خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

نکات مهم در عکاسی

عکاسی
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵
بروزرسانی: ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

قبل از اینکه وارد دنیای عکاسی شوید باید نکات مهم در عکاسی را بدانید. نکاتی آموزنده و مفید در زمینه عکاسی وجود دارد که به خلق یک عکس خوب کمک بسیار می کند و بهتر است یک عکاس آماتور این نکات را به عنوان پایه بشناسد و یک عکاس حرفه ای آنها را همیشه در ذهن داشته باشد تا تصاویر زیباتری را خلق کند. انتخاب بهترین تصویر در صفحه آرایی می‌تواند اثر زیادی بر زیبایی صفحات بگذارد.

برای عکس خود یک موضوع یا پیام انتخاب کنید

ازجمله نکات مهم در عکاسی این است که اگر در عکس شما هیچ سوژه برجسته و واضحی وجود نداشته باشد یا این عکس حاوی پیامی نباشد احتمالاً عکس جالبی نخواهد بود.

چیزهای اضافی را حذف کنید

زواید را حذف کنید، به خصوص اگر از ارزش عکس شما کاسته می شود. نه تنها باید بدانید چه چیزهایی را در عکس بگنجانید بلکه باید بدانید چه چیزهایی را نباید در عکس خود بگنجانید. همیشه بدنبال یک پشت زمینه ساده باشید و تعادل را حفظ کنید.

از زوم کردن و نزدیک شدن نترسید

اشتباهی که بیشتر عکاسان آماتور مرتکب می شوند این است که عکس های آنها از فاصله خیلی دوری گرفته شده است. و در تصویر نسبت محیط به موضوع آنقدر زیاد می شود که نمی تواند پیام خود را القا کند. سعی کنید عکس را به اندازه کافی از سوژه پر کنید و از پشت زمینه شلوغ پرهیز کنید. تا عکس ساده و قابل فهم باشد.

موضوعات خود را در مرکز تصویر قرار ندهید

سعی کنید موضوع عکاسی خود را در مرکز تصویر قرار ندهید. بهتر است از قانون یک سوم استفاده کنید. فرض کنید تصویر شما به سه قسمت تقسیم شده است چه از نظر عمودی و چه از نظر افقی آنگاه موضوع خود را روی یا نزدیک یکی از این خطوط قرار دهید. این قانون را قانون یک سوم می نامند.

بیشتر بخوانید  نکات ویراستاری

از سطح دوربین خود مطمئن شوید

اگر سطح افق در عکس شما زاویه دار شود از ارزش عکس شما کاسته خواهد شد. ممکن است هنگام عکاسی دقت زیادی برای تنظیم سطح نداشته باشید اما مشکلی نیست با نرم افزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ می توان به راحتی سطح را تصحیح کرد. اما بهتر است تمرین کنید تا همیشه دوربین را افقی نگه دارید.

چشم ها بسیار اهمیت دارند

چشم ها بازگوی داستان هستند. وقتی که از انسان یا حیوان عکس می گیرید هر چیزی ممکن است از نظر پنهان باشد ولی چشم ها باید آشکارا قابل دیدن باشند. کیفیت تصویر چشم باید بالا باشد آنوقت است که تأثیر شگفت انگیز چشمها را در عکس های خود خواهید دید.

فاصله را برای فلاش تخمین بزنید

بهترین فلاشها در فواصل بیش از ۱۰ متر تأثیری ندارند. برای فواصل دور در نور کم به جای استفاده از فلاش میزان exposure دوربین خود را افزایش دهید و از یک سه پایه استفاده کنید. و اگر لازم است از ISO بالاتر استفاده کنید.
اگر از چند نفر با فلاش عکس می گیرد بدانید که چهره افرادی که به دوربین نزدیکتر هستند روشنتر و چهره افرادی که از دوربین دورترند تیره تر است بنابراین سعی کنید فاصله افراد با دوربین یکسان و به اندازه کافی نزدیک باشد.

حرکت کنید

در هنگام عکاسی خود یا موضوع عکاسی را آنقدر حرکت دهید تا موضوع شما در پشت زمینه خودنمایی کند یا به عبارت دیگر موضوع و پشت زمینه هم رنگ نباشند.

حال به چند نکته ی دیگر بطور خلاصه اشاره می کنیم:
۱. هدفتان را مشخص کنید.
۲. موضوعتان را انتخاب کنید.
۳. موقعیت را انتخاب کنید.
۴. ژست ها را برنامه ریزی کنید.
۵. از حالت ها متفاوت احساسی عکاسی کنید.
۶. از اسباب و وسایل مختلف استفاده کنید.
۷. داشتن یک ظاهر صادقانه.
۸. لنز های متفاوت را تجربه کنید.
۹. از کادربندی های متفاوتی استفاده کنید.
۱۰. نور پردازی های متفاوت را امتحان کنید.
۱۱. فریم را پر کنید.
۱۲. از زاویه های گوناگون استفاده کنید.

[تعداد: ۱۱   میانگین: ۴.۹/۵]

یک پاسخ به “نکات مهم در عکاسی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ