چگونه فیلمنامه بنویسیم؟

آخرین بروزرسانی: 18 بهمن 1399
812
0
فیلمنامه

چگونه فیلمنامه بنویسیم؟ نوشتن داستان فعالیت جذابی است اما برای نوشتن فیلمنامه تنها دانش داستان نویسی کافی نیست اغلب علاقمندان به حوزه فیلم و سینما در مرحله اول باید بداننم که چگونه فیلمنامه بنویسیم؟
قبل از هرچیز با فیلم نامه نویس و فیلمنامه بیشتر آشنا شویم:

فیلم نامه نویس

کسی که مسئول نوشتن تمام یا بخشی از فیلم نامه فیلم است. گاه یک نفر تمام فیلم نامه را می نویسد، گاه هم چند نفر به طور مشترک فیلم نامه را آماده می کنند که به آنها فیلمنامه نویس می گویند.

فیلمنامه

فیلم نامه یا سناریو، متنی است شامل شخصیت ها، ماجراها و هر آنچه در فیلم روی خواهد داد به صورت یک دستور العمل، که توسط فیلم نامه نویس یا فیلم نامه نویسان نوشته می‌شود.

ویژگی های اصلی یک فیلم نامه

چگونه فیلمنامه بنویسیم؟ می توان برای فیلمنامه نویسی به ویژگی های زیر اشاره کرد:

  • یک فیلم نامه نویس همیشه می تواند از الگوهای موفق و تضمین شده استفاده کند اما هرگز نباید از خلاقیت و نوآوری و ارائه نکات و ویژگی های جدید پرهیز کند.
  • یک فیلم نامه نویس هرگز نباید تماشاگر را فراموش کند. او باید اطلاعات مورد نیاز تماشاگر برای همراهی با فیلم را، در زمان های مناسب به او بدهد تا او گیج نشود و به دلیل بی اطلاعی قصه را گم نکند.
  • شخصیت پردازی یکی از مهم ترین جنبه های فیلم نامه نویسی است، آنقدر مهم که حتی برخی فیلم ها بدون برخورداری از ماجرا و قصه خاصی تنها از طریق شخصیت پردازی و همذات پنداری تماشاگر با او فیلم نامه را پیش می برند.
  • باید توجه داشت که سینما، اول یک رسانه تصویری و بعد یک رسانه صوتی است. دیالوگ لازم و حیاتی است اما نباید در دیالوگ نویسی حتی کوچکترین احساسات را به تماشاگر گوشزد کرد.
  • فیلم نامه نویس احتیاج چندانی به شناخت کامل تکنیک سینما ندارد، ولی تجربه ثابت نموده، فیلم نامه‌هایی که، فیلم نامه نویسانشان با تکنیک سینما آشنایی کامل دارند موفق ترند.

شناسنامه فیلم نامه

شناسنامه فیلم نامه، نشان دهنده مشخصات فیلم نامه است. هر شناسنامه به طور معمول دارای حداقل سه صفحه و حداکثر ده صفحه است.

  • در صفحه اول، نام فیلم نامه، نام فیلم نامه نویس و تاریخ اتمام آن ذکر می شود.
  • در صفحه دوم فهرست کامل نقش های فیلم نامه ذکر می شود.
  • از صفحه سوم به بعد، خلاصه داستان فیلم نامه نوشته می شود.

در آخر میتوان گفت فیلمنامه صرفا ( دیالوگ + شرح صحنه ) نیست، بلکه معجونی ست از دو سفر و آرک درونی وبیرونی قهرمان که از طریق دیالوگ ها و شرح صحنه ها ساخته می شود.

این مقاله رو دوست داشتم
3/5 - (58 امتیاز)
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی