چگونه یک رزومه حرفه‌ای بنویسیم؟

آخرین بروزرسانی: 29 بهمن 1399
1931
0
رزومه

مطمئناً نوشتن رزومه حرفه‌ای کاری دشوار و زمانبر است. اگر می‌‌خواهید در شرکتی معتبر استخدام شوید، اولین اقدامی که برای تقاضای آن شغل باید انجام دهید این است که معرفی‌نامه‌ی خود را برای شرکت مورد نظر ارسال کنید. اما چگونه یک رزومه حرفه‌ای بنویسیم؟

به طور خلاصه یک رزومه حرفه‌ای، رزومه‌ای است که در مدت زمان کوتاهی بتواند توجه کارفرما را به خود جلب کند و او را برای برقراری تماس با کارجو ترغیب کند.

در حقیقت، شما با ارسال معرفی‌نامه به کافرما سعی می‌کنید اطلاعات دقیقی از شخصیت، تحصیلات و سوابق شغلی خود به کارفرما ارائه کنید.

رزومه چیست؟

رزومه سندی است حاوی سوابق تحصیلی، شغلی و دستاوردهای یک فرد که معمولاً جهت تقاضای یک موقعیت شغلی ارائه می‌شود. یک رزومه خوب به همراه طراحی صفحه حرفه ای اطلاعات و تجربیات شما را به بهترین شکل ممکن به کارفرما منتقل می‌کند.

یک رزومه حرفه‌ای شامل چه اطلاعاتی است؟

اطلاعات شخصی

شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، تاریخ تولد و شماره تماس (تلفن ثابت و همراه) می‌شود.

تحصیلات

شما در رزومه خود باید به رشته تحصیلی و دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید، اشاره کنید. اگر مدارک دیگری نیز دارید بهتر است آن‌ها را نام ببرید.

سوابق شغلی و حرفه ای

این قسمت یکی از مهمترین بخش‌های رزومه کارجو بوده و محل توجه بسیاری از کارفرمایان است. در این قسمت، لیستی از عناوین و سمت‌های شغلی فرد همراه با جزییات آن درج می‌شود.

علایق و دستاوردها

یکی از مواردی که کارفرمایان در رزومه به آن دقت می‌‎کنند، نوع علایق و سرگرمی‌هاست.
توضیحات مرتبط با این بخش باید کوتاه و مختصر باشد. هر چقدر سنتان بیشتر می‌شود، الویت‌ها و علایق شما در رزومه، به مرور کوتاه‌ و پر اهمیت‌ می‌شود.

مهارت‌های فردی

مهارت‌های ابتدایی که کارفرما انتظار دارد در رزومه فرد ببیند عبارتند از:

  • تسلط به یک زبان غیرفارسی
  • توانایی کار با نرم‌افزارهای Microsoft Office مانند Word، Excel، Powerpoint و …
  • توانایی جستجو در اینترنت تسلط به ابزارهای آنلاین مرتبط شغلی

این ها موارد ابتدایی و لازمه بسیاری از مشاغل امروزه هستند، اما چنانچه مهارت‌های شغلی شخص زیاد باشد، نوشتن یک رزومه براساس مهارت‌ها می‌تواند روند استخدام را تسریع کند.

تجربیات و دوره های تخصصی

درج این قسمت در رزومه جنبه اختیاری دارد. جهت ارسال درخواست برای یک کار تخصصی، بهتر است اطلاعاتی درباره گذراندن دوره‌های آموزشی و یا تجربیات مهم در پروژه‌های مرتبط بصورت لیستی از عبارات خلاصه شده بر حسب تاریخ (از امروز به گذشته) در این قسمت درج ‌شود.

حضور در کنفرانس ها و همایش ها

جهت درخواست کار برای انجام کارهای علمی و تحقیقاتی، ذکر تجربیات شرکت در کنفرانس‌های علمی و تخصصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارجاعات

بسیاری از کارفرمایان در مرحله مطالعۀ رزومه، درستی سوابق را بررسی نخواهند کرد. بنابراین اگر در رزومه خود با کمبود فضا روبرو هستید می‌توانید این قسمت را حذف کنید و در صورت درخواست، شماره تماس کارفرمایان پیشین خود را در اختیار کارفرمای جدید قرار دهید.

رزومه حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

  • رزومه باید با در نظر گرفتن یک موقعیت شغلی خاص نوشته شود تا مهارت‌های فرد با شرایط استخدامی آن شغل، بیشترین مطابقت را داشته باشد.
  • بخش‌بندی رزومه باید ساختاری منطقی داشته باشد تا به راحتی قابل مطالعه و مفهوم باشد.
  • باید کوتاه و مختصر بوده و در عین حال، حاوی اطلاعات مفید باشد.
  • محتوای رزومه نباید غلط املایی و دستور زبانی داشته باشد. نوع و اندازه فونت رزومه باید خوانا باشد.
این مقاله رو دوست داشتم
5/5 - (3 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید