خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

اصول صفحه آرایی کتاب

اصول-صفحه-آرایی کتاب
امروز : سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
BannerShop Nashreonline - اصول صفحه آرایی کتاب
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۸

صفحه آرایی کتاب مرحله پیش از چاپ محسوب می‌شود که در اینجا طراح با گذراندن مراحلی کتاب را در چارچوب مناسبی قرار خواهد داد تا برای خواننده جذابتر شود

صفحه بندی و ترکیب بندی صفحات درواقع سامان بخشیدن به عناصراست، به نحوی که بیننده از طریق اطلاعاتی که در صفحه قرار داده شده است هدایت شود. عناصر طراحی، حروف چاپی و گرافیک باید به شیوه‌ای ساماندهی و نظم یابد که مطالب صفحه به آسانی قابل خواندن باشد و خواننده را به پیگیری مطالب ارائه شده ترغیب کند. تفاوت بسیاری میان صفحه آرایی کتاب کودکان، کتاب بزرگسالان، صفحه آرایی کتب درسی و کتابهایی با موضوعات داستانی، علمی، روانشناسی و… وجود دارد و توجه به تمام ویژگی‌های ظاهری و تناسب آنها با محتوا در جذب مخاطب مؤثر است.

اولین گام در صفحه آرایی کتاب انتخاب فونت و سایز مناسب برای مطالب است

گام دوم تنظیم سایز صفحات، حاشیه‌ها و فاصله خطوط  و تنظیم پاراگراف‌ها است به این معنی که فاصله شروع هر پاراگراف فاصله بین خطوط و فاصله پاراگراف‌ها از هم تنظیم شود تا بتواند صفحاتی را ایجاد کند که علاوه بر داشتن زیبایی بصری باعث خستگی چشم خواننده نشود.

تنظیم حاشیه صفحه که در اصطلاح به آن مارژین گفته می‌شود. به محدوده پیرامونی یک صفحه که نوعی فضای سفید محسوب می‌شود و به عنوان فضایی برای تنفس استفاده می‌شود. تأثیر مستقیمی بر میزان خوانایی، رنگ و جذابیت ظاهری صفحه دارد. حاشیه زیاد پهن باعث می‌شود متن سبک‌تر به نظر برسد. درحالی که حاشیه باریکتر صفحه را سنگین، متراکم و دشوار می‌سازد. چهار فاصله اطراف صفحه گفته می‌شود. باید توجه داشت که این فواصل در چهارطرف یکسان نیستند فاصله سطح نوشته تا عطف، حاشیه بالا، پایین و پهلو در اندازه‌های استاندارد و متداول با توجه به تناسب طلایی بین ۲، ۳، ۴، ۶ و یا ۱٫۵، ۲، ۳، ۴ هستند.

بیشتر بخوانید  نکات کلیدی طراحی جلد مجله

نکته: امروزه در طراحی گرید کتابهای مختلف، این اصل هنوز هم رعایت می‌شود که فاصله سطح حاصل از قرارگیری سطرها در کنار هم، باید کمترین فاصله را از عطف نسبت به بالا یا پایین یا سمت مخالف عطف داشته باشد زیرا این فاصله ازمیان چهار فاصله حاشیه‌های صفحه، تنها فاصله‌ای است که در دو صفحه مقابله هم، در کنار خودش تکرار می‌شود و از جهت حسی نیز چون دو صفحه مقابل هم یک نمای بصری را به وجود می‌آورند، بهتر است بین دو نیمه این نما، حداقل فاصله ضروری وجود داشته باشد.

گرید

گرید به عنوان پایه کار، نظامی بصری برای حاشیه‌ صفحات کتاب گفته می‌شود. بطور کلی خطوط و علامت‌ها در گرید به موضوع کتاب و روحیه صفحه‌آرایی بستگی دارد.

صفحه آرایی کتابها بسته به موضوع می‌تواند متفاوت باشد. در صفحه آرایی کتب مصور با تصاویر بسیار، جدول، نمودار و… با جزئیات بیشتری طراحی شوند و برخی کتابهای بدون تصویر با رعایت ضوابط کتاب، سطرها، تیترها، سرصفحات و شماره صفحات، سرفصل ها و سایر مشخصات کتاب متن را در محل ثابتش قرار می‌دهد بدون اینکه نیاز به طراحی گرافیکی خاصی داشته باشد اغلب کتابهای با مضمون داستانی، شعر و رمان از این قبیل کتب هستند.

طراحی سر صفحه هم در این مرحله انجام می‌شود. برای طراحی سرفصل‌ها قاعده‌ خاصی وجود ندارد. در بالای صفحات نام کتاب و سرفصل درج می‌شود. بطور استاندارد در صفحات زوج اسم کتاب و در صفحات فرد اسم نویسنده و یا فصل مربوطه ذکر می‌شود.

نکته: اگر مایل باشید که یک صفحه مجزا را برای شروع فصل در نظر بگیرید توجه داشته باشید که صفحه بعد شروع مطلب باید حدود ۳/۱ از بالای صفحه را خالی بگذارید و سپس مطلب را شروع کنید. (البته این یک پیشنهاد است)

بیشتر بخوانید  7 گام برای چاپ کتاب
[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

مطالب مرتبط