خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

آموزش تنظیم فاصله خطوط و پاراگراف در ورد

فاصله خطوط
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۸
بروزرسانی: ۱۷ آذر ۱۳۹۸

آموزش گام به گام نرم افزار ورد- مرحله سیزدهم

در این بخش از آموزش گام به گام نرم افزار ورد قصد داریم به آموزش تنظیم فاصله خطوط و پاراگراف در ورد بپردازیم. در صفحه‌آرایی اسناد تنظیم فرمت، ویرایش و حفظ فاصله مناسب میان خطوط و پاراگراف‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. فاصله خطوط بسته به محتوا، نوع متن، مخاطبین و خواننده‌های متن متفاوت خواهد بود.

انتخاب فاصله خطوط متناسب متن

فاصله خطوط درواقع به فاصله ایجاد شده میان خط‌ها در یک پاراگراف و یا صفحه گفته می‌‎‌شود. در صفحه آرایی کتاب انتخاب فاصله خطوط متناسب متن اهمیت زیادی دارد. چنانکه در مطالب علمی استفاده از خطوط با فاصله کم، سایز فونت اغلب ۱۲-۱۴ بوده و فضای خاکستری متن به همراه تصاویر، جداول، پاورقی و سایر عناصر ترکیب متناسب و مفیدی را در صفحه ایجاد خواهد کرد.

ایجاد فاصله خطوط بیشتر برای بهتر خوانده شدن متن بطور مثال در صفحه آرایی کتاب کودکان و یا کتابهای داستانی، که دارای متون ساده و بدون چیدمان خاص هستند استفاده از فاصله بیشتر برای جلوگیری از خستگی چشم توصیه می‌شود.

تنظیم فاصله خطوط در ورد

برای تنظیم فاصله خطوط در ورد ابتدا متن مورد نظر را انتخاب کنید.

پس از آن از طریق گزینه line and paragraph Spasing در بخش Paragraph از فواصلی به بصورت پیش فرض در اختیار شما قرار داده شده است استفاده کنید. با حرکت موس برروی گزینه‌ها پیش نمایشی از فاصله بین خطوط برروی متن شما ظاهر می‌شود که می‌توانید میان آنها مناسبترین گزینه را انتخاب کنید.

روش بعدی برای آموزش تنظیم فاصله خطوط و پاراگراف در ورد تعیین دقیق آنهاست. به این صورت که از طریق فلش کوچکی که در گوشه بخش paragraph مشاهده می‌کنید پنجره paragraph را باز کنید. در این پنجره گزینه Line Spacing امکان انتخاب دقیق فاصله خطوط را برای شما فراهم خواهد کرد.

تنظیم فاصله خطوط

تنظیمات پاراگراف

Single: این گزینه کمترین فاصله را ایجاد می‌کنید (به اندازه یک نقطه)
۱.۵ Lines: این گزینه فاصله‌ای به اندازه ۱.۵ بین خطوط ایجاد می‌کند.
Double: این گزینه فاصله‌ای به اندازه دو نقطه بین خطوط ایجاد می‌کند.
At Least: در این گزینه میزان فاصله بین خطوط متناسب با اندازه فونت و اندازه متن است.
Exactly: این گزینه فاصله بین خطوط را دقیقاً با اندازه فونت تنظیم می‌کند.
Multiple: این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که فاصله بین خطوط را بصورت دقیق تعیین کنید. به این ترتیب پس از انتخاب گزینه Multiple امکان وارد کردن عدد دقیق را در کادر At فراهم می‌شود. مثلاً با انتخاب عدد ۲ فاصله‌ای به اندازه ۲ نقطه بین خطوط ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید  جابجایی صفحات در نرم افزار ایندیزاین

تفاوت فاصله خطوط و فاصله پاراگرافها

فاصله خطوط باتوجه به فونت و سایز متغیر است. بطور حدودی به اندازه ۸ نقطه میان هر خط فاصله وجود دارد. نرم افزار word بطور پیش‌فرض میان پاراگراف‌ها فاصله‌ای حدود ۱۲ نقطه در نظر گرفته است.

تنظیم فاصله بین پاراگرافها نیز مراحلی همچون تنظیم فاصله خطوط دارد به این ترتیب با باز کردن پنجره paragraph در سربرگ Home از قسمت Spacing فاصله قبل و بعد از هر پاراگراف را تنظیم کنید.

تنظیم فاصله پاراگرافها

نکته: با فعال کردن گزینه Don’t add space between paragraphs of same style می‌توانید. تنظیمات فاصله میان خطوط را برروی فاصله پاراگرافها نیز اعمال کنید.

تنظیم فاصله خطوط و پاراگراف

آموزش گام به گام نرم افزار ورد- مرحله دوازدهم (روشهای ایجاد لینک در ورد)

[تعداد: ۴۱   میانگین: ۴.۹/۵]

یک پاسخ به “آموزش تنظیم فاصله خطوط و پاراگراف در ورد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ