خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

طراحی جلد کتاب

جلد کتاب
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۷
بروزرسانی: ۱۸ مهر ۱۳۹۹

طراحی جلد کتاب که در حقیقت وظیفه حفظ و پوشش صفحه های کتاب را عهده دار می باشد، یکی از ارکان کتاب سازی به شمار می آید. صحافان و طراحان کتاب همواره در تلاش بوده اند که طرح های جذاب، دوام و استحکام کافی را برای جلد کتاب ها مهیا نمایند. به ویژه در سالهای دور که تهیهٔ کتاب با سختی های بسیاری همراه بود، طراحی جلد یا محافظ کتاب از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است.

 طراحی جلد کتاب ها

معمولاً جلد کتاب های قدیمی با چرم و پوست و پارچه های با دوام مهیا می شد که در دنیای امروزی نیز برای صحافی کتاب های ارزشمند و گرانبها از چرم و پوست مصنوعی و پارچه و سایر مواد مقاوم استفاده می گردد. به منظور پوشش و حفظ برخی ازکتابها، جعبه و صندوق های مستحکمی ساخته می شده تا این کتاب های نفیس و گرانبها به خوبی محافظت شود.

اکنون، با پیشرفت در دانش و فناوری مقواسازی و کاغذ نیز به علت افزایش جمعیت و مصرف بسیار زیاد از کتاب، صحافی شکلی ساده و اجمالی گرفته است و جلد بیشتر کتاب ها از یک لایه مقوا به اسم شومیز تهیه می شود. لازم به ذکر است امکانات و پیشرفت فراوان در چاپ موجب گشته تا از رنگ ها و طرح های گوناگونی روی جلد کتاب به کار گرفته شود.

در سالهای دور هدف مهم طراحی جلد، حفظ کتاب و جذابیت آن بوده است. به طور کلی طراحان، جهت تزیین جلد کتاب ها از نقاشی بوته و گل و عناصر تزیینی و تشعیر و تذهیب و در مواردی قطاعی عناصر تزیینی استفاده می کردند و همچنین عنوان و نامی روی کتاب ها دیده نمی شد. اما در دنیای امروزی، عنوان هر کتابی روی جلد آن به چاپ می رسد و اکثر طراحان در تلاشند که محتوای کتاب را هم در قالب تصویر و طرح و یا آرایشهای خاصی روی جلد کتاب انعکاس دهند و به نیاز و علاقه و روحیات .مخاطب را نیز بها دهند طرح روی جلد کتاب های امروزی دارای تنوع بسیار زیادی نسبت به گذشته می باشد

شاید برای شما مفید باشد  صفحه آرایی کتاب های مصور

همچنین این تنوع در عین حال مشمول جنس جلد کتاب ها می شود. چنانچه به نمایشگاه ها و فروشگاه های بزرگ کتاب رجوع نماییم، انواع جلدها و طرح جلدها را مشاهده می کنیم. جلدهایی با رنگ های محدود و با طرح های ساده و جلدهای مقوایی سلفون کشیده، پلاستیکی، مقوایی و غیره با رنگ های زیبا و متفاوت. این تنوع در حقیقت پاسخگوی نیازهای مخاطبین و دوستداران کتاب می باشد

افزایش رو به رشد کتاب های به انتشار رسیده موجب گشته تا برخی از موسسه های فرهنگی و یا ناشران، طراحی مشخص و کلی برای روی جلد کتاب های خود مهیا نمایند تا از رقبای خود متمایز شوند. این نوع کتاب ها دارای شکلی ثابت و معین می باشند که تنها در عناوین و احتمالاً طرح کوچکی که به تناسب موضوع روی آنها به چاپ می رسد با هم متفاوت هستند.

این نوع طرح جلدها دارای یونیفرم ثابتی می باشند. در کل حفاظ یا یونیفورم متحدالشکل به لباس ها و طرح جلد های مشابه اطلاق می گردد.امروزه جلد کتاب ها از چندین عنصر از قبیل نام کتاب، جنس پوشش کتاب، علامت و نشان ناشر، طراحی روی جلد، عطف و پشت جلد که برخی ساده و در پاره ای موارد شامل اطلاعاتی در مورد متون کتاب، نشانی، علامت و نشان ناشر و بهای کتاب و همچنین عنوان معروف مترجم و نویسنده تهیه می شود.

[تعداد: ۱۹   میانگین: ۴.۷/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ