صفحه آرایی چیست؟

آخرین بروزرسانی: 15 آبان 1400
2321
9
صفحه آرایی

صفحه آرایی چیست؟

صفحه‌آرایی Page Layout هنر چیدمان محتوا به صورت اصولی و زیبا در کنار هم، برای خوانش بهتر مطالب است. صفحه آرایی مرحله‌ی مهمی از تولید یک اثر است که به آن شخصیت و روح می‌بخشد. در صفحه آرایی (صفحه بندی) کتاب،‌مجله، نشریه و … نکات مهم و ظریفی وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند باعث دست یابی صفحه آرا به یک صفحه آرایی قوی و حرفه ای شود. توجه به نکات مهم صفحه آرایی در کنار شناخت مخاطب می‌تواند اثر مهمی در رسیدن به نتیجه مطلوب صفحه آرایی بگذارد.

متاسفانه در برخی از موارد صفحه آرا هنگام صفحه آرایی، فقط کارفرما (سفارش دهنده) را در برابر خود تصور می‌کند و به نوع مخاطبان توجه کمتری می‌کند و یا اصلا توجهی نمی‌کند. صفحه آرا باید بتواند متون و عناصر بصری را با توجه به نوع مخاطبان طوری کنار هم قرار دهد که خواننده را به پیگیری و خواندن ترغیب کند. این مهارت با کسب دانش، تمرین مداوم و شناخت مخاطب محقق می‌شود.

صفحه آرایی بعنوان بخشی از طراحی گرافیک هنری است که باید مخاطب را در برابر خود متوقف کند، توجه او را به خود جلب کند و او را به پیگیری، ترغیب و خواندن مطالب وادار کند.

اهداف صفحه آرایی

همانطور که پیش‌تر گفته شد صفحه آرایی هنر چیدمان محتوا و اطلاعات در کنار یکدیگر است که به تنظیم وعرضه‌ی مجموعه‌ای از انواع محتوا مانند متن و تصویر بصورت جداگانه یا ترکیبی از آن‌ها در فضا و محدوده‌ای مشخص مانند صفحه می‌پردازد. این اعمال در صفحه آرایی برای رسیدن به اهدافی انجام می‌شود که مهمترین اهداف صفحه آرایی شامل موارد زیر است.

 • محتوا و اطلاعات را به بهترین و زیباترین شکل به مخاطب منتقل کن د.
 • مخاطب را متوجه و مشتاق پیگیری آن محتوا و اطلاعات کند.

متن و تصویر در صفحه آرایی

در صفحه آرایی تمام کلمات و حروف به عنوان متن شناخته می‌شوند و انواع عکس، طرح، جدول و شکل به‌عنوان تصویر یا عناصر بصری هستند. لذا تمام اطلاعاتی که در صفحه قرار می‌گیرند، یا از جنس متن هستند یا از جنس تصویر.

موارد مهم و تعیین کننده در صفحه‌آرایی

رعایت اصول صفحه آرایی

با توجه به ماهیت صفحه آرایی مبنی بر تاثیر سلیقه و سبک طراح و صفحه آرا بر کار، صفحه آرایی اصول و قواعد دارد که باید آن‌ها را رعایت کرد تا از ایجاد نقص و مشکلات در کار جلوگیری کرد. این قواعد و اصول صفحه آرایی نه تنها مهم هستند، بلکه باعث تاثیر مثبتی در زیبایی و جذابیت کار دارند لذا باید به آنها توجه ویژه‌ای شود.

مخاطب محوری در صفحه‌آرایی

از آنجاکه هدف یک کار گرافیک، انتقال اطلاعات مشخصی به مخاطب است، صفحه‌آرایی (صفحه بندی) باید با توجه به خصوصیات مخاطب انجام شود. مثلاً صفحه‌آرایی یک کتاب برای کودکان با صفحه‌آرایی برای بزرگسالان متفاوت خواهد بود. به همین دلیل نوع و اندازه‌‌ی حروف، استفاده از تصویر، ابعاد صفحه و… باید متناسب با مخاطب کودک، نوجوان یا بزرگسال منظور شود. علاوه بر این، باید شخصیت صفحه‌آرایی، با شخصیت مخاطب تناسب داشته باشد. بطور مثال، صفحه‌آرایی برای کودکان شادتر و پرتحرک‌تر، و در مقابل صفحه‌آرایی برای بزرگسالان رسمی‌تر و جدی‌تر است.

ترکیب بندی در صفحه آرایی

ترکیب بندی به معنی قرار گرفتن اجزاء مختلف در کنار هم و تشکیل یک “کل” واحد است. در یک صفحه آرایی خوب محل قرارگیری متن و تصویر در توازن و تعادلی با یکدیگر قرار دارند که حس مطلوبی به بیننده القاء می‌کنند.
با جابجایی اجزاء مختلف در صفحه آرایی می توانید به این حس خوب که همان حس جذابیت و زیبایی است دست پیدا کنید. در یک طراحی و صفحه آرایی زیبا، ترکیب تصاویر، خطوط، متون، رنگ ها، سایه ها، شفافیت تصاویر، و غیره به صورت متوازن و درست در کنار یکدیگر جای می‌گیرند.
با توجه به توضیحاتی که بیان شد، قاعدتاً اطلاع از قواعد و اصول ترکیب بندی در صفحه آرایی امری واجب و ضروری برای رسیدن به کار حرفه‌ای است.

ابزار صفحه آرایی

امروزه ، صفحه آرایی با وجود امکانات فراوان نشر رومیزی و گسترش فراوان ارتباطات، دوره جدیدی از رشد و تکامل خود را آغاز کرده است و روز به روز اهمیت این شاخه‌ی گرافیک بیشتر آشکار می‌شود. در حال حاضر صفحه‌آرایی، توسط کامپیوتر و برنامه‌های مایکروسافت ورد، ادوبی ایندیزاین و… استفاده می‌شود که که البته بهترین ابزار برای صفحه آرایی ادوبی ایندیزاین Adobe InDesign می‌باشد.

برای شروع کار و صفحه آرایی با نرم افزار های ورد و ایندیزاین می‌توانید از مقاله‌ صفحه آرایی با نرم افزار ایندیزاین و آموزش صفحه آرایی با نرم افزار ورد استفاده کنید.

صفحه آرایی

صفحه آرایی کتاب چیست؟

اصلی ترین و قدیمی ترین چیزی که از هنر صفحه آرایی برای زیبایی آن استفاده شده کتاب است. صفحه آرایی کتاب اصول و قواعد مختص خود را دارد که با توجه به موضوع و نوع مخاطب در نظر گرفته می‌شود که در اینجا به بررسی مرحله‌ای صفحه آرایی کتاب می پردازیم. در ابتدا برای صفحه آرایی کتاب باید قطع کتاب متناسب با موضوع را انتخاب کنید، بعد از آن با توجه به نوع کتاب چیدمان اصولی اجزای کتاب را انجام دهید، سپس اندازه و نوع فونت مناسب برای متن و تیترهای کتاب پرداخت و پس از آن به طراحی قالب کلی کتاب و تعیین گرید کار می‌پردازید و طبق همه این مواردی که مشخص کردید به کار صفحه آرایی کتاب را انجام می‌دهید.

صفحه آرایی مجله چیست؟

قاعدتا اگر مطالب این مقاله را از ابتدا به دقت مطالعه کرده باشید، اکنون تا حد زیادی می توانید بفهمید که صفحه آرایی مجله چیست. همانطور که مشخص هست در صفحه آرایی مجله هم مانند کتاب به چیدمان اصولی و زیبای متن و تصویر در صفحه پرداخته می شود، اما با توجه به ساختار کاملا متفاوت مجله با کتاب قاعدتا نوع چیدمان و ترکیب بندی متن و تصویر در مجله تفاوت زیادی با کتاب دارد.
در مجله معمولا از تصاویر و عناصر بصری زیادی استفاده می‌شود و حجم و نوع محتواهایی که در هر صفحه قرار می‌گیرند متفاوت هستند، لذا در حین توجه به یکپارچگی کلی کار معمولا ترکیب بندی و چیدمان هر صفحه متفاوت از بقیه صفحات انجام می‌شود.

این مقاله رو دوست داشتم
4.4/5 - (124 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر
دیدگاه خودتون رو بنویسید
  1. سلام
   باعث خوشحالیه که مطالب مورد توجهتون بوده.
   بله البته. در مراحل بعدی آموزش نرم افزار ایندیزاین رو هم شروع میکنیم.

  1. سلام؛ بله می تونید بزودی از دوره های آنلاین و حضوری آموزش صفحه آرایی در بخش آکادمی نشرآنلاین استفاده کنید.

 1. وقتتون بخیر ممنون از مطالبتون یک سوال داشتم!؟ کتاب منبع یا مقاله ای در مورد صفحه آرایی میشه معرفی کنید تا اطلاعات جزئی و کاملتری در این مورد به من بده؟ این مطالبی که در مورد صفحه آرایی گفتین خیلی خوبه ولی من می خوام اطلاعات دقیق تری کسب کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز؛
   کتاب مبانی صفحه آرایی (انتشارات یساولی) میتونه دیدتون رو نسبت به صفحه آرایی باز کنه.
   کتاب “صفحه آرایی” ناشر موسسه غیر انتفاعی سپهر اصفهان هم کتاب خوبی در این زمینه هست که راهنمای خوبی در زمینه صفحه آرایی هست.
   همچنین بزودی دوره‌های آموزش صفحه آرایی در آکادمی نشرآنلاین قرار میگیره که می تونید استفاده کنید.
   .
   با آرزوی موفقیت برای شما

  1. سلام دوست عزیز؛
   این مقاله رو مطالعه کنید راهنمای خوبی در این زمینه خواهد بود
   همچنین در دوره های صفحه آرایی به این موضوع پرداخته شده است که به زودی به صورت آنلاین در بخش آکادمی نیز ارائه می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی