نکات کلیدی طراحی جلد مجله

آخرین بروزرسانی: 29 دی 1398
636
2
طراحی جلد مجله

جلد مجله مهمترین و تأثیرگذارترین بخش آن است، پس باید به گونه ای طراحی شود که توجه خواننده را جلب کند. رعایت نکات کلیدی طراحی جلد مجله ترفندها و ابزارهای خاص اهمیت بسیاری را دارد. مهمترین نکات کلیدی طراحی جلد مجله خوب بدین شرح است:

طراحی جلد مجله

راهنماها و الگوها

طرح جلد یک مجله باید با صفحات داخلی آن سازگار باشد. طراحی جلد مجله، مشابه طراحی صفحه اصلی وب است. تغییر دادن طراحی صفحات، اغلب به شما کمک نمی کند تا یک هویت بصری قدرتمند بسازید. شما باید همان سبک ها و صفحه آرایی های اولیه را حفظ کنید تا باعث شود خواننده برای پیدا کردن ادامه آن بازگردد.

برنامه ریزی پیشرفته

جلد مجله یکی از عناصری است که برای طراحی آن زمان زیادی صرف می شود، چون اصولا مهمترین عنصر مجله نیز هست. اگر خوانندگان، جلد مجله را دوست نداشته باشد، بنابراین شماره بعدی آن را کمتر خواهند خرید. در نتیجه شما باید قبل از شروع کار طراحی جلد مجله، موارد و تاثیراتی که روی اذهان خوانندگان باقی می‌گذارد را در نظر داشته باشید.

 الهام گرفتن

هنگامی که خواننده مجله را ورق می‌زند؛ باید احساسات او برانگیخته شود. پیامی که با طراحی صفحات به مخاطب منتقل می‌کنید اهمیت دارد. احساس شادی، اندوه، هشدار و… به درستی به مخاطب القا شود. برای الهام گرفتن به پیاده روی بروید؛ مجلات دیگر را مرور کنید؛ به جستجو در اینترنت بپردازید و در نهایت اینکه در آرامش به ایده‌پردازی فکر کنید.

تایپوگرافی

وقتی شما متن‌های زیادی در مجله دارید؛ حایز اهمیت است که مطلب مهم‌تر باید بزرگ‌تر و ترجیحا با یک رنگ و فونت متفاوت از مطالب دیگر باشد که این رنگ کنتراست خوبی نیز با رنگ پس زمینه داشته باشد.اگر این کار را به درستی انجام دهید، عناوین همیشه دارای برجستگی لازم خواهند بود. البته باید دقت داشت که تفاوتهای ایجاد شده متناسب با یکدیگر بوده و متضاد نباشند. استفاده از دو یا سه فونت و تایپوگرافی خاص کافی است اگر تعداد بیشتر شود فقط باعث بی نظمی در صفحه طراحی شده خواهد شد.

تایپوگرافی جلد مجله

بودجه

ما در عصر اقتصاد زندگی می‌کنیم و پیدا کردن تصاویر مناسب، آیکون‌ها و یا دیگر ملزومات طراحی کار چندان آسانی نیست. اما معمولا می توان طراحانی را پیدا کرد که در ازای طرح‌های مناسب مبالغ نامعقول پیشنهاد نمی‌کنند. به هرحال برای داشتن طرحی زیبا برای مجله لازم است که بودجه‌ای را اختصاص دهید.

جزییات

به جزییات کار توجه داشته باشید. مخصوصا در مورد طرح‌های چاپی، قبل از ارسال نسخه نهایی، از فرصت استفاده کرده و تک تک جزییات کوچکی را که به ذهنتان می‌رسد را بررسی کنید تا متن، تصویر، کادرها، هماهنگی رنگ، فاصله گذاری ها و … با هم تناسب و هماهنگی داشته باشد.

چاپ

معمولا چاپ طرح یکی از پر چالش‌ترین و سخت‌ترین قسمت‌های طراحی است. چاپگر به شما کمک می‌کند مقدار اصطحلاک مورد نیاز را تعیین کنید و مشخصات خروجی را برای اطمینان از تصاویری که دارای وضوح بالایی هستند را در اختیار شما قرار می‌دهد.

توصیه‌های کلی

کار طراحی یک کار پر چالش است. طراحی یک جلد مجله نیز چالش های خاص خود را دارد. شما باید هدفمند عمل کنید و بین تبلیغ، متن، عنوان، و عناصر دیگر تمایز قائل شوید. یک طراح خوب ساعت‌ها زمان صرف جابجا کردن آیتم‌ها می‌کند تا به نتیچه مطلوب دست پیدا کند. محصول نهایی باید سازگاری، خلاقیت و انسجام را به تصویر بکشد.

جزئیات جلد مجله

حال به چند نکته‌ی کلیدی دیگر برای طراحی جلد مجله اشاره می کنیم:

  1. جذاب و چشمگیر؛ با توجه به  موضوع، از عکس‌هایی استفاده کنید که توجه هر بیننده‌ای را به‌خود جلب کند.
  2. ارائه موضوعات درون مجله؛ تیتروار موضوعات مجله را در روی جلد ارائه کنید.
  3. استفاده از رنگ ها و فونت های مناسب؛ با استفاده از فونتها و رنگهای مختلف بر جذابیت مجله بیفزایید.
  4. شناساندن محصول به طور واضح و آشکار؛ از یک تصویر مرکزی استفاده کنید که محصول را به طور واضح و آشکار به نمایش بگذارد.
  5. شرح مزایا برای خوانندگان؛ مطالب را به صورت آگهی تبلیغاتی روی جلد قرار دهید تا خواننده را راغب به خواندن اصل مطلب کند.
  6. ایجاد هیجان؛ جلدهای مجله هیجان انگیز، جذابیت مجلات را بیشتر می‌کند. اینکار را با قرار دادن مطالب جالب، دیدگاه‌های منحصر به فرد و هیجانی، نکات مفید و آیتم‌های مهیج انجام دهید.
  7. ارائه جزئیات مطالب؛ جزئیات مطالب را بروی جلد، طوری بیان کنید تا خواننده را راغب به خواندن مجله کند.
  8. به نمایش گذاشتن محصول؛ روی هر نوع مجله‌ای که کار می‌کنید، باید محصول هدف را به خوبی به نمایش بگذارید.
  9. ارائه هویت خود؛ هر مجله دارای هویت خاص خود است. شما باید بتوانید این هویت را ایجاد کنید تا مردم به راحتی بتوانند آن را در مجله تشخیص دهند.
این مقاله رو دوست داشتم
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر
دیدگاه خودتون رو بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی