خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه
آکادمی

صفحه بندی در مجلات

magazine
امروز : سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
BannerShop Nashreonline - صفحه بندی در مجلات
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷

صفحه بندی شامل صفحه بندی مجلات یا مجله، روزنامه، کتاب، ماهنامه و … می‌باشد که طراحی و صفحه بندی هر کدام از آنها باید با توجه به رعایت اصول آن مجله، نشریه، کتاب و یا روزنامه انجام شود. در آماده سازی و طراحی یک صفحه باید در ابتدا به ستون بندی مجله، حاشیه صفحه ها، فونت‌ها، تیترها و تصاویر انتخابی دقت شود.

در طراحی مجله باید حتما تناسب بین مطالب رعایت شود، ترکیب بندی‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که خواننده را خسته نکند و نوع صفحه آرایی برای مخاطب جذاب باشد.

در بعضی از صفحه آرایی‌ها (مانند اکثر کتابهای کودک) باید تصویرسازی انجام شود. این‌کار با استفاده از تکنیکهای گرافیکی  با کامپیوتر یا به‌صورت دستی انجام می‌گیرد.

هر چند امروزه بسیاری از نشریات از قالب نشریات کاغذی خارج و تبدیل به نشریات دیجیتال شده اند ولی کماکان باید از نظر ترکیب بندی و فضا سازی اصول صفحه آرایی رعایت شود.

 نکات مورد توجه در صفحه بندی یا صفحه‌آرایی

 • انتخاب فونت مناسب با توجه به موضوع کتاب یا مجله
 • انتخاب اندازه فونت مناسب برای قسمت‌های مختلف کتاب مثل متن اصلی، توضیح شکل‌ها و جدول‌ها و ….
 • تصمیم‌گیری در مورد فاصله بین سطرها 
 • رعایت فاصله و تناسب  بین شکل‌ها و متن‌ها ( ستون بندی مناسب)
 • محل قرارگیری شکل‌ها و جدول‌ها
 • چگونگی چیدمان سرصفحه و پا صفحه
 • ترتیب چیدمان پانویس‌های فارسی و لاتین
 • چگونگی برخورد با اعداد و فرمول‌های ریاضی
page magazine 1 1024x379 - صفحه بندی در مجلات

مجله‌ها باید به گونه ای طراحی و چاپ شوند که دائماً بدون کمک تبلیغات به فروش برسند. هنگامی‌که فرد در مجله فروشی‌ها به تعدادی مجله نگاه می‌کند، اهمیتی به طراحی مجله و شکل و شمایل مجله داده می‌شود. تا آنجا که صفحه آرائی و طراحی به هم ارتباط داده می‌شوند، روزنامه و مجله هم از جهاتی با یکدیگر شباهت دارند ولی، از جهت دیگر به‌طور چشم‌گیری با هم متفاوتند.

بیشتر بخوانید  روش هایی برای طراحی یک بروشور مؤثر

بدون تردید، عناصر بصری اصلی در هر دو یکسان هستند: فضای سفید، تصاویر، نوع نمایش، نوع متن و برخی تزئینات تایپوگرافی در هر دو مورد. حتی می‌توان گفت وظایف نمایشی در هر دو رسانه ارتباطی یکسان است، مسلماً افرادی‌که صفحه آرایی روزنامه ویا صفحه آرایی مجله را انجام می‌دهند سعی در ترغیب و تداوم توجه خواننده دارند. روزنامه‌ها با حقایق روزمره سر و کله می‌زنند و اشتیاق طبیعی برای خواندن اخبار در وجود خواننده ها وجود دارد و آن‌ها را به آن سمت و سوی خود سوق می‌دهد.

مجله ها اکثرا با سرگرمی‌ها، و تجدید نظریات و جداول سر و کار دارند. درحالی‌که روزنامه‌‌ها ممکن است آیتم‌های زیادی در هر صفحه، مطلب داشته باشند، طراحان مجله، اغلب چند صفحه را به یک مقاله خاص اختصاص میدهند و هنگامی که ظاهر مجلات مد نظر باشند؛ مورد توجه افراد نکته سنج تر قرار می‌گیرند.

کاغذ نامناسب، تصویرسازی‌های ضعیف، صفحات سرهم بندی شده عموماً مورد قبول نیستند. حداکثر استفاده از تکنیک‌های گرافیکی و جذابیت‌های تصویری در جذب خواننده، تنها یک امر پسندیده برای مجله‌ها نیست بلکه امری ضروریست.

اصول صفحه آرائی مجلات و طراحی کاتالوگ به تبلیغات نزدیک‌تر هستند تا به روزنامه و یا کتاب. در هر دو مورد، تلاش فراوانی شده است تا بیشترین قدرت فروش از طریق استفاده از بهترین تکنیک‌های نمایشی به‌دست آید.

دو هدف صفحه آرایی مجله:

۱٫ راحتی خواندن و ۲٫ انگیزه دادن به خواننده برای ادامه خواندن. هر تصمیم صفحه آرا باید برای دستیابی به یکی از این دو هدف یا هر دو آن‌ها باشد .

دستورالعمل‌های سودمند برای صفحه آرایی مجله

 • دو صفحه مقابل هم در مجله که صفحه آرا باید مانند تابلو نقاشی همزمان در هر دو آن‌ها تصمیماتی را به اجرا در آورد، از نظر بصری باید با موضوع مقاله تناسب داشته و با روحیه کلی مجله نیز هماهنگ باشند.
 • از خطوطی با ضخامت‌های مختلف می‌توان برای دستیابی به تعادل صفحه و رسیدن به ترکیب‌بندی بهتر استفاده کرد.
 • ایده آل است که در صفحه آرایی مجله روحیه بصری صفحه مناسب با موضوع آن باشد.
 • فضاهای خالی در دو صفحه مقابل هم نقش مهمی دارند و در ابداع و ایجاد خلاقیت می‌توانند سهم بسیار مهمی داشته باشند.
 • وقتی چند ستون مطلب با ارتفاع هم اندازه مجاور یکدیگر قرار می‌گیرند، توازن و آرامش و استواری مطبوعی در صفحه ایجاد می‌شود.
 • در صفحه آرایی مقالات مجله، بهتر است تصاویر و سوتیترها مهم‌تر در صفحات شروع و نیمه اول مقاله ارائه شوند و تصاویر و سوتیترهای کم اهمیت در نیمه دوم و اواخر مقاله قرار گیرند.
 • تصاویر در دو صفحه مقابل هم با یکدیگر باید هماهنگی و ضرب‌آهنگ مناسبی داشته باشند.
بیشتر بخوانید  نکات اساسی در خصوص صفحه آرایی

در صفحه آرایی، ضرب آهنگ، تناسب تعادل و توازن، انسجام و ترکیب بندی مناسب و چگونگی قرارگیری عناصر بصری در کادر مطرح است؛ اما باید توجه کرد که جوهر صفحه آرایی برقراری نظم است و باید توجه شود که هرج و مرج و فرایندهای گنگ و پیش بینی ناپذیر در آن مطلوب نیست.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 11 =

مطالب مرتبط