خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

نکات صفحه آرایی کتاب کودکان

کتاب کودکان
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۲۴ دی ۱۳۹۸

یکی از اهداف مهم در صفحه آرایی کتاب کودکان، ایجاد انگیزه بیشتر برای خواندن، راحتی در خواندن و ایجاد زیبایی با به کارگیری عناصر بصری معقول است. تصویرسازی زیبا و حرفه ای در کنار صفحه آرایی خوب و مناسب با موضوع کتاب می تواند رغبت خواننده و مخاطب را افزایش داده و کمک موثری در توسعه و رشد فرهنگ داشته باشد و ذائقه بصری کودکان را به‌عنوان خوانندگان کتاب، اصلاح و تقویت کند. اگر می‌ خواهید طراحی و انتشار کتاب باید واقعیت‌های خاصی که در روند طراحی کتاب وجود دارد از قبل بدانید. به این ترتیب می‌توانید با اطلاعات کامل و چشمان باز به روند کار بپردازید.

نکات مهم در صفحه آرایی کتاب کودکان

کتاب کودک، از آن‌دسته کتاب های مصور هست که در صفحه آرایی آنهــا، علاوه بر طرح یک ســاختار کلی برای صفحه آرایی کتاب و شــکل صفحه عنوان، نیاز اســت که صفحه آرا شــناخت کافی ازمفهوم ترکیب هنری یا کمپوزیســیون و بــه طور کلی مبانی هنرهای تجسمی داشته باشد تا بتواند در صفحه، درباره عوامل بصری، تصمیمات مقتضی مناسب و مطلوبی اتخاذ کند. همچنین جای گذاری درست،‌ برش مناسب تصاویر و تعیین صحیح جایگاه قرارگیری متون در صفحه آرایی کتاب کودک بسیار اهمیت دارد.

صرف اینکه کتابهای کودک کوتاه‌تر هستند به این معنی نیست که طراحی ساده و صرف زمان کمتری را در پی خواهند داشت. روند چاپ نیز به تبع آن کوتاه تر و ساده تر نخواهد بود. مهم نیست که داستان و شخصیت‌های شما چقدر عالی باشد، طراحی و تصاویر کتاب ضعیف کودکان باعث موفقیت شما و فروش شما در هنگام انتشار کتابهای کودکان خواهد شد.

نکات لازم برای شروع صفحه آرایی کتاب کودکان

  • گروه سنی مخاطبان جوان خود را بشناسید و طراحی جلد را برای آنها هدف قرار دهید.
  • عنوان کتاب را به روشی جالب طراحی کنید و مطمئن شوید که از آن برجسته است.
  • اطمینان حاصل کنید که تصویر جلد شما پیش نمایش داستان را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد و کنجکاوی ایجاد می‌کند.
  •  رنگ‌ها و حروف متن را انتخاب کنید که مطابق با روحیه داستان باشد.
  • سعی نکنید که چرخ را دوباره اختراع کنید. اطمینان حاصل کنید که جلد کتاب کودکان شما با روحیه کتابهای کودکان دیگر طراحی شده است.
  • برای کتابهای کودکان، لام است که درمورد طراحی طرح کتاب تصویری تمام رنگی را فرابگیرید.
  • انتخاب ابعاد مناسب: در اوایل مراحل انتشار کتاب عکس، شما باید درمورد اندازه متناسب تصمیم بگیرید.
  • به دنبال فونت‌هایی باشید که خلق و خوب بصری مناسب برای کتاب شما ایجاد کند.
شاید برای شما مفید باشد  نکات مهم در عکاسی

اصل سادگی در صفحه آرایی کتاب کودک

همه ما خاطرات دلپذیری از کتابهای مورد علاقه کودکی خود داریم. در صفحه آرایی کتاب کودکان، اصل مهم، رعایت سادگی و پرهیز از پیچیدگی اســت. ســفید خوانی، یعنی وجود ســطوح ســفید علاوه بر حاشــیه ها و رعایــت آن در صفحه آرایی کتاب کودک، بســیار ضروری ســت. از این‌رو نباید صفحات از تصویر و نوشــته کاملا پر شوند و سفیدی نداشته باشند. اما تقســیم این سفیدی‌ها در صفحات، باید با رعایت ضوابط و مبانی بصری صورت گیرد و به ســهولت خواندن و درک مفهوم کمک کند. گروه ســنی کودک نیز باید درنظر گرفته شــود. سفید خوانی کتاب کودک ۶ تا ۷ ساله نسبت به سفید خوانی کتاب‌های نوجوانان بیشتراست.

صفحه آرایی کتاب کودک، باید به القای نوعی نشــاط و ســرزندگی کمک کند و تداعی حالتی جدی و عبوس را نداشته باشد؛ درعین حال کمک به رشــد و شــکوفایی شــعور و هوش کودک نماید و البتــه این هدفها در ترکیب با تصویرسازی‌ها حاصل می‌شود. در صفحه آرایی کتابهای کودکان ، دو صفحه مقابل هم را با تأکید زیاد، باید یک تابلو و یک صفحه دید و در حد امکان، این دو صفحه را به هم مربوط نمود که به صورت یک تابلو دیده شود. یکــی ازروشهای رایج برای رســیدن بــه این هدف، ادامه تصویــر ازیک صفحه به صفحه مقابل است.

روش ادغام حروف و تصاویر

در صفحه آرایی کتابهای کودکان روشی وجود دارد که حــروف دراصطلاح، با تصویر بافته شــده اســت و شــکل ابتدای ســطرها درامتداد تصویر و متأثر از آن می باشــد. این روش، در صفحه آرایی کتابهای کودکان بســیار کاربرد دارد که درآن سطح حروف از عناصر تصویر جلوه می‌کند و یک ســطح خاکستری برای کامل کردن تصویر را تداعی می نماید.

شاید برای شما مفید باشد  صفحه آرایی رسانه های چاپی و مطبوعات

رنگ در طراحی کتاب کودکان

در صفحه آرایی کتابهای کودکان، از زمینه های تمام صفحه رنگی هم برای دستیابی به هدف‌هایی که ذکر شــد، اســتفاده می‌شــود؛ اما باید این زمینه هــای رنگی به گونه ای انتخاب شوند که با تصویرسازیها ترکیب کلی مناسبی داشته باشند و از جلوه آنها نکاهند. در توالــی صفحات هم کودک باید تنوع لازم را حس کنــد و تصمیم‌های یکنواخت در صفحات پیاپی که قابل پیش‌بینی هستند، مردود می باشد.

ورود به کتاب، ارجح اســت که حس ورود و پایان آن، حسی ازتمام شدن و پایان را القا کند. غالب کتابهای کودک، صفحات اندکی دارند و درنتیجه به شــیوه مفتول، صحافی می‌شوند. دراین شیوه صحافی، طراح می‌تواند یک تصویر سراســری را در صفحه وســط کتاب قرار دهد که تنهــا دو صفحه مقابل هم یکپارچه کتاب می باشد.

کادر بندی و حاشیه در صفحه آرایی کتاب کودکان

کادربندی و حاشیه‌گذاری بخش مهمی را در تصویرسازی ایفا می‌کند. ارائه جزئیات بیشتر در خارج از کادر جهت تأکید بر طرح داستان و همچنین مشخص کردن موارد مهمتر با استفاده از کادر بندی می‌تواند استفاده از حاشیه و کادر را فراتر از نمایش محدوده صفحه کند.

ایجاد پرسپکتیو

به وجود آوردن موقعیت مختلف برای بیننده تصاویر باعث می‌شود که با داستان ارتباط بهتری برقرار کند. تغییر زاویه دید، استفاده از سایه‌گذاری باعث ایجاد هیجان در خواننده می‌شود.

تلخیصی از پایـه و اصول صفحه آرایی، مؤلف: کامران افشار مـهاجر

[تعداد: ۲۵   میانگین: ۴.۸/۵]

یک پاسخ به “نکات صفحه آرایی کتاب کودکان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 3 =

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ