خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

ارزیابی ساختار پمفلت و بروشور

بروشور پمفلت
فروشگاه نشرآنلاین
انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۰۶ آذر ۱۳۹۸

در ارزیابی ساختار پمفلت و بروشور می بایست به محتوا، طراحی، صفحه آرایی و کیفیت تولید بروشور و پمفلت دقت شود.

طراحی بروشور و پمفلت

در بررسی طراحی بهتر است به ۷ مورد زیبایی فونت ها و اجزای گرافیکی، نوآوری و خلاقیت، هماهنگی و تنوع رنگ های استفاده شده در محتوا، تناسب حجم مطالب با قطع و تعداد صفحات، تناسب پس زمینه و محتوا و رعایت استاندارد تعداد صفحات مورد توجه قرار گیرد.

 • تا چه اندازه در طراحی ها، اجزای گرافیکی و فونت ها به منظور جذابیت بیشتر بروشور و پمفلت به کار رفته اند؟ در این حوزه به کار بردن از رنگ هایی زیبا، فونت ها، ‌صفحه آرایی، نمودارها و جداول مورد توجه واقع می شود.
 • آیا در طراحی مطالب در بروشور و پمفلت نوآوری و خلاقیتی اعمال شده است؟ قیاس با موارد مشابه به وسیله یک شخص صاحب نظر می تواند اساس ارزیابی قرار گیرد.
 • آیا رنگ های مورد استفاده هماهنگی دارند و با محتوا در تناسب هستند؟ به کار بردن از رنگ های زیبا و مناسب موجب ارائه بهتر مطالب و جلب توجه مخاطب می گردد. از سوی دیگر تعیین نامناسب نوع و تعداد رنگ امکان دارد اثراتی معکوس داشته باشد.
 • آیا تعداد صفحات بروشور و پمفلت و قطع (اندازه) آنها برای درج مطالب مد نظر مناسب می باشد؟ به وجود تناسب بین حجم متن و تعداد صفحات (تراکم مناسب نوشته ها و استفاده بهینه از فضا) و مناسب بودن قطع پمفلت برای استفاده مخاطب دقت فرمایید.
 • آیا تعداد صفحات استاندارد در بروشور و پمفلت رعایت شده است؟ تعداد صفحات طبق تعریف یونسکو از ۵ تا ۴۸ صفحه می تواند می باشد. لیفلت می تواند دارای ۲ تا ۴ صفحه باشد.
 • آیا پس زمینه استفاده شده با محتوا هماهنگی و تناسب دارد؟ تناسب طراحی، رنگ و شکل های مورد استفاده در پس زمینه را از نظر مناسب بودن با پیام پمفلت و یا بروشور ارزیابی نمایید. دقت فرمایید که پس زمینه، روی محتوا اثر منفی نداشته باشد و باعث کاهش توجه مخاطب به اصل پیام نگردد.
بیشتر بخوانید  نکاتی برای نوشتن رمان

کیفیت تهیه بروشور و پمفلت

در حوزه ارزیابی کیفیت چاپ، رنگ ها و کاغذ مورد استفاده همگی روی زیبایی طراحی بروشور اثرگذارند. همچنین چگونگی اتصال یا کیفیت تاخوردن صفحات بسیار اهمیت دارد. کیفیت چاپ می بایست طوری باشد که به خوبی لغات و حروف خوانا باشند. به کار بردن از چندین رنگ (سه رنگ، دو رنگ، تک رنگ) و کیفیت چاپ رنگ ها بسیار مهم است. رعایت این نکات بسیار ضروری است که استفاده از تعداد رنگ های بیشتر، اگر موجب افزایش کیفیت و جلب توجه مخاطب و انتقال بهتر پیام نگردد، فقط باعث هدر رفتن منابع می شود. در بررسی کیفیت به ۴ مورد زیر توجه نمایید.

 • کیفیت تا خوردن و یا اتصال برگه های بروشور و پمفلت چگونه است؟
 • کیفیت کاغذ مورد استفاده در بروشور و پمفلت چگونه است؟
 • در چاپ بروشور و پمفلت ، چند رنگ به کار رفته است؟
 • کیفیت چاپ بروشور و پمفلت چگونه است؟

متن بروشور و پمفلت

متن بروشور و پمفلت می بایست زیبا و خوانا باشد و به همین علت ضروری است از فونت های با تنوع و اندازه مناسب استفاده گردد. اغلب در محتوای بروشور و پمفلت بیش از ۳ نوع فونت نبایست استفاده شده باشد. نحوه به کار بردن از فونت های درشت و خمیده (ایتالیک) در نوشته ها برای تأکید بر نکات برجسته و با اهمیت نیز بسیار مهم است.

ضمن اینکه توجه به کادر بندی و آرایش مناسب متن و تناسب میان فضای نوشتاری، فضای خالی و بخش تخصیص یافته به اجزای گرافیکی در کیفیت و اثرگذاری بروشور و پمفلت از اهمیت بسیاری برخوردار است. اغلب برگه رویی دارای عنوان بروشور و پمفلت ، آرم یا تصویری مربوط به تهیه کننده یا محتوای آن می باشد. در برگه اول می بایست از حداقل متن استفاده شود. در صفحه پشتی اغلب اطلاعات تماس برای مخاطبین وجود دارد.

بیشتر بخوانید  نکات صفحه آرایی کتاب کودکان

صفحه اول داخل، بهترین برگه بروشور و پمفلت است که در آن لازم است هدف مهم تولید بروشور و دلیل انتخاب مخاطب درج گردد. سایر برگه های بروشور به ترتیب و با توجه به اولویت، مطالب بروشور و پمفلت را دارا می باشند. بهتر است منابع محتوای ذکر شده در قسمتی از بروشور و پمفلت قید شود و همچنین توصیه می شود اطلاعات مورد نیاز به منظور دسترسی مخاطب به سازمان یا واحد مربوطه برای پیگیری یا کسب اطلاعات بیشتر ذکر شود. در نتیجه در ارزیابی متن می توان ۷ نکته را مورد بررسی قرار داد.

 • آیا فونت های استفاده شده در متن بروشور و پمفلت قابلیت خوانایی دارند؟
 • آیا تعداد فونت های مورد استفاده در متن مناسب (حداکثر ۳ فونت) می باشد؟
 • آیا اندازه فونت ها و استفاده از فونت های مایل و درشت با توجه به اهمیت مطالب تنظیم شده است؟
 • آرایش و کادر بندی متن به چه نحوی می باشد؟
 • هماهنگی میان متن، فضاهای خالی و اجزای گرافیکی تا چه اندازه مناسب است؟
 • آیا در متن بروشور و پمفلت به منابع مورد استفاده اشاره شده است؟
 • آیا در متن بروشور و پمفلت اطلاعات تماس(نشانی، فاکس، تلفن، پست الکترونیک و پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی) برای کسب اطلاعات بیشتر و پیگیری برای مخاطبین قید شده است؟
[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴.۷/۵]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ