طراحی جلد کتاب

آخرین بروزرسانی: 18 مهر 1399
264
0
جلد کتاب

طراحی جلد کتاب كه در حقیقت وظیفه حفظ و پوشش صفحه های كتاب را عهده دار می باشد، یكی از اركان كتاب سازی به شمار می آید. صحافان و طراحان كتاب همواره در تلاش بوده اند که طرح های جذاب، دوام و استحکام کافی را برای جلد کتاب ها مهیا نمایند. به ویژه در سالهای دور كه تهیهٔ كتاب با سختی های بسیاری همراه بود، طراحی جلد یا محافظ کتاب از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است.

 طراحی جلد کتاب ها

معمولاً جلد كتاب های قدیمی با چرم و پوست و پارچه های با دوام مهیا می شد كه در دنیای امروزی نیز برای صحافی كتاب های ارزشمند و گرانبها از چرم و پوست مصنوعی و پارچه و سایر مواد مقاوم استفاده می گردد. به منظور پوشش و حفظ برخی ازكتابها، جعبه و صندوق های مستحکمی ساخته می شده تا این کتاب های نفیس و گرانبها به خوبی محافظت شود.

اکنون، با پیشرفت در دانش و فناوری مقواسازی و كاغذ نیز به علت افزایش جمعیت و مصرف بسیار زیاد از كتاب، صحافی شكلی ساده و اجمالی گرفته است و جلد بیشتر كتاب ها از یك لایه مقوا به اسم شومیز تهیه می شود. لازم به ذکر است امکانات و پیشرفت فراوان در چاپ موجب گشته تا از رنگ ها و طرح های گوناگونی روی جلد كتاب به کار گرفته شود.

در سالهای دور هدف مهم طراحی جلد، حفظ كتاب و جذابیت آن بوده است. به طور کلی طراحان، جهت تزیین جلد كتاب ها از نقاشی بوته و گل و عناصر تزیینی و تشعیر و تذهیب و در مواردی قطاعی عناصر تزیینی استفاده می کردند و همچنین عنوان و نامی روی كتاب ها دیده نمی شد. اما در دنیای امروزی، عنوان هر كتابی روی جلد آن به چاپ می رسد و اکثر طراحان در تلاشند که محتوای كتاب را هم در قالب تصویر و طرح و یا آرایشهای خاصی روی جلد كتاب انعکاس دهند و به نیاز و علاقه و روحیات .مخاطب را نیز بها دهند طرح روی جلد كتاب های امروزی دارای تنوع بسیار زیادی نسبت به گذشته می باشد

همچنین این تنوع در عین حال مشمول جنس جلد كتاب ها می شود. چنانچه به نمایشگاه ها و فروشگاه های بزرگ كتاب رجوع نماییم، انواع جلدها و طرح جلدها را مشاهده می کنیم. جلدهایی با رنگ های محدود و با طرح های ساده و جلدهای مقوایی سلفون كشیده، پلاستیكی، مقوایی و غیره با رنگ های زیبا و متفاوت. این تنوع در حقیقت پاسخگوی نیازهای مخاطبین و دوستداران کتاب می باشد

افزایش رو به رشد كتاب های به انتشار رسیده موجب گشته تا برخی از موسسه های فرهنگی و یا ناشران، طراحی مشخص و کلی برای روی جلد كتاب های خود مهیا نمایند تا از رقبای خود متمایز شوند. این نوع كتاب ها دارای شكلی ثابت و معین می باشند كه تنها در عناوین و احتمالاً طرح كوچكی كه به تناسب موضوع روی آنها به چاپ می رسد با هم متفاوت هستند.

این نوع طرح جلدها دارای یونیفرم ثابتی می باشند. در کل حفاظ یا یونیفورم متحدالشكل به لباس ها و طرح جلد های مشابه اطلاق می گردد.امروزه جلد كتاب ها از چندین عنصر از قبیل نام كتاب، جنس پوشش کتاب، علامت و نشان ناشر، طراحی روی جلد، عطف و پشت جلد كه برخی ساده و در پاره ای موارد شامل اطلاعاتی در مورد متون كتاب، نشانی، علامت و نشان ناشر و بهای كتاب و همچنین عنوان معروف مترجم و نویسنده تهیه می شود.

این مقاله رو دوست داشتم
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 13 =

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی