سریف و سنس سریف چیست؟

آخرین بروزرسانی: 28 دی 1398
2700
0
سریف و سنس سریف
چرا خدمات نشرآنلاین

در این مرحله قصد داریم درباره انواع فونت و اشکال آنها در صفحه آرایی توضیح دهیم. ابتدا دو اصطلاح سریف و سانسریف را بازگو کرده و پس از آن بررسی کنیم که سریف و سنس سریف چیست؟

در مرحله اول بررسی خواهیم کرد که سریف و سنس سریف چیست؟ و در کجا کاربرد دارد. پس از آن به موارد کاربرد و استفاده هرکدام از فونتها در صفحه آرایی خواهیم پرداخت.

سریف و سنس سریف چیست؟ سریفها در اصل در الفبای لاتین به حروف کتیبه‌‌ای، کلمات حک شده در سنگ در دوران باستان تعلق دارد. در اصل سریف یک سری خطوط تزئینی یا نوارهای تزئینی است که به ابتدا و یا انتهای حروف و کلمات اضافه می‌شود.  بنابراین به طور خلاصه، فونتهای سریف دارای آن خطوط تزئینی و یانوارهای تزئینی که معمولاً به آنها “دم” یا “پا” نیز گفته می‌شود. قلمهای سری به سبک قدیمی به دلیل ظاهر ارگانیک و خوانایی عالی روی کاغذهای کتاب ظاهری خشن داشته و محبوبیت زیادی در تنظیم متن و ظاهر کتاب نداشتند.

در مقابل آنها فونتهای سنس سریف قرار دارند باتوجه به معنای کلمه سنس (بدونِ…) فاقد این زوائد هستند. بطور کلی میان خوانایی بیشتر این دو سبک نوشتار اختلافاتی وجود دارد اما باید توجه داشت که فونتهای سنس سریف برخلاف فونتهای سریف فاقد لبه هستند که این باعث ایجاد ظاهری دوستانه تر و ساده تر در متن می‌شود. اغلب استفاده از فونتهای سنس سریف در وب و نشریات الکترونیک است که باعث خوانایی بیشتر متن در صفحات با کیفیت متفاوت خواهد شد.

تفاوت سریف و سنس سریف

استفاده از سریف و فونتهای سریف برای شرکتهایی که قصد دارند این پیام را به مخاطبین خود بدهند که ما حرفه‌ای، دقیق و قابل اعتماد هستیم بهترین ایده است. بهترین فونت برای شما و برند شما بستگی به اینکه می‌خواهید طرحهای شما به مخاطبانتان چه بگوید بستگی دارد. در ادامه به چند نکته که هنگام انتخاب قلم باید رعایت کنید اشاره خواهیم کرد:

1- یک فونت منحصر به فرد انتخاب کنید

فوتهای سریف و سانسریف هردو می‌‌توانند در انتقال پیام به مخاطب مؤثر باشند تنها نکته مهم این است که انتخاب قلم شما باید دقیقاً شخصیت برند شما را منعکس کند.

به این نکته توجه داشته باشید که افراد با برند شما در کجا و چگونه تعامل برقرار می‌کنند

انتخاب یک سبک فونت که بیانگر برند شما است اهمیت بسیار دارد. برای برندهایی که میخواهند زیبایی کلاسیک خود را نمایش دهند و میان کسانی که قصد دارند برند خود را با ظاهری مدرن جلوه دهند انتخابهای متفاوتی وجود دارد.

سریف چیست؟

2- از قلم‌های مکمل استفاده کنید

بسیاری از قلمها روحیه و شخصیت‌های متفاوتی دارند. جدی، بازیگوش، زیبا و… . شما می‌خواهید مطمئن شوید که حالات انتخاب فونت شما با هدف طراحی شما مطابقت دارد. به عنوان مثال، یک شکل گرد و حباب ممکن است برای دعوت به جشن تولد مناسب باشد، اما برای خبرنامه شغلی شما انتخاب مناسبی نیست.

3- استفاده از تضادها

مردم اغلب به متضادها جذب می‌شوند. استفاده از تضادهایی چون قلم‌های درونگرا و برونگرا و ترکیب آنها باعث ایجاد تعادل در صفحه می‌شود. بنابراین اگر یک قلم متمایز را انتخاب کنید برای ایجاد یک طراحی متعادل و خنثی‌تر و محافظه کار تر با هم ترکیب کنید.

4- ایجاد یک سلسله مراتب بصری

قالبهای نشر سنتی مانند روزنامه و مجلات نمونه‌های خوبی درمورد چگونگی اعمال سلسله مراتبی بصری رد قلم‌ها ارائه می‌دهند. آنها قلم‌ها را به گونه‌ای ترکیب می‌کنند که عناصر بصری همچون عناوین، زیر عناوین، بدنه متن و پاورقی ها از هم جدا شوند.

5- کنتراست ایجاد کنید

کنتراست از راههای مختلفی ازجمله سبک، اندازه، وزن، فاصله و رنگ و سایر عناصر قابل دستیابی است. استفاده از فونتهای جسورانه که با خطوط باریک و نازک جفت شده است.

6- فاصله متناسب را رعایت کنید

هنگام تلفیق قلمها شما قصد تفاوت و تضادها را نمایش دهید، اما سعی کنید از درگیری و چسبیدن حروف جلوگیری کنید. صرف متفاوت بودن فونتها دلیل بر این نخواهد بود که در کنار هم ترکیب متناسبی را شکل خواهند داد. بنابراین، فونتهایی که متفاوت حتی اگر ظاهر متفاوت داشته باشند باید در کنار هم هماهنگی داشته باشند.

7- از جفت شدن فونتهایی که خیلی شبیه هم هستند خودداری کنید

ممکن است در انتخاب قلم‌هایی که خیلی شبیه هم هستند (یعنی کنتراست کافی ندارید) مشکل ساز می‌شود. در اینجا شما نیاز به ایجاد سلسله مراتبی خواهید داشت چراکه قلمها از نظر بصری از یکدیگر قابل تشخیص نیستند و هر اختلاف که قابل تشخیص باشد ممکن است بیشتر ناشی از یک اشتباه باشد تا یک انتخاب هدفمند.

8- قلم های خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

شاید شنیده باشید که باید فونتهای یک پروژه را فقط به دو یا سه فونت محدود کنید. این یک قاعده کلی و مناسب است اما به هیچ وجه یک قانون سخت و قطعی نیست. برخی از پروژه ها نیاز به ترکیب‌های دقیقتری برای فونتها دارند، مانند اینکه اگر شما درحال تکرار یک ظاهر خاص هستید، مانند طرح‌های فانتزی یا تزئینی، میتوانید از قلم‌های متفاوت، متناقض و بهم ریخته استفاده کنید. یک راه خوب برای بهتر کردن انتخابها این است که هر قلم را با هدف و نقش خاص طراحی کنید.

بطور کلی هنگام انتخاب فونت و قلم یک متن ابتدا فکر کنید که اولین بخشی که می‌خواهید بینندگان ببینند کدام قسمت صفحه است. تصمیم بگیرید که چه اطلاعاتی ضروری است و چه چیزی باید در نگاه اول دیده شود. کدام قسمت اهمیت کمتری دارد. بطور کلی تمرین تلفیق قلم را با جسارت و خلاقیت انجام دهید. هیچگاه نمیتوان گفت کدام فونتها زیباتر هستند یا کدامیک خوانایی بیشتری دارند بسته به اینکه هر فونت را در کجا و برای چه موضوعی استفاده کنید باعث زیبایی متن و صفحه‌ آرایی شما خواهد شد.

این مقاله رو دوست داشتید؟

میانگین امتیاز: 3.1 / 5. تعداد امتیازها 7

نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید