاره کرد

نظارت، جستجو، پشتیبانی شاید سه کلمه کلیدی کارگشا در نشر الکترونیک باشد. اما از مهم ترین مزایای نشر الکترونیک می توان به موارد زیر را اشاره داشت:

 • کاهش هزینه های تولید و چاپ
 • مطالعه روی انواع دستگاه های هوشمند (موبایل، تبلت و …)
 • انتقال خواننده به مطلب مورد نظر با کلیک بر روی فهرست
 • امکان لینک گذاری بر روی متون و تصاویر
 • جستجوی سریع و آسان
 • عدم نیاز به فضای گسترده فیزیکی برای آرشیو نشریات، مجله ها و کتاب ها
 • عدم نیاز به توزیع پستی
 • قرار دادن فایلهای صوتی و ویدئویی
 • وجود هایپر لینک ها و استفاده از اطلاعات تکمیلی
 • امکان نشر با شمارگان پایین
 • خروجی های epub . wsf . html

مزیت های کتاب و نشریات الکترونیک

کاهش هزینه‌های تولید و چاپ کتاب و نشریه

انتشار فقط یک نسخه از کتابهای الکترونیکی در محیط وب و دسترسی همزمان همه خوانندگان به آن، موجب می‌شود تا برخلاف کتابهای چاپی نیاز به انتشار شمارگانی بالا از یک کتاب نباشد.

عدم نیاز به فضای فیزیکی برای انبار‌کردن کتاب و نشریه

یکی از مشکلاتی که ممکن است ناشران با آن روبه‌رو شوند، انبارکردن کتابها قبل از توزیع و نیز نگه داری نسخه‌های اضافی است. نشر کتاب و نشریه در قالب الکترونیکی نیاز به فضای فیزیکی برای انبارکردن کتاب ندارد، زیرا همه اطلاعات در قالب دیجیتال ذخیره می‌شود. علاوه بر این، اگر محیط نگه ‌داری کتابها از شرایط مناسبی برخوردار نباشد به نسخ چاپی به مرور زمان آسیب خواهد رسید. ولی کیفیت اطلاعات دیجیتال همواره یکسان می‌ماند.

عدم نیاز به توزیع و ارسال کتاب به نقاط دیگر

یکی از مشکلاتی که ناشران به ویژه در کشور ما با آن روبه‌رو هستند، عدم توزیع سریع، مناسب و کم هزینه کتاب ها و نشریات در شهرهای مختلف است. کتاب ها و نشریات الکترونیکی نیاز به توزیع و یا ارسال به نقاط دیگر ندارند، اما باید به نحو مناسبی خوانندگان را از انتشار آنها مطلع ساخت.

عدم‌ برگشت کتاب از سوی کتاب‌فروشان به دلایل مختلف

از آنجا که تنها یک نسخه از کتاب الکترونیکی تولید می‌شود و در محیط وب در دسترس قرار می‌گیرد، ناشران هیچ‌گاه با مشکل برگشت کتاب از سوی کتاب‌فروشان و توزیع‌کنندگان روبه‌رو نخواهند شد.

جلوگیری از تمام‌شدن نسخه‌های چاپی

یکی از مشکلاتی که خوانندگان به ویژه برای خرید کتاب ها و نشریات مرجع‌ پر استفاده و کمیاب با آن رو‌به‌رو هستند، دسترسی به آثاری است که همه نسخه‌های چاپی آنها در بازار نشر به فروش رفته و ناشر به دلایل مختلف دیگر اقدام به انتشار چاپ های جدید از آن نکرده است. به این گونه کتاب ها و نشریات اصطلاحاً کتاب و نشریه خارج از چاپ می‌‌گویند. نشر کتاب و نشریه در محیط وب این فرصت را به ناشران می‌دهد که هیچ‌گاه با مشکل به اتمام رسیدن نسخه‌های چاپی روبه‌رو نشوند و خوانندگان همواره بتوانند برای خرید کتاب و نشریه مورد نظرشان اقدام کنند.

مشاهده تعرفه کتاب و نشریات الکترونیک