5 نکته در طراحی جلد کتاب کودکان

آخرین بروزرسانی: 19 آبان 1398
2383
2
طراحی جلد کتاب کودک

اولین و گاهی اوقات تنها ملاک برای انتخاب کتاب، جلد کتاب است. اساساً بدون جلب علاقه احتمال فروش محصول کمتر خواهد بود. در ادامه به بررسی 5 نکته در طراحی جلد کتاب کودکان خواهیم پرداخت که رعایت این اصول در چیدمان، ترکیب و طراحی به شما کمک می‌کند تا به بطور مداوم جلد کتابهای جذاب طراحی کنید تا نه تنها مشتری‌های خود را جذب کنید بلکه باعث افزایش فروش و موفقیت کتاب شوید.

پیش از شروع طراحی، لازم است که plan یا نقشه‌ای را در ذهن خود داشته باشید، مانند معماری که پیش از شروع ساخت، به یک طرح احتیاج دارد. پس از آن مرحله چیدمان و یا ترکیب آغاز می‌شود. طرح و ترکیب به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که عناصر مختلف، اندازه و محل قرارگیری آنها مشخص شود. ترکیب خوب در طرح شما باعث می‌شود که خواننده به سمت کتاب جذب شود.

5 نکته اساسی در طراحی جلد کتاب کودکان

1- قانون یک سوم

استفاده از ترکیبهای غیرمعمول یکی از ساده‌ترین راهها برای ایجاد طرحی متفاوت است. شما می‌توانید از طرحی بدون نقطه تمرکز استفاده کنید. یا اینکه در صفحه طراحی خود خطی فرضی را در نظر گرفته و عناصر را در امتداد این خط ترسیم کنید. توجه داشته باشید نیازی نیست که این خط منظم و یا قرینه باشد.

ستفاده از ترکیبهای غیرمعمول یکی از ساده‌ترین راهها برای ایجاد طرحی متفاوت است. شما می‌توانید از طرحی بدون نقطه تمرکز استفاده کنید. یا اینکه در صفحه طراحی خود خطی فرضی را در نظر گرفته و عناصر را در امتداد این خط ترسیم کنید. توجه داشته باشید نیازی نیست که این خط منظم و یا قرینه باشد.

به تصویر زیر دقت کنید. خط افق کمی پایین تر قرار گرفته است. اگر افق را در وسط صفحه یا حتی امتداد راهنمایی افق فوقانی قرار دهیم از داشتن آسمانی با شکوه محروم هستیم. در این تصویر هدف از طراحی جلب نگاهها به سمت آسمان است.

بخشی از مراحل فراگیری طراحی مربوط به استفاده از ابزارهای مناسب طراحی است. این که بدانید چه موقع اعمال یک قانون مفید است و در کجا مضر. در مواقعی استفاده از یک ترکیب خارج از مرکز، مفید نیست. به عنوان مثال شما نمیخواهید جزئیات مهم را فقط برای قرار دادن یک شیء در این موقعیت قطع کنید.

2- اسکن مورب ترجیحی

بسته به زبان مادری نگاه انسان به نوعی شرطی شده است. در زبانهای غربی نگاه از جایی سمت بالا و چپ به سمت راست و پایین متمایل می‌شود و در زبان فارسی بالعکس. حتی گاهی دیده شده است که طرحهایی که خلاف این جهت هستند باعث دشواری پردازش توسط مغز می‌شوند. به این ترتیب جهت‌یابی در ترکیب تصاویر به گونه ای که نگاه و مغز انسان بتواند با آنها ارتباط برقرار کند اثر مثبتی برروی واکنش مخاطب خواهد گذاشت.

در تصاویر نمونه ملاحظه میکنید که در ترکیب تصاویر در کنار زیبایی، ترتیب ترجیحی میان عناصر نیز رعایت شده است.

3- نقطه کانونی

یکی دیگر از عوامل داشتن طراحی خوب، ایجاد یک کانون است. در اینجا چند اصل اساسی وجود دارد که می‌توانید برای ایجاد نقاط دیدنی اولیه و ثانویه به راحتی از آنها استفاده کنید.

اندازه

عناصر بزرگتر توجه بیشتری نسبت به عناصر کوچک به خود جلب می‌کنند. عناصر با اندازه برابر هم ممکن است با یکدیگر به رقابت بپردازند. هنگام ایجاد جلد کتاب باید تصمیم بگیرید که میخواهید عنوان یا شخصیت اصلی کانون اصلی باشد و آن را بزرگتر کنید.

انزوا

احاطه یک عنصر با فضای سفید به آن کمک می‌کند تا از آن جدا شود. اگر در اطراف یک عنصر اصلی بیش از حد آشفتگی وجود داشته باشد توجه به آن سخت‌تر خواهد بود.

مرکز

عناصری که در جلو و مرکز یک طرح قرار می‌گیرند، توجه بیشتری نسبت به عناصر قرارداده شده در لبه یا کناره های آثار هنری جلب می‌کنند. این یکی از ساده‌ترین و متداول‌ترین اصول در طراحی جلد کتاب است.

تضاد

کنتراست به راحتی با استفاده از رنگ ایجاد می‌شود. هنگامی که طرح شما با رنگهای کسل کننده احاطه شده است، یک شیء روشن‌تر ظاهر می‌شود. یک عنصر تیره زمانی که برروی پس زمینه سبک و روشنتر قرار گیرد توجه بیشتری را جلب می‌کند.

عنوان بزرگترین عنصری است که می‌توان برای ایجاد نقاط کانونی استفاده کرد. استفاده از رنگ، قلم و تایپوگرافی در طراحی جلد اهمیت بسیاری دارد.

4- تایپوگرافی

شما تنها زمانی می‌توانید طرح‌ها، حروف نوشتاری و عناصر مختلف  را به گونه‌ای هماهنگ باهم ترکیب کنید که طراحی حرفه‌ای و باتجربه باشید. بهترین توصیه برای حروفچینی جلد استفاده از یک یا دومورد از عناصر طراحی است. در صورت استفاده بیش از یک فونت، فقط یکی از آنها باید به صورت تزئینی و با تایپوگرافی خاص طراحی شده باشد.

نگاهی به تصویر نمونه بیندازید. عنوان کتاب با فونتی مرسوم و مد روز نوشته شده است. اگر بخواهیم از فونت دیگری در کتاب برای نوشتن اسم نویسنده استفاده کنیم باید به اندازه، رنگ و حروف متن توجه داشت تا با عنوان اصلی در رقابت و یا تضاد قرار نگیرد.

5- روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ موضوع بسیار گسترده‌ای است. رنگ اغلب معیار مهمی برای جدا کردن جلد خوب و بد است. رنگهای مختلف احساسات و خلق و خوهای مختلفی را منتقل می‌کنند. استفاده از رنگهای آنالوگ، که در کنار یکدیگر روی چرخ رنگ قرار دارند میتوانند احساس آرامش و هماهنگی بیشتری ایجاد کنند. رنگهای مقابل هم در چرخ رنگ نیز رنگهایی هستند که در کنار یکدیگر تصویر خوشایندی می‌سازند.

این مقاله رو دوست داشتم
4.5/5 - (4 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر
دیدگاه خودتون رو بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی